13 Adımda Kozalaklı Ağaç Nasıl Çizilir ?

Artık yaprak döken ağacın nasıl çizileceğini anlattığımıza göre, şimdi size iğne yapraklı ağacın nasıl çizileceğini gösterelim. Kozalaklı ağaçların çizilmesi oldukça zor olabilir, ancak takip etmesi kolay eğitimimizle onları çok kısa sürede çizebileceksiniz! Bu eğitim için öncekiyle aynı ekipmanı kullanabilirsiniz, o yüzden başlayalım.

iğne yapraklı ağaç

Adım 1: Ağaç gövdesi için bir kılavuz çizgi çizin

Tıpkı bir ağacın nasıl çizileceğine dair ilk eğitimde olduğu gibi, yapmanız gereken ilk şey sayfanızın veya tuvalinizin ortasını bulmaktır. Bu merkezi noktada yukarıya doğru incelen keskin bir dikey çizgi çizin.

İpucu: Sonraki adımlara yer açmak için bu merkezi kılavuz çizgisinin etrafında yeterince yer olduğunu unutmayın.

Ağaç gövdesi

Adım 2: Kökleri çizin

Bu ikinci adım çok hızlı ve kolaydır. Tek yapmanız gereken bagaj kılavuzunun alt kısmından dışarıya doğru yayılan dört veya beş kavisli çizgi çizmek. Daha sonraki adımlarda köknar ağacı çizimimizin köklerini çizmek için bu kılavuzları kullanacağız.

köknar ağacı çiziminin köklerini çizmek

3. Adım: Kaba bir taslak çizin

Kozalaklı ağaç çizerken en zorlu görevlerden biri doğru şekli bulmaktır. Bu şekli tam olarak elde etmek için basit bir inşaat üçgeni kullanıyoruz! Ana gövde kılavuzunun üstünden uzun bir üçgen çizerek başlayın. Üçgenin kök çizgisinin biraz üzerinde bitmesine izin verebilirsiniz.

Üçgeninizin eşit olduğundan ve ana gövde kılavuzunun her iki yanında eşit şekilde uzandığından emin olun.

inşaat üçgeni

Adım 4: Ağaç gövdesinin ana hatlarını çizin

Bu adımda kozalaklı ağaç eskizimizin son şeklini oluşturmak için kılavuzlarımızı kullanmaya başlayacağız. Birinci adımdaki ana gövde kılavuzunu kullanarak, yukarıya doğru hafifçe içe doğru uzanan hafif kavisli bir çizgi çizin. Bu iki çizgiyi üçgen kılavuz çizgisinin biraz üstüne alabilirsiniz. Ağaç gövdesinin ana hatlarını çizdikten sonra, her iki tarafı da eğin ve ağaç köklerinin ana hatlarını her iki tarafa da keskin, kavisli çizgilerle çizin.

İpucu: Bagajı yaklaşık olarak bagaj kılavuz çizgisiyle hizaladığınızdan emin olun.

kılavuz çizgisi

Adım 5: Ağaç gövdesine ayrıntıları ekleyin

Kozalaklı ağacınızın gövdesine bazı detaylar eklemenin zamanı geldi. Ağaç gövdesinin içine uzun, kısa ve orta dalgalı çizgilerden oluşan bir kombinasyon çizerek bu kabuk dokusunu kolayca ekleyebilirsiniz. Ağaç gövdesinin genel taslağını takip etmeyi ve bu çizgileri ayrı tutmayı unutmayın.

Bu adımın sonunda ağacınız buna benzer bir şeye benzemelidir.

Kozalaklı ağacınızın gövdesi

Adım 6: Dalları çizin

Şimdi ağacın dallarını çizmek için inşaat üçgenimizi kullanmanın zamanı geldi. Ana gövde kılavuzunun her iki tarafına bölünmüş dallar çizerek başlayın. Üçgenin alt kısmından başlamak ve dalların uzunluğunu üçgenin genişliğine göre değiştirmek en iyisidir. Bu alt dallar üstteki dallardan daha uzun ve daha ayrı olacaktır. Alttaki dallar çoğunlukla yataydır ve yukarı çıktıkça onları biraz yukarı doğru eğebilirsiniz. Ağacın tepesine yukarıya doğru bakan birkaç kısa dal çizin.


İpucu: Bu dalları elle çizmek en iyisidir. Üçgen inşaat çizgisinin kenarına biraz dal çizmekten korkmayın.

Dallar

Adım 7: Dalların ana hatlarını çizin

Bu adımda ağaç dallarını çizmenize yardımcı olması için daha önce çizdiğimiz kılavuzları kullanın. Ağacın altından başlayarak, kabaca üçgenin tabanını takip eden pürüzlü kenarları ve eğrileri olan tek bir çizgi çizin. Bu dalların dokusunu doğru şekilde elde etmenin en kolay yolu, ana hatların etrafında birbirine bağlanan soyut “W” şekilleri çizmektir. Bu “W” noktaları daima ağacın merkezinden dışarıya doğru akmalı, asla içeriye doğru akmamalıdır.

Dalların ana hatları

Adım 8: Son Ayrıntılar ve Ana Hatlar

Önceki adımda kozalaklı ağacın dallarının dış şeklini özetlediniz. Bu adımda, ana hatları ağacın merkezine doğru, gövdenin ana çizgisini kapsayacak şekilde devam ettirirsiniz. Bu taslak ayrıntılarına rehberlik etmek için 6. Adımdaki kılavuzları kullanın ve dalların iğne dokusunu taklit etmek için aynı “W” şekillerini kullanın.

kozalaklı ağacın dallarının dış şekli

Ağacın daha üç boyutlu görünmesini sağlamak için gövde kılavuzunun ortasına ek dallar ekleyin. Bu ek dallar her iki yönde de dışarıya doğru uzanmalı ve size doğru uzanıyormuş izlenimi verecek şekilde aşağıya doğru eğimli olmalıdır.

Şubelerinizden memnun kaldığınızda yönergeleri silebilirsiniz.

ilk boya katmanı

Adım 10: Ağaç gövdesini gölgeleyin

Bu adımda gövdeye gölge ve doku kazandırmak için daha koyu bir kahverengi tonu kullanmanızı öneririz. Daha koyu olan kahverengi tonunuzla, beşinci adımda çizdiğiniz kabuk çizgilerini takip edin. Bu çizgiler boyunca gölgeler eklemek, gövdenin sanki dışarı doğru şişmiş gibi daha üç boyutlu görünmesini sağlar. Bu tonları kozalaklı bitkinizin köklerine de ekleyebilirsiniz.

Ağaç gövdesini gölgeleme

Adım 11: Ağacın tepesini renklendirin

Artık kozalaklı ağaçlarımızın dallarını da yeşilin tek tonuyla renklendirebilirsiniz. Çim yeşili gibi nispeten açık bir yeşil tonu kullanmanızı öneririz. Tüm dalları boyamak için yeşilin bu tonunu kullanın ve rengin her yerde eşit olduğundan emin olun.

Kozalaklı eskizinizin gerçekçiliğini arttırmak istiyorsanız dalların arasındaki küçük boşlukları sanki küçük boşluklar varmış gibi boş bırakabilirsiniz.

Ağacın tepesi

Adım 12: Ağacın tepesine gölge ekleyin

Gölgelendirme için açık gri tonunu kullanabilirsiniz. Açık ila orta dereceli bir gri tonu seçin ve bunu, ağacın tepesinden yere kadar dalların alt kısımlarına gölgeler eklemek için dikkatli bir şekilde kullanın.

Dalların alt tarafındaki gölgelendirme onların daha üç boyutlu ve gerçekçi görünmesini sağlar.

Gölgelendirme

Adım 13: Son Ayrıntıları Ekleyin

Bu adımda, gölgeleri vurgulamak için başka bir gölgelendirme katmanı eklemeniz yeterlidir. Grinin biraz daha açık bir tonunu kullanabilir ve bunu önceki tonunuzun üzerine ve hafifçe çevresine uygulayabilirsiniz. Bu gölgeleme yöntemi, koyu gölgelerinizi dağıtmanıza ve onları daha pürüzsüz ve daha gerçekçi hale getirmenize yardımcı olacaktır.

Çam ağaç boyama rehberi
Çam Ağacı Çizimi 14

Sıkça Sorulan Sorular

Ağaç çizmek ne kadar zor?

Doğru adımları izlerseniz ağaç çizmek aslında çok kolay ve yeni başlayanlar için bile yapılabilir. Eğitimimizi takip ederseniz hem iğne yapraklı hem de yaprak döken ağaçları çizebileceksiniz.

Ağaç çizerken kılavuz kullanmanın faydası olur mu?

Evet, tüm çizim eğitimlerimizde her zaman kılavuzları kullanırız çünkü bunlar, ayrıntı eklemeye başlamadan önce doğru şekil ve oranlara sahip olduğunuzdan emin olmanıza yardımcı olur.

Related Posts