Site icon İnsanlopedi

Hytti Nro 6 – 6 Numaralı Kompartıman (2021), Rosa Liksom’un aynı adlı romanından uyarlanmıştır.

6 Numaralı Kompartıman

6 Numaralı Kompartıman

Hytti Nro 6 – 6 Numaralı Kompartıman (2021), Rosa Liksom’un aynı adlı romanından uyarlanan, Juho Kuosmanen tarafından yönetilen ve Seidi Haarla ile Yuri Borisov’un başrollerini paylaştığı 2021 yapımı bir Fin drama filmidir. Film, Finlandiya’dan Rusya’ya giden bir tren yolculuğunda tanışan ve sonunda birbirlerine yakınlaşan iki yabancının hikayesini anlatıyor.

6 Numaralı Kompartıman Konusu

Finlandiyalı arkeoloji öğrencisi Laura, aşk yaşadığı tez danışmanı Irina ile birlikte Murmansk’a tarih öncesi taş resimleri görmeye gitmeye karar verir. Ancak Irina son anda gelmekten vazgeçince Laura yola tek başına çıkar.

Laura, 6 numaralı kompartımana düşer ve burada Murmansk’ta madende çalışmaya giden Rus Vadim ile tanışır. Ayrı dünyaların insanı olan Laura ve Vadim, yolculuk sırasında farklı bir bağ kurmaya başlar.

Eleştiriler

Film, eleştirmenlerden genel olarak olumlu eleştiriler aldı. Filmin, karakter gelişimi, oyunculuk, yönetmenlik ve senaryosunu öven birçok yorum yapıldı.

Ödüller

Film, 74. Cannes Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü’nü kazanmıştır. Ayrıca, 2022 Jussi Ödülleri’nde altı ödül kazanmıştır. Bunlardan ikisi en iyi film ve en iyi yönetmen ödülleridir.

Sonuç

6 Numaralı Kompartıman, iki yabancının beklenmedik bir şekilde birbirlerine yakınlaştığını anlatmaktadır. Dokunaklı ve iç görülü bir filmdir. Bu nedenle Film, karakter gelişimi, oyunculuk, yönetmenlik ve senaryosunu öven birçok yorum almıştır.

6 Numaralı Kompartıman filminde yer alan oyuncular

Hem Seidi Haarla, Laura rolüyle 2022 Jussi Ödülleri’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazanmıştır. Hem de Yuri Borisov, Vadim rolüyle 2022 Jussi Ödülleri’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülüne aday gösterilmiştir.

Exit mobile version