ABD Temsilciler Meclisi’nde Missouri’den görev yapan ilk Afrikalı-Amerikalı kadın Cori Bush

Cori Bush Amerikalı bir politikacı, hemşire, papaz ve Black Lives Matter aktivistidir ve 2021’den bu yana Missouri’nin 1. kongre bölgesinin ABD temsilcisi olarak görev yapmaktadır. Bölge, St. Louis şehrinin tamamını ve kuzey St. Louis İlçesinin çoğunu kapsamaktadır.

Bush, ABD Temsilciler Meclisi’nde Missouri’den görev yapan ilk Afrikalı-Amerikalı kadın oldu. Kendisi aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri Kongresi’ne seçilen Siyahların hayatlarını kurtaran hareketin ilk hemşiresi ve ilk aktivistidir.

Bush, St. Louis’de doğdu ve yoksulluk içinde büyüdü. Genç yaşta bekar bir anne oldu ve ailesine destek olmak için hemşire olarak çalıştı. Ayrıca ırksal adalet, sağlık hizmetleri ve ekonomik adalet gibi konularda çalışarak aktivizme de dahil oldu.

Bush, 2016’da Missouri’deki ABD Senatosu için yarıştı ve Demokratların ön seçimini kaybetti. 2018’de Missouri’nin 1. kongre bölgesinde ABD Temsilciler Meclisi için yarıştı ve Demokratların ön seçiminde görevdeki Lacy Clay’e yenildi. Ancak Bush 2020’de tekrar yarıştı ve ön seçimde Clay’i yendi. Kasım 2020’deki genel seçimleri kazanmaya devam etti.

Bush, Kongre’deki ilerici politikaların sesli savunucusu oldu. Herkes için Sağlık Sigortası’nı, Yeşil Yeni Anlaşma’yı ve polisin finansmanının kesilmesini destekledi. Aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’ndeki polis vahşeti ve ırksal adaletsizliğin de güçlü bir eleştirmeni olmuştur.

Bush, Kongre İlerici Grubunun ve Adalet Demokratlarının bir üyesidir. Aynı zamanda çalışan insanların ve beyaz olmayan insanların ihtiyaçlarına öncelik veren bir bütçeyi savunan Halkın Bütçe Kampanyası’nın kurucu ortaklarından biridir.

Bush Demokrat Parti’de yükselen bir yıldız. Açık sözlülüğü ve tüm Amerikalıların hakları için mücadele etme konusundaki kararlılığıyla tanınıyor.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir