İnsanlopedi

Akrilik boyanın seyreltilmesi – ipuçları ve püf noktaları

Akrilik boya seyreltilmesi

Akrilik boyalar çok farklı kıvamlarda mevcuttur: spatula tekniği için nispeten inceden macun kıvamına kadar. Tutarlılığını beğeninize göre değiştirmek ve heyecan verici efektler yaratmak için akrilik boyanızı seyreltebilirsiniz. Nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve bununla hangi özel efektleri elde edebileceğinizi size göstereceğiz.

Akrilik boyayı inceltebilir misiniz?

İlk önce ilk şeyler: Evet, akrilik boyayı inceltebilirsiniz. Bunu normal su veya akrilik bağlayıcı veya dökme ortamı gibi özel maddelerle başarabilirsiniz. Ancak seyreltmenin gerçekten işe yaraması ve istediğiniz sonucu alabilmeniz için uymanız gereken birkaç temel kural vardır.

Temel Bilgiler: Akrilik Boyada Neler Var?

Akrilik boya seyreltilmesi 1

Akrilik boya genellikle su ile inceltilebilir, çabuk kurur ve işlenmesi çok kolaydır. Bu olumlu özellikler bileşimi sayesindedir: Akrilik boya büyük ölçüde renk pigmentlerinden , bağlayıcılardan ve bazen de diğer dayanıklılık maddelerinden oluşur .

Renk pigmentleri renklerin gerekli yoğunluğunu sağlar. Bağlayıcı hızlı, eşit kuruma ve parlaklıktan sorumludur ve aynı zamanda boyanın su geçirmez şekilde kurumasını da sağlar. Opaklık akrilik bağlayıcıdan olumsuz etkilenmez. Dayanıklılık yapıcılar renklerin daha uzun süre dayanmasını sağlar ancak sağlığa zararlı olduğundan şüphelenilmektedir. Bu nedenle akrilik boyalarda, özellikle de yüksek kaliteli boyalarda bu katkı maddelerinin giderek daha azını bulacaksınız. Yüksek kaliteli akrilik boyalar, yüksek oranda renk pigmentleri ile karakterize edilir .

Akrilik boyayı suyla seyreltin

En kolay ve en ekonomik yöntem su ile seyreltmektir. Su, içerdiği bağlayıcı ve pigmentlerin seyreltilmesini sağlar. Bu nedenle seyreltilmiş karışımınız parlaklığını ve renk yoğunluğunu kaybeder . Sırla boyamak istiyorsanız bunu özellikle kullanabilirsiniz. Su ilavesiyle renk daha şeffaf ve yarı saydam hale gelir.

Boyanızı çok incelttiğinizde sulu boya gibi boyama yapabilirsiniz. Bu, örneğin yumuşak arka planları ve degradeleri boyamak için idealdir. Kuruduktan sonra üzerini sorunsuz bir şekilde boyayabilirsiniz. Seyreltilmiş akrilik boyanızı hemen kullanmak yerine daha uzun süre saklamak istiyorsanız küf oluşumunu önlemek için damıtılmış su kullanmalısınız.

Sırlı boyama için ipucu: Akrilik boyaya maksimum yaklaşık %30 ila 40 oranında su ilavesiyle en iyi sonuçları alırsınız. Homojen bir karışım elde etmek için karışımı 1 ila 2 dakika karıştırın. Fazla su kuruma sırasında çatlaklar ve diğer istenmeyen yüzey kusurları oluşabileceğinden çalışmanıza zarar verebilir.

Akrilik boyayı akrilik bağlayıcıyla seyreltin

Suyla seyreltmenin aksine akrilik boyalarınızı, renk yoğunluğunu ve diğer özelliklerini etkilemeden piyasada satılan bir akrilik bağlayıcıyla seyreltebilirsiniz. Akrilik bağlayıcı zaten akrilik boyanızın bir parçası olduğundan tüm üreticilerin renkleriyle uyumludur.

Akrilik bağlayıcı, boyayı daha sıvı hale getirerek yalnızca viskozitesini değiştirir. Ancak içerdiği renk pigmentleri parçalanmaz. Daha fazla bağlayıcı madde kullanıldığında, boya alt tabaka tarafından daha az emilir, sonuç olarak boyanın daha yüksek parlaklığı ve kuruduktan sonra daha parlak bir yüzey elde edilir. Ayrıca kurutulmuş boyanın parlaklık seviyesini parlak bir ortamla daha da etkileyebilirsiniz . Daha sonra son vernikle cilalayarak düzgün bir yüzey elde edebilirsiniz .

Akrilik bağlayıcı eklemek için ipucu: Renk yoğunluğunun kaybını önlemek için %50’den fazla akrilik bağlayıcı kullanmayın.

Akrilik boyayı Pouring Medium ile seyreltin

Akrilik boya seyreltilmesi 2

Su ve akrilik bağlayıcının yanı sıra diğer bir seçenek ise dökme ortamı formundadır. Bu, akrilik boyanın akışkanlığını arttırmak için geliştirilmiştir. Aslında akrilik dökmeye yönelik olan bu ortamı akrilik ile boyamak için de kullanabilirsiniz .

Kuruma süresi daha uzun olmasına rağmen, akrilik bağlayıcıyla elde ettiğiniz sonuca benzer bir sonuç elde edeceksiniz. Bu, boya kurumadan resminizi oluşturmak için çok daha fazla zamanınız olduğu anlamına gelir.

Dökme ortamının eklenmesiyle ilgili ipucu : Akrilik boyama için, akrilik boyanın önemli ölçüde seyreltilmesini sağlamak için %10 ila 20 yeterlidir.

Kurutulmuş akrilik boyayı canlandırın

Akrilik boyanız zaten kurumuşsa, su ve biraz akrilik bağlayıcı ekleyerek ve her şeyi yoğun bir şekilde karıştırarak boyayı koruyabilirsiniz. Ancak boya kuruduktan sonra artık onu yeniden canlandırma şansınız yoktur. Bunun olmasını önlemek için boyanın üzerine nemli bir kağıt havlu koyarak kurumasını geciktirebilir veya üzerine biraz su püskürtebilirsiniz.

Akrilik boya seyreltilmesi 3
Exit mobile version