İnsanlopedi

Aslan Nasıl Çizilir – 16 adımda kendi aslanınızı çizin

Aslan çizimi

Ormanların ve Afrika ovalarının kralı asil aslan, yeryüzünde dolaşan en korkunç yaratıklardan biridir. Her ne kadar ölümcül olsa da, bu büyük kedigiller çok güzeller ve daha az vahşi olan ev sakinlerinin çoğuna hatırlatıyorlar. Bugün her seviyedeki sanatçılara nasıl aslan çizileceğini göstererek kudretli aslanı ele alıyoruz. Gerçekçi bir aslan çiziminin nasıl oluşturulacağını adım adım göstereceğiz. 

Aslan çizimi

Aslan çizimine giriş

Aslan çizerken nereden başlamalısınız? Bu sorunun cevabını çok basit veriyoruz. Tüm çizim eğitimlerimiz kılavuz şekilleri ve kılavuz çizgileri kullanmakla başlar. Daha karmaşık ayrıntılar eklemeye başlamadan önce çiziminizin genel şeklini oluşturmak için temel çizgileri ve şekilleri kullanmak, zamandan ve emekten tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Aşağıdaki kolajda bu aslan çizimi eğitimindeki tüm adımların genel bir özetini görebilirsiniz. 

Bu kılavuzu hem yeni başlayanlar hem de ileri düzey kullanıcılar için kolay olacak şekilde tasarladık.

Aslan çizim talimatı

Adım 2: Aslanın kafasını çizin

Aslan başınızın şeklini belirlemek için yine uzun oval bir şekil kullanacağız. Oval, ana gövdeden önemli ölçüde daha küçük olmalıdır.

Baş ovali neredeyse dikeydir ancak hafifçe sola doğru eğilir. 

Aslan çizimi 2

Adım 3: Aslanın kuyruğunu çizin

Aslan çiziminizde kuyruğun temel şeklini oluşturmak için ana gövde ovalinin üst kısmından başlayarak kavisli bir şekil çizin. 

Aslan çizimi 3

Adım 4: Arka bacakların kaba şeklini çizin

Aslanımız, aslanın diğer tarafındaki iki bacağı (bir ön ve bir arka) kısmen gizleyecek şekilde yan görünümden çizilmiştir. Perspektifteki bu farklılık, rehberlerin neden bu kadar faydalı olabileceğinin nedenidir. Aslanın bacağının bize en yakın olan uyluğunu çizerek başlayın. Eğri çizginin bir ucu kuyruğun alt kısmından başlamalıdır. Bu bacağın altına, bacağın alt kısmını hafifçe öne bakacak şekilde çizin ve ardından ayağı temsil edecek şekilde düzgün olmayan bir oval ekleyin.

İkinci arka bacak için bu adımları tekrarlayın ancak bacağın arka yarısının ön arka bacağın arkasında kaybolduğunu unutmayın.

Aslan çizimi 4

Adım 5: Aslanın ön bacaklarının çizimi

Aşağıdaki resme baktığınızda aslanın ön bacaklarının arka bacaklarından tamamen farklı bir şekle sahip olduğunu göreceksiniz. Size en yakın olan bacaktan başlayarak öne doğru uzanan iki hafif kavisli çizgi çizin. Bacağın alt kısmının hemen üstüne bir bölme çizgisi ekleyin ve ardından aslan taslağınızın pençesini temsil edecek şekilde düzgün olmayan bir oval ekleyin.

Bu işlemi ikinci bacak için tekrarlayın, ancak bu doğrudan aşağıya bakmalı ve kısmen ön bacak tarafından gizlenmelidir. 

Aslan çizimi 5

Adım 6: Kılavuz çizgileri kullanarak aslanın kafasını çizin

Bu adımda yüzdeki ayrıntılar için temel bir yapı oluşturmak amacıyla dört çizgi kullanacaksınız. Bir aslan yüzünün nasıl çizileceğini bilmek istiyorsanız bu çizgiler size yardımcı olacaktır. Aslanın kafasının ortasından geçen ve tuvalin ön tarafına doğru kıvrılan büyük bir dikey çizgiyle başlayın. Daha sonra aşağıya doğru kıvrılan üç yatay çizgi çizin.

Burun ve ağız için olan iki alt çizgi, baş ovalinin alt kısmına yakın bir yerde birbirine daha yakın olmalıdır. 

Aslan çizimi 6

Adım 7: Kulakların şeklini çizin

Bu adımı gerçekleştirmek çok kolay ve hızlıdır. Tek yapmanız gereken oval kafa şeklinin her iki tarafına tamamlanmamış bir oval şekil yerleştirmektir.

Bu iki kulak üst kısımdaki kılavuz çizgilerin üzerinde durmalıdır. 

Aslan çizimi 7

Adım 8: Aslanın yelesi şekilleniyor

Aslanın yelesi çok gür ve detaylıdır. Bu adımda öncelikle taslağın ana hatlarını tek bir çizgiyle çizeceğiz.

Yelenin şeklini başın etrafına çizin, yere doğru aksın ve ön bacakların ve ana gövdenin çoğunu kaplayın. 

Aslan çizimi 8

Adım 9: Son ana hatları çizin

Artık tüm kılavuz çizgilerini çizdiğinize göre, aslanınızın son taslağını çizmek için bunları kullanmanın zamanı geldi. Kulakları çizerek başlayın ve yüz için kılavuzları kullanın. Yüz özelliklerini yerleştirmek için. Üst yatay çizgide, gözleri dikey çizginin her iki tarafına çizin. Burnu orta yatay çizgiye, ortası dikey kılavuz çizgisi boyunca ilerleyecek şekilde çizin. Ağzı alt yatay kılavuza çizin. Aslanın yüzünün ve çenesinin ana hatlarını çizmek için kısa vuruşlar kullanarak yüz ayrıntılarını tamamlayın.

Vücudu aşağı doğru hareket ettirirken yele şeklini yeniden çizmeyin, bir sonraki adımda bunu yapacağız. Ayrıca yele şekli içindeki herhangi bir şeyin ana hatlarını çizmek istemezsiniz, ancak yalnızca bittiğinde vücudun ana hatlarıyla başlarsınız. 

Kuyruk taslağını birleştirmek için aslanın sırtını aşağı ve sonra yukarı doğru eğin. Yönergeleri oldukça yakından takip ederek vücudun geri kalanını çizebilirsiniz. Bacaklara ulaştığınızda aslanınızın ayak parmaklarını küçük kavisli çizgilerle çizin ve her ayak parmağına küçük bir çivi ekleyin. 

Aslan çizimi 9 insanlopedi

Adım 10: Aslanın yelesinin taslağını çizin

Bu adımda, son taslağı oluşturmak için yele kılavuzu şeklini kullanacaksınız. Aslanın yelesinin ana hatlarını çizerken kürk görünümünü oluşturmak için kısa, dalgalı vuruşlar kullanmalısınız. Alt tarafa doğru yelenin alevlere benzemesi gerekiyor. Çizgilerin hepsi aynı yönde akmalıdır. Daha geniş yele şekline daha fazla çizgi ve kürk katmanı ekleyin. 

Bu adımı tamamladıktan ve yelenizden memnun olduğunuzda, hala görünür olan çizgileri silebilirsiniz.

Aslan çizimi 10

Adım 11: Ayrıntıları Ekleme

Şimdi aslan çizimimizin heyecan verici adımı geliyor. Bu adımda aslanın vücudunun kürk dokusunu oluşturmak için bir dizi kısa ve uzun çizgi kullanacaksınız. Yeleye uzun, akıcı çizgilerle yapı ekleyerek başlayın. Tüm çizgilerin yele şeklinin eğrisini takip ettiğinden emin olun. Yüzde, noktalar ve kısa çizgilerden oluşan bir kombinasyon kullanarak ağız, burun, gözler ve kulakların çevresine doku ekleyin. Bunu yaparken, daha üç boyutlu hale getirmek için yüzün hatlarını da takip edebilirsiniz.

Vücuda doğru ilerleyerek aslanın bacaklarının, karnının ve vücudunun arka ucunun izini sürmek için kısa vuruşlar kullanın. 

Aslan çizimi 11

Adım 12: İlk boya katmanı

Aslan çiziminizin gerçekçi renklendirmesini elde etmek için rengi farklı katmanlar halinde oluşturmanız gerekir. Öncelikle aslanın tüm vücudunu renklendirmek için ten rengi veya ten rengi bir renk kullanın.

Hangi ortamı kullanırsanız kullanın, büyük yamalar olmadan pürüzsüz ve eşit bir katman oluşturduğunuzdan emin olun. 

Aslan çizimi 12

Adım 13: Gölgeler ve ışıklarla esneklik yaratın

Şimdi çizdiğiniz aslana biraz ışık ve gölge ekleyerek biraz hayat katacaksınız. Siyah bir dokunuş ve yumuşak bir fırçayla gölgelemeyi oluşturarak başlayın. Aslanın çerçevesini, sırtın üst kısmı, kuyruğu, karnı ve tüm bacakların arası dahil olmak üzere gölgelemek için bu siyah boyayı kullanın.

Tüm gölgeler için siyaha dikkat etmeli ve mümkün olduğunca eşit bir şekilde karıştırmaya çalışmalısınız. Her zaman daha fazla renk tonu ekleyebilirsiniz, ancak uygulandıktan sonra bunları kaldırmak imkansızdır. 

Burun etrafındaki yüz yapısına, alına, kulakların iç kısmına, burun deliklerine ve alt dudağın iç kısmına biraz gölge ekleyin. Bu adımı tamamlamak için tüm gövdeyi vurgulamak üzere bir miktar beyaz boya kullanın. Beyazı aslanın yüzünün alt yarısına, gözlerin hemen altına, arka bacakların ön kısmına yoğunlaştırın ve vücudun her yerine sürün. 

Aslan çizimi 13

Adım 14: Aslanın yelesini boyayın

Aslanın yelesinin temel rengi koyu çikolata kahverengisidir. Yele şeklini doldurmak ve kuyruğun ucunu renklendirmek için bu rengi kullanın. 

Aslan çizimi 14

Adım 15: Öne Çıkanlar İçin Son Dokunuşlar

Artık aslanın yelesinin temel rengini elde ettiğimize göre, onu birkaç vurguyla renklendirmenin zamanı geldi. Aslanın yelesini karıştırmak için küçük, yumuşak bir fırça ve açık bej bir renk tonu kullanın. Yelenin dış kenarından başlayın ve aslanın yüzüne yaklaştıkça daha fazla açık kahverengi vurgu ekleyin. Çenenin altındaki yeleye bir miktar gri dokunuş ekleyerek yele şeritlerini tamamlayın.

Artık bu işlemi aslanın kuyruğunun küçük, kabarık ucunda tekrarlayabilirsiniz. 

Aslan çizimi 15
Aslan çizimi 16

Tamamlamak! Artık aslan yüzünü ve vücudunu kolayca nasıl çizeceğinizi ve gerçekçi renklerin nasıl elde edileceğini biliyorsunuz. Aslanların nasıl boyanacağına dair bu öğreticiyi beğeneceğinizi umuyoruz.

Aslan boyama

Sıkça Sorulan Sorular

Bu eğitimle aslan yüzü çizmeyi öğrenebilecek miyim?

Her halükârda! Aslan çizmeye yönelik kolay adım adım kılavuzumuzda, yüz ve vücut da dahil olmak üzere aslanın vücudunun tüm parçalarını nasıl oluşturacağınızı size göstereceğiz. 

Aslan çizmek zor mu?

Aslana ilk baktığınızda çizimi zor görünebilir. Ancak parçalara ayırıp kılavuzlarla çizerseniz gerçekçi bir aslan çizmek nispeten kolaydır. 

Exit mobile version