Bir bukalemun nasıl çizilir – adım adım talimatlarla kolay

Bir bukalemun çizimi, estetiği birçok farklı tuhaf çizime harika bir katkı olabileceğinden, ustalaşılması gereken harika bir sanat eseridir. Bukalemunlar aynı zamanda o kadar güzellerdir ki büyüleyici görünümleri nedeniyle bir sanat eserinin odak noktası olabilirler. Bu bukalemun çizim kılavuzunda, bu kadar kendine özgü bir hayvanın nasıl güzel bir şekilde çizileceğini öğreneceksiniz.

Bir bukalemun nasıl çizilir ?

Renkli kalemlerle bukalemun çizmenin kolay bir kılavuzu

Bukalemunlar karmaşık görünebilir ve onların özel özelliklerini yeniden yaratma fikri zor bir iş olabilir. Bu yeni başlayanlar için kılavuz yalnızca gerçekçi ve güzel bir bukalemun çizmenize yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda süreci sindirimi kolay birkaç adıma ayırmanıza da yardımcı olacak. Çoğu zaman çizim yaparken, çizilen konuya benzer efektler yaratmak için birçok hile vardır. Bu kılavuzda nasıl bukalemun çizileceğine dair öğreneceğimiz şey tam olarak budur.

Adım adım bukalemun çizimi

Bu bukalemun çizim kılavuzunda, kontrastı artırmak için yaratığı farklı yeşil kalemler kullanarak çizeceğiz. Yan görünümden temel bir bukalemun taslağı oluşturarak başlayacağız. Bukalemunun genel şeklini, formunu ve yapısını basit bir kalem taslağıyla yakalamak istiyoruz. Daha sonra farklı alanlardaki gölgeleri ve renklendirmeyi yavaş yavaş çalışarak bukalemun çizimine biraz renk katıyoruz. Son olarak çizime daha fazla kontrast ve daha ince çizgiler kazandırmak için bir kalem ve işaretleyiciyle çalışacağız.

Adım 1: Bukalemun Çizimi

HB kalemlerimizi kullanarak bukalemunun hafif bir taslağını oluşturarak başlayacağız. Bukalemun kafasının, gövdesinin ve bacaklarının temel şeklini oluşturarak başlamak istiyoruz.

Bukalemun gövdesinin genellikle arka tarafında bir kemer bulunur ve bacaklar, bukalemunun vücudunun alt kısmına yakın bir yerde bir araya getirilir. Bacaklar aynı zamanda yanal yönde de hareket eder, yani vücudun yanlarına doğru çıkıntı yaparlar.

Bir bukalemunun kuyruğu genellikle bukalemun gövdesi kadar uzundur ve çoğunlukla kıvrılmıştır. Bukalemun gövdesini bağlama oturtmak istiyoruz, yani bukalemunun üzerinde durduğu bir dal çizmek istiyoruz

Bukalemunun gözleri parçalı daireler gibidir ve giderek küçülür. Bukalemunun gözünün mekaniğini, koni şeklinde değil kavisli olması dışında, her parçayla birlikte genişleyen bir teleskop gibi düşünün.

Bukalemunun burnu genellikle doğrudan gözün altında bulunan küçük bir açıklıktır. Burnun altında ağız yatay bir çizgi olarak çizilebilir ve bu bukalemuna neredeyse dehşete düşmüş bir ifade verir.

Bukalemunun ön ve arka bacaklarının sanki birbirine değiyormuş gibi birbirine doğru hareket etmesini istiyoruz. Bacaklarını ve kollarını iki ana bölümden oluşan neredeyse insan kolları ve bacakları gibi düşünün.

Bukalemunların ön ve arka bacaklarında nesnelere tutunmak için kullanabilecekleri pençeleri vardır. Bu pençeleri neredeyse eldiven gibi çizmek istiyoruz; öndeki üç pençe gözle görülür şekilde dalı tutuyor.

boynuz çizimi

Bukalemunun omurgası ve alt karın bölgesi boyunca da bir dizi küçük boynuz çizebiliriz. Bu, bukalemunun temel bir özelliğidir ve estetiği açısından benzersizdir.

dala tutunma çizimi

Bukalemunun oturabileceği bir dal çizdiğinizden emin olun, çünkü bu, bukalemunun vücut pozisyonuna biraz daha fazla bağlam kazandıracaktır. Bukalemun dalın şekline uyduğundan emin olmak istiyoruz.

Yaratığınızın oranlarının doğru olduğundan emin olarak bukalemun çiziminizi çizmeye ve gözden geçirmeye zaman ayırın. Özellikle yüz konusunda acele etmeyin ve gerekli tüm ayrıntıları doğru şekilde eklediğinizden emin olun.

bukalemun yüz çizimi

Adım 2: Temel rengi açık yeşil kalemle ekleme

Bukalemuna yavaş yavaş çalışacağı temel rengi vermek için açık yeşil bir kalem kullanın. Daha açık katmanlarla başlayıp daha sonra gölgelendirme için bunların üzerinden daha koyu yeşiller geçirmek istiyoruz.

açık yeşil renklendirme

Vücudun en açık bölgelerini renklendirdiğimiz için amaç biraz açık yeşil eklemek olmalıdır. Renklendirmenize yardımcı olması için çevrimiçi bir referans da kullanabilirsiniz.

açık yeşil yüz renklendirme

Açık yeşil kaleminizle bukalemun gölgesini deneyin. Bunun anlamı, baştan kuyruğa kadar çalışmak, vücudun her yönünü incelemek ve bukalemun bedeninin üç boyutluluğunu vurgulamak için yavaş yavaş açık yeşil bir gölgelendirme eklemek istediğimiz anlamına geliyor.

Adım 3: Koyu yeşil kalemle orta tonlu gölgeler ekleyin

Bukalemunun açık yeşil temel rengini belirledikten sonra yavaş yavaş gölgeleri birleştirmeye başlıyoruz. Bunu yapmak için şekli vurgulamak için baştan kuyruğa çalışıyoruz.

koyu yeşil renklendirme

Kurşun kalemle  daha koyu yeşil bir gölge eklersek bukalemun gövdesini de hesaba katmamız gerekir. Bu, cildin altında ve yüzeyinde gölge oluşturabilecek her türlü çöküntü ve çıkıntıyı hesaba katmamız gerektiği anlamına gelir.

Ayrıntıları, özellikle de yüzünü gölgelendirmeye zaman ayırın. Gözdeki küçük bölümleri ve derinin altındaki kemik yapısını dikkate almaya çalışın. Bu küçük detaylar bukalemunun yüzeyinde gölgeleme yaratır.

koyu yeşil yüz gölgelendirme

Ayrıca bukalemunun derisinin altından hafifçe çıkıntı yapan göğüs bölgesini de dikkate almak istiyoruz. Bu, bukalemunun gövdesi boyunca ince gölgeler oluşturarak vücutta hafif koyulaşmış çıkıntılar oluşturur.

koyu yeşil gövde  gölgelendirme

Adım 4: Gölgeleri koyu yeşil kalemle koyulaştırın

Artık gölgelerin görüneceği genel alanları belirlediğimize göre, daha koyu yeşil kalemler kullanarak kontrastı biraz daha vurgulamaya başlayalım. Amaç, gölgeleri katman katman oluşturmaktır; bu şekilde onların ne kadar karanlık olmasını istediğimiz konusunda daha fazla kontrole sahip oluruz.

Bukalemun vücudunun neresinde gölgelerin en fazla olacağını bir kez daha düşünün. Bu, kıvrımlar, girintiler ve belirgin özelliklerin yanı sıra ışığa en az maruz kalan alanlara gölge eklemek istediğimiz anlamına gelir.

koyu yeşil eklem ve gövde belirginleştirme

Bukalemunun vücudunun her bölgesinden ayrı ayrı geçerek bu koyu yeşil katmanları oluşturmaya zaman ayırın. Bukalemunun vücudunun nasıl bükülüp döndüğünü ve bunun belirli bölgelerde nasıl gölgeler oluşturduğunu düşünün.

koyu gölgelendirme

Adım 5: Doku ve Kontrast için Kalem Detayı Ekleyin

Bu noktada oldukça iyi bir bukalemun çizimine sahip olmalıyız. Şimdi çeşitli özellikleri geliştirmek için bazı kalem ayrıntılarıyla çalışalım. Yüzle başlayalım ve özellikleri vurgulamak için bazı siyah kalem detayları ekleyelim.

siyah çizim yüzü belirginleştirme

Baştan sona ilerlemek, her seferinde bir özelliği yavaşça gözden geçirmek en iyisidir. Gölgelere ana hatlar veya küçük çizimler eklemek için yeşil ve siyah mikron kalemler kullanmak istiyoruz.

Kalemler stratejik olarak kullanılmalıdır çünkü zaten çizdiğimiz özellikleri geliştirmek istiyoruz, dikkati onlardan uzaklaştırmak değil. Bu yüzden karakalem çizimini kalem izleriyle boğmak istemiyoruz.

yüz pulları belirginleştirme

Yüzdeki pullu, kemik benzeri yapılara ve birkaç kalem darbesinin bu özellikleri nasıl vurgulayabildiğine bakın. Özellikle bukalemun gövdesi boyunca oluşan dikenli çıkıntılar için Micron pinlerimizi burada kullanabiliriz.

Gölgelerin üzerini boyamak için daha yumuşak bir tükenmez kalem de kullanabiliriz. Gölgeli bölgelere kalemle gölgelendirme yaparsak bukalemunun karanlık anlarını ön plana çıkarabiliriz.

Bukalemun gövdesinin tamamında ilerlerken hem gölgeleme için tükenmez kalem, hem de ince çizgiler için mikron kalem kullanmayı deneyin. Yine dikkatli olun ve özellikle kalemle çizim yaparken acele etmeyin.

kuyruk belirginleştirme

Pençelerdeki sayılar gibi şekillendirilmesi veya ana hatlarıyla belirtilmesi gereken daha ince özellikler için tükenmez kalem iyi iş görür. Tükenmez kalem, gölgeli alanlar için ek bir katman olarak iyi çalışır.

Keskin kemikler gibi sert özelliklerin daha az olduğu kuyruğa yaklaştıkça tükenmez kalemle gölgelendirmeye daha stratejik yaklaşmalıyız. Gölgelemenin kuyruk boyunca düzgün bir şekilde ilerlemesini sağlamak istiyoruz.

pulları renklendirme

Hem mikron hem de tükenmez kalemlerinizi kullanabileceğinizden emin olun. Yüz ve ağız çevresindeki küçük pulları mikron kalemlerimizle incelttiğimizden emin olmak istiyoruz.

ince çizgi pulları belirginleştirme

Ayrıca kalemlerimizle gölgeli alanlar boyunca bir miktar gölgeleme yaptığımızdan emin olmak istiyoruz. Tükenmez kalemin mürekkebi oldukça yumuşak olduğundan gölgeli alanları kalem gibi gölgelendirebiliyoruz.

siyah ince çizim belirginleştirme

6. Adım: Özellikleri bağlamsallaştırma üzerinde çalışın

Bukalemun çizimimiz tamamlandıktan sonra dalın üzerine kurşun kalem izleri ve kalem detayları eklemeye başlayabiliriz. Ayrıca bukalemunun diğer tarafında daha az görünen uzuvların daha hafif ve daha yumuşak bir taslağını da ekleyebiliriz.

dal renklendirme

Daha az görünen uzuvları daha az ayrıntılı hale getirerek, biraz daha uzakta olduklarını ve dolayısıyla daha az ayrıntılı olduklarını öne sürerek çok incelikli olabiliriz. Ayrıca dalımıza daha doğal bir renk kazandırmak için dalımızı kahverengi ve yeşillerle de kaplayabiliriz.

dalı kahverengi renklendirme

Kalemlerinizle ince çizgiler ve gölgelemenin yanı sıra temel renk katmanları üzerinde de çalıştığınızdan emin olarak bu ayrıntılara biraz zaman ayırın. Bukalemun çiziminin diğer yönlerinde yaptığınız gibi bu ayrıntılara devam edin ve işiniz bitti!

Hatırlanması gereken ipuçları

  • Seviyelerinizi oluşturun. Katmanlarınızı bilinçli olarak oluşturun; daha açık katmanlarla başladığınızdan ve ardından daha koyu katmanlar eklediğinizden emin olun.
  • Kalem çalışması eklerken stratejik olarak çalışın. Mikron kalem ince vuruşlar için iyi çalışır, tükenmez kalem ise gölgelendirmeyi katmanlamak için iyi çalışır.
  • Gerekirse bir referans görseli kullanın. Bu yaygın yeşil bukalemun internette bulunabilir, bu nedenle daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa bir resim kullanın.
  • Acele etmeyin. Çizim pratik ve sabır gerektiren bir beceridir. Bu yüzden acele etmeyin ve yorgun hissettiğinizde mola verin.
bukalemun renklendirme

Bukalemun taslağını sindirilebilir adımlara ayırırsanız gerçekçi bir bukalemun çizimi zor değildir. Bu kılavuz size katman katman güzel bir bukalemun çizimi oluşturmak için gereken becerileri verecektir. Bu süreç, farklı yaratık çizimlerine uygulanabilecek iyi bir adım adım kılavuzdur; bu nedenle, bunu çalışmanızda size yardımcı olması için kullanın.

Sıkça Sorulan Sorular

Bir bukalemunun gözleri nasıl çizilir? 

Bukalemun gözleri, daralan ve genişleyen bölümlerle dışa doğru genişleyen teleskoplar gibidir. Ancak gözleri uzun teleskoplar şeklinde değil, kubbe şeklinde çiziyoruz. Bu kubbe şeklini çizerken bukalemunun gözünü gösteren küçük bir açıklık kalana kadar parçaları gittikçe küçültmek istiyoruz. Bu bukalemun gözünün genel yapısıdır. Ayrıca bukalemunun gözleri hiçbir zaman çok fazla büyümemesine rağmen, genişlemiş olduğunu belirtmek için gözü biraz daha büyük çizebilirsiniz.

Bir bukalemun çizimini renklendirmenin en iyi yolu nedir?

Bir bukalemunu renklendirmenin birçok yolu vardır çünkü çizebileceğiniz farklı bukalemun türleri vardır. İyi bir boyama egzersizi, yeşilin farklı tonlarıyla çalışabileceğiniz benzersiz bir zorluk sundukları için yaygın bukalemun türlerini çizmektir. Ancak buradaki zorluk, bukalemun çiziminde gölgeler, dalgalar ve dokusal farklılıklar oluşturmak için yeşilin farklı tonlarının nasıl kullanılacağını öğrenmektir. Bu sıradan yeşil bukalemun, teknik çizim becerilerini öğreneceğiniz ve renklendirme yoluyla şekil ve doku elde etmeyi öğreneceğiniz harika bir renk keşfidir.

Related Posts