Mina Urgan’ın “Bir Dinozorun Anıları” adlı eseri : Bir Devrimcinin Anıları

Bir Dinozorun Anıları

Mina Urgan’ın “Bir Dinozorun Anıları” adlı eseri, yazarın 1915 yılında İstanbul’da başlayıp 1997 yılındaki ölümünden önceki yıllara kadar uzanan yaşamını anlattığı bir anı kitabıdır. Özetle Urgan, kitabında kendi hayatından kesitler sunmanın yanı sıra, yaşadığı dönemdeki siyasi, sosyal ve kültürel gelişmelere de yer verir.

Kitap, Urgan’ın çocukluk ve gençlik yıllarından başlayarak, eğitim hayatı, edebiyat dünyasındaki çalışmaları, evlilikleri ve aşkları, siyasi görüşleri ve fikirleri gibi farklı konuları kapsar. Urgan, kitabında kendi hayatını ve yaşadığı dönemi samimi ve içten bir dille anlatır.

Ayrıca “Bir Dinozorun Anıları”nda Urgan, Türkiye’nin yakın tarihine tanıklık eden önemli bir şahsiyetin anılarını okuyucuya aktarır. Urgan’ın hayatı, yaşadığı dönemin siyasi, sosyal ve kültürel gelişmelerini yansıtması açısından da önemli bir kaynaktır.

Bunun sonucunda Kitap, 1998 yılında yayımlandığında büyük ilgi gördü ve çok satanlar listesine girdi. Urgan, kitabının başarısının ardından “Bir Dinozorun Gezileri” adlı bir anı kitabı daha kaleme aldı.

“Bir Dinozorun Anıları” alıntılar:

  • “Ben bir dinozorum. Geçen yüzyılın başında doğdum ve geçen yüzyılın sonunda öldü. Arada bir yüzyıl geçirdim.”
  • “Ben, kendime göre bir hayat yaşadım. Başkalarına benzemek istemedim. Kendi yollarımı çizdim, kendi seçimlerimi yaptım. Bu yüzden de, her zaman, kendimle barışık oldum.”
  • “Yaşam, bir yolculuk gibidir. Yolculuk boyunca, her zaman yeni şeyler öğreniriz. Yeni insanlar tanırız. Yeni yerler görürüz. Bu yolculuğun sonunda, biz de değişmiş oluruz.”

Kitap yorumları

  • “Mina Urgan’ın anılarını okumak, Türkiye’nin yakın tarihine tanıklık etmek gibi.” (Doğan Hızlan)
  • “Urgan, kendi hayatını ve yaşadığı dönemi samimi ve içten bir dille anlatıyor. Kitabı okurken, sanki Urgan’la sohbet ediyormuş gibi hissediyorsunuz.” (Ahmet Ümit)
  • “‘Bir Dinozorun Anıları’, Türk edebiyatında önemli bir yere sahip bir eser. Urgan’ın anılarını okumak, hem keyifli hem de öğretici.” (İhsan Oktay Anar)

“Bir Dinozorun Anıları”, Türk edebiyatında önemli bir yere sahip bir anı kitabıdır. Urgan’ın samimi ve içten anlatımı, kitabı okuyucu için oldukça keyifli bir hale getirmektedir.

Related Posts