Bir tavşan çizmek – 10 adımda kolayca bir tavşan çizin

Bir tavşanın nasıl çizileceğini bilmek ister misiniz? Yoksa her zaman gerçekçi kürkün nasıl çizileceğini merak ettiniz mi? Kürk çizmenin karmaşık olduğunu ve yalnızca ileri seviyedeki öğrencilere uygun olduğunu mu düşünüyorsunuz? O zaman sizi bunun tersine ikna etmek istiyoruz ve bu talimatları kullanarak hedefinize kolayca ulaşabileceğiniz 10 adımı size göstereceğiz. Konuk yazarımız Sabrina Hassler, bu adım adım kılavuzla size bir tavşanı boyayabileceğiniz ve aynı zamanda diğer hayvanları da kolaylıkla çizebileceğiniz bir strateji gösterecek!

Tavşan Çizimi İnsanlopedi

Tavşan çizmek artık çok kolay

Tavşanlar o kadar güzel hayvanlardır ki, uzun kirpikleri, büyük gözleri ve kabarık kürkleriyle herkes arasında çok popülerdirler. Doğada (en azından bizim dünyamızda) çok nadir görülmesi de onları daha da ilginç kılıyor. Nazik karizmaları ve estetik görünümleriyle çizim için bir motif olarak elbette mükemmeldirler. Şimdi adım adım talimatlarımı beğeneceğinizi umuyorum!

Bir tavşan çizmek için adım adım talimatlar

Adım 1: Taslağın Oluşturulması

İlk adımda taslağı oluşturuyoruz:

İpucu: Taslağı çizerken H veya HB kalem kullanın ve hiçbir durumda çok fazla bastırmayın. Bu, daha sonra yardımcı hatları ve hataları kolayca silebileceğiniz anlamına gelir.

  • İlk bakışta tavşan kafası oldukça karmaşık görünebilir ancak motifi geometrik şekillere bölerseniz eskizinizi kolaylıkla oluşturabilirsiniz.
  • Bunu yapmak için, kağıdınızın ortasına tavşanın yüzünü gösterecek uzun bir elips çizin. Daha sonra, ilk elipsin üst üçte birinden başlayıp biraz dışarı çıkacak şekilde kulak şeklinde iki elips daha çizin. Basılı fotoğrafınızı kılavuz olarak kullanın, böylece kulak açısını doğru şekilde ayarlayabilirsiniz.
  • Başka bir elips (bu sefer genişçe uzatılmış) tavşanın yanaklarını işaret ediyor.

İpucu: Motifinizi basit temel şekillere ayırın. Bu, oranları daha iyi elde etmenize yardımcı olacaktır. Bu her motif için işe yarar!

  • Çizimimde kafanın ortasından bir haçla bölündüğünü de görebilirsiniz. Yatay çizgi gözlerinizin tam olarak nerede olduğunu, dikey çizgi ise yüzün merkezinin nerede olduğunu gösterir. Bu daha sonra göz, burun ve ağız çizerken size yardımcı olacaktır.
  • Ayrıca vücudun ana hatlarını kabaca çizebilirsiniz. Çizimimi takip et.
Tavşan çizimi 1

 Adım 2: Çizimi tamamlayın

  • İlk adımda sökerek taslağı tamamlamak artık çok daha kolay. Şimdi tavşanın gözlerini, burnunu ve ağzını (ve ayrıca yumuşak çenesini) çizin . Kendinizi yüzün ortasındaki çarmıhta yönlendirin.
  • Daha sonra tavşanınızın hatlarını biraz daha yumuşak ve akıcı hale getirmek isteyeceksiniz . Elipslerin birleştiğini hayal edin. Ayrıca kulakların şeklini de biraz ayarlayın. Yakından bakarsanız kulakların üst kısmının sivrilen olduğunu ve mükemmel elipsler olmadığını fark edeceksiniz. Çiziminizden memnun olduğunuzda tüm inşaat çizgilerini silebilirsiniz.

Adım 3: Işık Gölgeleme

  • Şimdi çizimi gölgelendirmeye başlayalım.
  • Öncelikle basılı fotoğrafınıza yakından bakın ve fotoğrafın orta ve en karanlık bölgelerini izole etmeye çalışın. Fotoğraf birçok farklı gri tondan oluşuyor; şimdi yalnızca orta ve koyu gri tonlara odaklanın. Daha sonra çiziminizde bu alanları kurşun kalemle doldurursunuz. HB veya 2B kalem kullanmak en iyisidir. Şimdi çok kararmamaya dikkat edin, çünkü daha sonra her zaman daha da kararabilirsiniz.

Fotoğraftaki açık alanları serbest bırakın (örneğin göz çevresi veya kulak ortası).

Tavşan çizimi 2

Adım 4: Karartın

Bir sonraki adımda daha yumuşak bir kalem (örneğin 4B) alın ve çok karanlık alanları tekrar koyulaştırın . Fotoğrafta hangi kısımlar neredeyse siyah görünüyor? Şimdi çizimdeki bu alanları tam olarak bir kalemle doldurun. Bunlar örneğin gözler (not: vurguları dışarıda bırakın!), burun, ağız ve kulakların iç kısmıdır.

Not: Yumuşak bir kalem, sert olana göre daha fazla grafit içerir ve bu nedenle daha koyudur. Ancak silinmesi de daha zordur.

Adım 5: Yumuşak geçişler

Daha sonra bir kağıt mendil veya pamuklu çubuk alın ve geçişleri düzeltmek için kullanın. Yani temel olarak kalem izlerinizi nazikçe silersiniz, böylece daha yumuşak ve daha düzgün hale gelirsiniz. Bu, çizgiler arasındaki en küçük boşlukların bile bir miktar grafit ile kaplandığı ve çizimin çok daha az pürüzlü göründüğü anlamına gelir. Eğer kaba bir görünüm elde etmek istiyorsanız bu adımı atlayabilirsiniz.

Tavşan çizimi 3

6. Adım: Vurguları silin

6. adım için bir silgi kalemine veya alternatif olarak konik bir silgiye ihtiyacınız olacak. Keskin bir silgi kalemiyle tek tek çizgileri çok hassas bir şekilde silebilirsiniz, bu yüzden bu satın almayı size şiddetle tavsiye edebilirim. Şimdi tavşan fotoğrafına tekrar yakından bakın ve fotoğrafın en parlak kısımlarını bulmaya çalışın. Muhtemelen 5. adımda bu neredeyse beyaz alanların bazılarını kağıt silgisiyle lekelemişsinizdir. Bu yüzden şimdi silgi kalemiyle biraz rötuş yapmalısınız. Çizimimde hangi alanları sildiğimi görebilirsiniz.

Silgi kaleminin pratik yanı, onu tek tek tüyleri silmek için kullanabilmenizdir. Gerçekçi bir etki elde etmek için açık renkli tüyleri hedefli bir şekilde silin.

Adım 7: Kürk Çizimi

Şimdi gerçekçi bir kürk çizelim. Önceki adımlarda bunun temelini zaten attınız. Özellikle koyu renkli bir kalem (4B’den 9B’ye kadar) alın ve onu çok sayıda tek tek saç çizmek için kullanın .

Tavşanların kafa ve kulaklarındaki tüyler vücuttaki tüylerden çok daha kısadır. Bu, kafadaki vuruşlarınızın kısa olması, vücut üzerindeki vuruşlarınızın ise biraz daha uzun ve kavisli olması gerektiği anlamına gelir.

Burundaki kıllar o kadar kısa ki neredeyse çizgi yerine nokta çizmeniz gerekiyor. Saçların çıkış yönüne dikkat edin ! Her saç aynı yönde uzamaz. Bunu çiziminizde de görünür hale getirmelisiniz. Açıklığa kavuşturmak için şu resme bakın:

Tavşan çizimi 4

Adım 8: Kontrast

Siyah renkli kalemle siyah alanları daha da koyulaştırarak çiziminize derinlik kazandırın. Bu, açık alanlar ile karanlık alanlar arasındaki kontrastı artırarak çiziminizin çok daha gerçekçi ve üç boyutlu olmasını sağlar.

İpucu: Siyah alanları çizmek için opak siyah renkli bir kalem kullanın. Renkli kalemler kurşun kalemlere göre daha opaktır ve daha az parlarlar.

Çiziminizin en karanlık kısımları aynı zamanda izleyicinin dikkatini ilk çeken kısımlar olacaktır . Bu nedenle gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza bol miktarda siyah eklemelisiniz. Bu, gözleri daha derin ve daha gerçekçi hale getirir.

Tavşan çizimi 5

Adım 9: Ayrıntılar

Son adımda tavşanınıza birkaç ayrıntı ekleyebilirsiniz . Örneğin tavşanın karakteristik özelliği olan uzun ve çıkıntılı sakal kılları önemlidir. Bu uzun tüyler çok ince ve oldukça hafif olduğundan sert bir kalem (H) kullanmalısınız. Sert bir kalem bu kadar çabuk körelmez. Bu, sabit bir çizgi genişliğini korumanıza olanak tanır.

Kalemi dinamik, hızlı hareketlerle kağıt üzerinde hareket ettirin. Darbenin başlangıcında sıkıca bastırın ve ardından darbenin sonuna doğru serbest bırakın (basıncı azaltın). Bu şekilde vuruşlarınız eşit şekilde kavisli ve sonuna doğru daha ince olacaktır.

Adım 10: Nihai sonuç

Umarım siz de tavşan çizmekten benim kadar keyif almışsınızdır ve kalemle sadece 10 adımda tavşan nasıl çizilir anlattıklarım sizin için eğitici olmuştur. Bu tavşanın bitmiş çizimi:

tavşan

Related Posts