Capharnaüm : “Küçük Bir Çocuğun Büyük Cesareti”

Capharnaüm

Capharnaüm (Kefernahum), Nadine Labaki’nin yönettiği ve senaryosunu Labaki ile Jihad Hojeily’nin birlikte yazdığı 2018 Lübnanlı dram filmidir. Özetle Film, Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta yaşayan 12 yaşındaki Zain’in hikâyesini anlatıyor. Zain, annesinin onu ve kız kardeşini terk etmesinden sonra sokaklarda yaşamaya başlar. Bunun sonrasında Kendisini istismar eden babasına karşı dava açar ve Lübnan’da ebeveynlerinden davacı olan ilk çocuk olur.

Film, 2018 Cannes Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü kazandı. Ayrıca Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu (Zain Al Rafeea) ve Gençlik Jürisi Ödülü’nü kazandı.

Capharnaüm, sokak çocuklarının yaşadığı zorlukları ve adaletsizlikleri gözler önüne seren güçlü bir filmdir. Zain’in hikâyesi, dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca çocuğun yaşadığı benzer deneyimleri yansıtıyor.

Filmin ana karakteri Zain, Lübnan’da yaşayan 12 yaşındaki bir çocuktur. Zain, annesinin onu ve kız kardeşini terk etmesinden sonra sokaklarda yaşamaya başlar. Kendisini istismar eden babasına karşı dava açar ve Lübnan’da ebeveynlerinden davacı olan ilk çocuk olur.

Film, Zain’in yolculuğunu takip ediyor. Zain, sokaklarda hayatta kalmaya çalışırken, aynı zamanda ailesine ve topluma karşı bir savaş verir. Zain’in hikâyesi, dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca çocuğun yaşadığı benzer deneyimleri yansıtıyor.

Capharnaüm, güçlü bir filmdir. Film, sokak çocuklarının yaşadığı zorlukları ve adaletsizlikleri gözler önüne seriyor. Zain’in hikâyesi, izleyicilerin kalbini ve vicdanını harekete geçiriyor.

Capharnaüm Yorum ve Eleştirileri

The Hollywood Reporter’dan Todd McCarthy, filmi “son derece etkili ve unutulmaz bir deneyim” olarak nitelendirdi. “Labaki, Zain’in hikayesini gerçekçi ve dokunaklı bir şekilde anlatıyor” dedi. “Zain Al Rafeea, güçlü bir performans sergiliyor ve Zain’in öfkesini, cesaretini ve inatçılığını mükemmel bir şekilde aktarıyor.”

The New York Times’tan Manohla Dargis, filmi “güçlü ve rahatsız edici” olarak nitelendirdi. “Capharnaüm, dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca çocuğun karşı karşıya olduğu adaletsizliği gözler önüne seriyor” dedi. “Labaki, bu adaletsizliği cesur ve çarpıcı bir şekilde tasvir ediyor.”

The Guardian’dan Peter Bradshaw, filmi “güçlü ve dokunaklı bir film” olarak nitelendirdi. “Labaki, Zain’in hikayesini dürüst ve gerçekçi bir şekilde anlatıyor” dedi. “Zain Al Rafeea, olağanüstü bir performans sergiliyor ve Zain’in umutsuzluğunu ve öfkesini mükemmel bir şekilde aktarıyor.”

Capharnaüm, 2018 Cannes Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü kazandı. Ayrıca Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu (Zain Al Rafeea) ve Gençlik Jürisi Ödülü’nü kazandı.

Film, sokak çocuklarının yaşadığı zorlukları ve adaletsizlikleri gözler önüne sermesi ve önemli mesajı ile övülmüştür.

Related Posts