Çilek Çizimi – 14 Adımda Çilek Nasıl Çizilir ?

Çilekler en çok tatlı kokuları ve kalp şeklindeki gövdeleriyle bilinir. Çilek “çoklu meyvelerden” biridir ve pikniğe ya da ev yapımı bir karta mükemmel bir katkıdır! Bugünün çizim dersinde, adım adım talimatlarımızla kendi gerçekçi çilek çiziminizi nasıl yapacağınızı göstereceğiz. Bugün kullanmak istediğiniz sanat malzemelerini seçin ve başlayalım!

Gerçekçi bir çilek çizimi nasıl oluşturulur?

Adım adım talimatlarımızla basit bir çilek çiziminin nasıl yapıldığını öğrenin! Size sadece nasıl çilek çizileceğini değil, aynı zamanda onu nasıl renklendireceğinizi de göstereceğiz.

Kolay çilek çizim dersimiz hem yeni başlayanlar hem de deneyimli sanatçılar için uygundur, bu yüzden çizim araçlarınızı alın ve deneyelim! Talimatlarımızın sonunda elinizde güzel bir çilek çizimi olacak.

kolaj

Yukarıdaki kolaj, nihai sonuca götüren 15 adımın her birini gösterir ve çilek çiziminizin her aşamada nasıl görünmesi gerektiğini gösterir. Talimatlarımızı bir grafik tablet veya bir kağıt parçası üzerinde takip edebilirsiniz!

Adım 1: Çileğin ana gövdesini çizin

Gerçekçi çileğinizi çizmeye başlamadan önce öncelikle çalışma yüzeyinizin merkezini belirlemeniz gerekir. Çileğin gövdesinin yerleştirildiği ve çizimin diğer unsurlarının çizildiği yer burasıdır.

Sayfanızın ortasına yatay olarak oturan eğimli oval bir şekil çizin.

eğimli oval bir şekil

Adım 2: Çileğin sapını ekleyin

Bir önceki adımdaki oval ile çalışmaya devam ediyorsunuz ve şimdi sapı çileğinize ekliyorsunuz. Ovalin sağ tarafına, şeklin üst kısmına doğru kavisli ve kavisli bir çizgi çizin. Bu kök olacak.

Sapın çok uzun olmadığından emin olun!

sapı çileğe ekleme

Adım 3: Taç yapraklarını çizin

Artık çileğinizin tabanını çizdiğinize göre, sapın altına ayırt edici yaprakları eklemeniz gerekiyor. Taç yapraklarını ana oval şeklin sağ eğrisinin etrafına çizin ve aşağıdaki çizimimizde olduğu gibi dışarı doğru aktıklarından emin olun.

Gerçekçi bir çilek çizimi oluşturmak istediğiniz için çok fazla yaprak eklememelisiniz.

Taç yaprakları

Adım 4: Çiçeği çizin 

Çilekle işiniz bittikten sonra çilek çiziminize küçük bir çiçek ekleyin. Ovalin sol kıvrımına gövdenin üst kısmına doğru çiçek çiziminizi ekleyin. Çiçeğinizi basit tutun.

Çiçek tamamen estetik nedenlerden dolayı eklenmiştir, yani isterseniz onu dışarıda bırakabilirsiniz.

çiçek çizimi

Adım 5: Çiçeğin çevresine birkaç bitki daha ekleyin

Önceki adımda çizdiğiniz çiçeğe odaklanmaya devam edin ve şimdi etrafına birkaç yaprak daha ekleyin. Çiçeğinizi birkaç ek yaprakla çevreleyin ve bunları üçüncü adımda eklediğiniz taç yapraklarından farklı bir şekilde çizdiğinizden emin olun.

Bu yeni yapraklar çiçeğin ve çileğin arkasına yerleştirilmelidir.

Çiçeği birkaç ek yaprakla çevreleme

Adım 6: Çileğin gövdesinin ana hatlarını çizin

Artık ilk çizim bittiğine göre çileğin gövdesinin ana hatlarını çizebilirsiniz. Çileği daha gerçekçi bir şekle sokmak için birinci adımda çizdiğiniz ovalin yönergelerini kullanın.

Çilekler kalp şeklindeki gövdeleriyle bilindiğinden, ovalin ana hatlarını çizerken bunu aklınızda tutmak isteyeceksiniz.

çileğin gövdesinin ana hatları

Adım 7: Taç ve gövde çizgilerini gözden geçirin

Ovalinizin ana hatlarını gerçekçi bir çilek çizimine benzeyecek şekilde belirledikten sonra, sapın ve tepenin ana hatlarını çizmeye başlayabilirsiniz. İkinci ve üçüncü adımlarda çizdiğiniz kılavuz çizgileri kullanın ve bu iki parçayı da takip edin.

Ana hatlarını çizdikçe daha kalın bir gövde ve daha fazla 3 boyutlu taç yaprağı oluşturun.

3 boyutlu taç yaprağı

Adım 8: Çiçeğin izini sürün

Şimdi dördüncü adımda çizdiğiniz basit çiçeğin ana hatlarını çizmeniz gerekiyor. Çiçeğinizin taç yapraklarını takip etmek için kılavuz çizgileri kullanın ve organlarındakileri de dahil ettiğinizden emin olun. Bu onların eskisinden daha gerçekçi görünmesini sağlamalıdır.

Kıvrımlı bir görünüm oluşturmak için çileğin üzerinde düz duran yaprakları kıvırmayı deneyin.

Kıvrımlı bir görünüm

Adım 9: Ek bitkileri çizin

Ana hatlarını çizmeniz gereken son unsur, beşinci adımda çizdiğiniz çiçeğinizin arkasında bulunan ek yapraklardır. Yaprakların ana hatlarını çizerken onlara ince çizgiler ve kavisli kenarlar vermelisiniz. Unutmayın, bu yaprakların çiçeğin ve çileğin arkasında kalmasını istiyorsunuz.

Bu adımı tamamladıktan sonra görünür kılavuzları silebilirsiniz.

Ana hatlarını çizme

Adım 10: Ayrıntıları ve Dokuyu Ekleyin  

Artık çilek çiziminize detay ve doku eklemeye başlayabilirsiniz! Yapraklardaki ince çizgileri ve yapraklar, taç yaprakları ve gövdedeki kavisli çizgileri çizerek başlayın. Bu adımı tamamlamak için çileğin gövdesinin her yerine küçük tohumlardan oluşan bir ağ çizin. Her tohumu eşit mesafeye yerleştirmeye çalışın.

Tüm doku ve detay çizgileriniz ana hatlarınızın eğriliğini takip etmelidir. Bu, örneğin yaprağınız kavisliyse iç doku çizgilerinin aynı eğriyi takip etmesi gerektiği anlamına gelir.

Tüm doku ve detay çizgileri

Adım 11: İlk kat boyanın uygulanması 

Artık renklendirmeye başlamaya hazırsınız! Sıradan bir fırça kullanarak kırmızı bir ton seçin. Fırçayı, 10. adımda çizdiğiniz küçük tohumlar da dahil olmak üzere çileğin tüm gövdesine eşit şekilde fırçalayın.

İlk kat boya

Adım 12: İkinci Renk Katmanını Ekleme

İlk kat boyayı uyguladıktan sonra ikinci kata geçebilirsiniz! İnce, keskin bir fırça ve açık veya limon yeşili renk kullanarak çilekteki her bir tohumu renklendirin. Eğer bu renklere sahip değilseniz sarı da işe yarayacaktır! Bu işlem tamamlandıktan sonra, taç yapraklarını, gövdeyi ve çiçeğin arkasındaki diğer bitkileri renklendirmek için ince bir fırça ve açık yeşil bir ton kullanın. 

Son olarak, çiçeğinizin ortasını boyamak için küçük, yumuşak bir fırça ve biraz sarı boya alın. Boya kuruduğunda yaprakları renklendirmek için beyaz boya ve normal bir fırça kullanın.

İkinci Renk Katmanını Ekleme

Adım 13: Çilekleri Gölgelendirmek 

Çileğinizi renklendirdikten sonra gölgelendirmeye başlayabilirsiniz. Küçük, yumuşak bir fırça ve siyah boya kullanarak her tohumun üzerine hafifçe bir gölge katmanı çizin. Aynı rengi kullanarak çileğin kendisini, yaprakları ve sapı da dahil olmak üzere gölgede boyayın. Çiçeğin içi için, yumuşak bir fırçayla açık kahverengi veya altın sarısı boya kullanarak hafif gölgeler oluşturun.

Koyu siyah yerine gri görünmesi için gölgeleme çok açık olmalıdır. Bu adımda yapılan gölgeleme aynı zamanda birinci ve ikinci kat boyanın bazı noktalarını görünür bırakmalıdır.

gölgeleme

Adım 14: Karışımı ve vurguları geliştirin

Sondan bir önceki adım, çileğin genel görünümünü ve onu çevreleyen unsurları mümkün olduğunca gerçekçi hale getirecek şekilde iyileştirmektir. Bunu yapmak için gölgeli alanları karıştırmanız ve vurgulamanız gerekir. Yumuşak bir fırça ve biraz koyu kırmızı boya kullanarak çileğinizin koyulaşmış bölgelerine ikinci, doğal görünümlü bir gölgelendirme katmanını dikkatlice uygulayın.

Çileğin daha açık alanlarını vurgulamak için (önceki adımda gölgelenmemesi gereken) yumuşak bir fırça ve beyaz boyaya geçin. Yumuşak ila orta kat beyaz boya uyguladıktan sonra, soluk bir renk efekti oluşturmak için vurguyu daha açık alanlara karıştırmak için yumuşak bir fırça kullanın. İnce, keskin bir fırça kullanarak çileğin tohumlarının etrafından devam edin.

Yapraklar ve gövde için, koyu yeşil veya gri boyalı (her ikisi de aynı etkiye sahiptir) yumuşak bir fırça kullanarak buradaki gölgeyi artırın. Son olarak, yaprakların yapısal hatlarını nazikçe fırçalamak için küçük, yumuşak bir fırça ve biraz açık zeytin yeşili boya alın.

Bu oldukça yorucu ve zaman alıcı bir adım olduğundan sabırla tamamlamalısınız. Unutmayın: Geçişleri ve vurguları iyileştirmeye ne kadar çok zaman ayırırsanız çilek çiziminiz o kadar gerçekçi görünür!

Çilek çiziminizi tamamlama

Adım 15: Çilek çiziminizi tamamlama

Son adım, ince ve keskin bir fırçayı tüm çizimin üzerine sürmektir. Her alan için uygun rengi kullanarak, çilek taslağınızın izini sürün, böylece görünür hiçbir hat olmadan kusursuz görünecektir. Bu adımı iç ana hatlar ve doku çizgileri için tekrarlayabilirsiniz.

Bu yapıldıktan sonra son bir dokunuşa ihtiyaç vardır. Küçük, yumuşak bir fırça ve biraz siyah boya kullanarak, çileğinizin altına birkaç hafif fırça darbesi uygulayarak alt gölge oluşturun ve işte, çilek çiziminiz hazır!

çilek çizimini tamamla

Kendi çilek çiziminizi tamamladığınız için tebrikler! Bu çizimi yeniden oluşturmak için bilmeniz gereken her şeyi size öğreten adım adım çilek çizim rehberimizin sonuna geldik. Basit bir çilek çiziminin nasıl oluşturulacağıyla ilgili rehberimizi beğeneceğinizi ve daha kolay ve heyecan verici çizim eğitimleri için bizi tekrar ziyaret edeceğinizi umuyoruz!

Sıkça Sorulan Sorular

Çilek boyamayı öğrenmek zor mu?

Hiç de bile! Yukarıdaki kılavuzda kendi çilek çiziminizi oluşturmak için izleyebileceğiniz 15 kolay adımı özetledik. Rehberimiz hem yeni başlayanlara hem de profesyonellere yönelik olduğundan adımları takip etmek çok kolaydır.

Gerçekçi bir çilek çizimini nasıl oluşturabilirim?

Kolay çilek çizim kılavuzumuzda, çilek taslağınızın olabildiğince gerçekçi görünmesi için tam olarak nasıl bulanıklaştırılacağını ve vurgulanacağını açıkladık. Adımlarımızı takip ederseniz çilek çiziminiz o kadar güzel görünecek ki, yiyebilirsiniz!

Related Posts