Doğu Ekspresi’nde Cinayetin Ardındaki Gerçekler

Doğu Ekspresi Cinayeti

Doğu Ekspresi, Agatha Christie’nin en ünlü romanlarından biri olan ve 1934 yılında yayınlanan klasik bir polisiye romanıdır.

Roman, Paris’e giden bir tren yolculuğundaki cinayeti ortaya çıkarma çabasını konu alıyor.

KONU VE KARAKTERLER

Doğu Ekspresi, dünyaca ünlü dedektif Hercule Poirot tarafından çözülmesi gereken bir cinayeti konu alıyor.

Roman, Doğu Ekspresi’nde geçiyor. Trende bulunan bir Amerikalı iş adamı olan Ratchett, bıçaklanarak öldürülür. Cinayet, trende bulunan yolcular tarafından işlenmiştir. Ancak, yolcular, cinayeti birbirlerinden saklamaya çalışırlar.

Paris’e giden tren yolculuğunda gerçekleşen cinayeti ortaya çıkarmak için Poirot’un çabalarını anlatıyor.

Cinayet, trenin kompartımanında meydana gelmiştir.

Ratchett Poirot ve trende bulunan diğer yolcuların arka planlarını ve özelliklerini araştırmaya başlamıştır.

Ratchett’in kompartımanında ki diğer yolcular, kondüktör, kompartıman hizmetçisi, tren müdürü ve diğer personeller yer almaktadır.

Doğu Ekspresi Cinayeti, Agatha Christie’nin en çok satan romanlarından biridir. Roman, birçok kez filme ve televizyon dizisine uyarlanmıştır.

Romanın yorumları genel olarak olumludur. Roman, Agatha Christie’nin en iyi romanlarından biri olarak kabul edilmektedir. Hercule Poirot karakterinin en iyi performanslarından biri olarak kabul edilmektedir. Roman, cinayetin çözümü için kullanılan bulmacalarla da dikkat çekmektedir.

Romanın bazı olumsuz yorumları ise şu şekildedir:

  • Roman, biraz uzundur.
  • Roman, biraz tahmin edilebilirdir.
  • Roman, biraz karanlıktır.

Genel olarak, Doğu Ekspresi Cinayeti, Agatha Christie’nin en iyi romanlarından biridir. Roman, Hercule Poirot karakterinin en iyi performanslarından biri olarak kabul edilmektedir. Roman, cinayetin çözümü için kullanılan bulmacalarla da dikkat çekmektedir.

Agatha Christie kimdir ?

Agatha Christie, (15 Eylül 1890 – 12 Ocak 1976), İngiliz yazar, polisiye edebiyatın en önemli isimlerinden biri ve Dedektif Hercule Poirot karakterinin yaratıcısı.

Christie, 15 Eylül 1890’da Devon, Torquay’de doğdu. 1914’te Archibald Christie ile evlendi ve 1920’de ilk romanı, The Mysterious Affair at Styles’ı yayınladı. Christie, 1926’da kocasının ortadan kaybolmasıyla ün kazandı. Kocası, 11 gün sonra bir otelde ortaya çıktı ve amnesi olduğunu iddia etti. Bunun sonucunda bu olay, Christie’nin en çok satan romanı olan The Murder of Roger Ackroyd’un (1926) ilham kaynağı oldu.

Christie, 85 roman, 20 oyun ve kısa öykü yazdı. Kısacası Romanları, dünya çapında 1 milyardan fazla kopya sattı ve onu tüm zamanların en çok satan yazarlarından biri yaptı. Christie’nin en ünlü karakterleri, Hercule Poirot ve Miss Marple’dır. Poirot, Belçikalı bir dedektiftir ve Christie’nin en çok sevilen karakterlerinden biridir. Miss Marple, bir emekli hemşiredir ve Christie’nin en başarılı karakterlerinden biridir.

Christie, 12 Ocak 1976’da Wallingford, Oxfordshire’da öldü. Ölümü, dünya çapında büyük bir üzüntüye yol açtı. Çünkü Christie, polisiye edebiyatın en önemli isimlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Romanları, dünya çapında birçok dile çevrilmiştir ve her yıl milyonlarca kez okunmaktadır. Christie, polisiye edebiyatın yanı sıra aşk romanları da yazmıştır.

Christie’nin eserleri, birçok kez filme ve televizyon dizisine uyarlanmıştır. En ünlü uyarlamalar arasında Doğu Ekspresi Cinayeti (1974), Nil’de Ölüm (1978) ve Gizemli Ölüm Treni (1980) yer almaktadır. Christie’nin eserleri, hala çok popülerdir ve yeni nesil okuyuculara ilham vermeye devam etmektedir.

Related Posts