Fantastik kurgu romanı , Cadının Yüreği : Kıyametin Annesi

Cadının Yüreği, Genevieve Gornichec tarafından yazılan ve 2022 yılında İthaki Yayınları tarafından Türkçeye çevrilen bir fantastik kurgu romanıdır. Ayrıca Kitap, İskandinav mitolojisinin göz ardı edilen karakterlerinden biri olan buz devi cadı Angrboda’nın hikâyesini anlatır.

Angrboda, Asgard tanrılarının korkulu rüyasıdır. Loki’nin eşi ve Fenrir, Hel ve Jormungundr’un annesi olan Angrboda, kıyametin gelmesinde doğrudan rol oynayan üç çocuğunun doğumuyla tanrıların düşmanı haline gelir. Ardından Odin, Angrboda’yı Asgard’a getirmeye ve çocuklarını öldürmeye karar verir. Angrboda, Odin’den kaçarak Jotunheim’a sığınmıştır .Bununla birlikte burada çocuklarına bakmıştır.

Kitap, Angrboda’nın gözünden anlatılmıştır. Özetle Angrboda, güçlü bir büyücü ve doğanın bir parçasıdır. Bu nedenle o, tanrıların dünyası ile Jotunheim’ın arasında sıkışmış bir haldedir. Bunun sonucunda Angrboda, çocuklarının kaderini ve kendi kaderini kabullenmek zorundadır.

Cadının Yüreği, İskandinav mitolojisini modern bir bakış açısıyla ele alan bir romandır. Ayrıca Kitap, Angrboda’nın güçlü karakteri ve sürükleyici hikâyesiyle okuyucuyu etkisi altına alıyor.

Kitap, 336 sayfadan oluşuyor.

Kitabın konusu

Cadının Yüreği, İskandinav mitolojisinin göz ardı edilen karakterlerinden biri olan buz devi cadı Angrboda’nın hikâyesini anlatır. Angrboda, Asgard tanrılarının korkulu rüyasıdır. Loki’nin eşi ve Fenrir, Hel ve Jormungundr’un annesi olan Angrboda, kıyametin gelmesinde doğrudan rol oynayan üç çocuğunun doğumuyla tanrıların düşmanı haline gelir. Odin, Angrboda’yı Asgard’a getirmeye ve çocuklarını öldürmeye karar verir. Angrboda, Odin’den kaçarak Jotunheim’a sığınmıştır ve burada çocuklarına bakmıştır.

Kitap, Angrboda’nın gözünden anlatılmıştır. Angrboda, güçlü bir büyücü ve doğanın bir parçasıdır. O, tanrıların dünyası ile Jotunheim’ın arasında sıkışmış bir haldedir. Angrboda, çocuklarının kaderini ve kendi kaderini kabullenmek zorundadır.

Kitabın ana karakterleri

  • Angrboda: Buz devi cadı, Loki’nin eşi ve Fenrir, Hel ve Jormungundr’un annesi.
  • Loki: Odin’in oğlu, Angrboda’nın eşi ve Fenrir, Hel ve Jormungundr’un babası.
  • Odin: Asgard’ın tanrısı, Angrboda’nın düşmanı.
  • Thor: Asgard’ın tanrısı, Angrboda’nın düşmanı.
  • Freya: Asgard’ın tanrıçası, Angrboda’nın arkadaşı.

Kitabın temaları

  • Aile
  • Sevgi
  • Kader
  • Karşıtlıklar
  • Doğa

Yorumları :

Cadının Yüreği, eleştirmenlerden olumlu yorumlar aldı. Kitap, Angrboda’nın güçlü karakteri ve sürükleyici hikâyesi ile övülmüştür.

Kitabın uyarlamaları

Cadının Yüreği, henüz bir filme veya diziye uyarlanmadı. Ancak, kitap oldukça popüler olduğu için önümüzdeki yıllarda bir uyarlamasının yapılması bekleniyor.

Related Posts