Gelincik çizmeyi öğrenin – basit adım adım talimatlar

Her zaman gelincik nasıl çizileceğini bilmek istedin mi? Gelincikler kesinlikle dünya çapında en yaygın evcil hayvanlar değildir, ancak evcil hayvan olarak hala giderek daha popüler hale gelmektedirler. Parlak ve parlak gözleri, yumuşak kürkleri ve zekalarıyla gelincikler sadece ilgi çekici olmakla kalmaz, aynı zamanda çizilmesi de harikadır. Uzun gövdeleri ve büyük kulakları ile gelincik çizmek, orantı ve perspektif konusunda deneyim kazanmak için harika fırsatlar sunar. Bu takip etmesi kolay eğitimde, güzel ve gerçekçi bir gelincik çizimi oluşturmak için size tüm temel adımları anlatacağız.

gelincik çizimi

Gelincik nasıl çizilir – adım adım

Gelincikler gelincik ailesine aittir ve bu nedenle porsuklar, su samuru, samurlar ve kakımlarla ortak bir atayı paylaşırlar. Aileye olan benzerlik, bu hayvanların çoğunun uzun vücutlarında ve koyu renklerinde açıkça görülmektedir. Yaklaşık 2.500 yıl önce insanlar, doğal hızlarını ve hafifliklerini tavşan avlamak için kullanarak gelincikleri evcilleştirmeye başladı. Gelincik çizmek, orantı becerilerinizi geliştirmenin harika bir yoludur çünkü uzun gövdeleri ve yuvarlak kafaları oldukça sıra dışıdır. Bu eğitimde gelinciğinizin bakış açısını ve oranlarını mükemmelleştirmek için kılavuzları kullanma sürecinde size yol göstereceğiz.

Bu eğitim için herhangi bir boyama ortamını kullanabilirsiniz. İster grafik tabletle çalışmayı tercih edin ister suluboyayı tercih edin, talimatları hızlı ve kolay bir şekilde en sevdiğiniz ortama uyarlayabilirsiniz.

Gelincik Çizimi

Adım 1: Gövdenin Taslağını Çizmek 

Diğer hayvan çizim derslerimizden herhangi birini tamamladıysanız, kılavuz şekilleri ve çizgileri kullanarak her zaman hayvanın tamamını tanımlayarak başladığımızı bileceksiniz. Bu çizgiler tüm çizimi yapılandırmamıza yardımcı olur ve zaman alan ayrıntılara başlamadan önce doğru oranlara sahip olmamızı sağlar. Bu gelincik çizimi için, taslağa gelincik gövdesinin ana kısmını temsil eden oldukça uzun oval bir şekil ile başlayacaksınız.

Bu ilk adım için en önemli ipucumuz, ovalinizin tuvalinizin tam ortasında olduğundan ve her tarafında bol miktarda alan olduğundan emin olmaktır. Sonraki adımlarda boynu, başı, bacakları ve kuyruğu ekleyeceksiniz.

Gelincik Çizimi 1

Adım 2: Gelincik Çizimi: Kafanın Taslağını Çizmek

Gelincik vücudunun bir sonraki en büyük kısmı kafadır. Bu eğitimin başındaki son çizimde görebileceğiniz gibi, gelinciklerin kafaları oldukça yuvarlaktır. Bu nedenle bu gelincik çiziminde başı temsil etmek için hafifçe düzleştirilmiş bir daire kullanacağız. Bu kafa dairesini bir önceki adımda çizdiğiniz ana gövde ovalinin hemen sağına çizebilirsiniz.

Bu adımda oranların tam olarak doğru olması için baş dairesinin ana gövde ovalinden biraz daha yüksekte olduğundan emin olmanız gerekir.

Gelincik Çizimi 2

Adım 3: Bir gelincik çizmek – burnun taslağını çizmek

Gelinciklerin kafasına yandan bakarsanız, hafif çıkıntılı bir burunları olduğunu görürsünüz. Bu gelincik çiziminin konumu nedeniyle gelincik yüzünü önden çizeceğiz. Bu nedenle burun ve ağız çizerken bu bakış açısını dikkate almamız gerekiyor. Bu çıkıntıyı yakalamak için burun ve ağzı temsil edecek daha küçük bir oval kullanacağız.

İdeal olarak, ağzının daha küçük olan ovali, kafanın ovaliyle örtüşmelidir. Oval ayrıca aşağıdaki örnekte görebileceğiniz gibi baş ovalindeki orta çizginin biraz sağında olmalıdır.

Gelincik Çizimi 3

Adım 4: Gelincikinizin kulaklarını çizin

Bu dördüncü adım hoş ve kolay bir adımdır ancak yine de gelinciğinizin kulaklarının çerçevesini çizerken perspektifin farkında olmanız gerekir. Her kulağı temsil etmek için iki hafif oval şekil kullanabilirsiniz.

Soldaki kulak için, başın ovaliyle açıkça örtüşen oval bir şekil çizin. Bu ilk kulak ovali, doğrudan üst nokta ile sol yan nokta arasında kafanın üzerine binmelidir. Sağ kulağın ovali sola göre daha küçük ve biraz daha açılı olmalıdır. Ayrıca baş ovalinin sağ tarafında biraz daha aşağıda olmalıdır.

Bu boyut farkının nedeni yine gelinciği çizdiğimiz perspektiftir. Gelincik kafası tamamen bize dönük değil, tuvalin sağ köşesine hafifçe dönük. Sonuç olarak sağ kulak bizden biraz daha uzakta olduğundan daha küçük görünür.

Gelincik Çizimi 4

Adım 5: Kuyruğu çizin

Gelinciklerin oldukça kalın ve gür kuyrukları vardır, bu nedenle onu özetlemek için uzun, kavisli bir “U” şekli kullanabiliriz. Bu kuyruk kılavuz çizgisi, gelincik gövdesinin arkasına, ana gövde ovalinin arka kısmının alt kısmına bağlanmalıdır.

Gelincik Çizimi 5

Adım 6: Gelincik boynunuzun taslağını çizin

Bu, ana gövdeyi kafa şekline bağlamak için iki kavisli çizgi kullandığınız başka bir basit adımdır. Boynun üst çizgisine ana gövdenin en sağ noktasının hemen üzerinden başlayıp baş ovalinin yan tarafındaki en sol noktaya doğrudan bağlayabilirsiniz. Bu üst çizgi çok kısa olacak. Alt çizgi için ana gövde ovalinin alt kısmının sağından başlayın. Daha sonra bu çizgiyi, alt noktanın hemen sağındaki burun çemberiyle buluşana kadar bükebilirsiniz.

Boyun, gelinciğin omuzlarını ve göğsünü de kapsadığından oldukça geniş olmalıdır.

Gelincik Çizimi 6

Adım 7: Bir Gelincik Çizin – Ayakları çizin

Bizim seçtiğimiz perspektiften bakıldığında yalnızca üç görünür bacak var. Önde iki bacak ve bize en yakın olan tek arka bacak vardır. Arka bacağın çizimine başlayalım. Çizgiyi büyük dimi ovalin en uzak noktasından başlatın ve kuyruğun alt kenarının hemen altına gelene kadar düz bir şekilde aşağı indirin. Daha sonra, sivri bir ayak oluşturmak için keskin bir şekilde geriye doğru ikiye katlamadan önce çizgiyi ileri ve biraz aşağı doğru çekebilirsiniz. Son olarak, çizgiyi ileri doğru alarak ve boyun çizgisinin hemen öncesinde ana gövde ovalinin alt kısmıyla buluşacak şekilde bükerek bu arka ayağı bitirin.

Öndeki iki ayağın çizilmesi daha kolaydır. Basitçe yakanın alt kısmından başlayın ve iki sivri şekil çizin. Üst ayak biraz daha küçük olmalı ve alttaki ayağın biraz arkasına gizlenmelidir.

Gelincik Çizimi 7

Adım 8: Gelincik Çizimi – Son şeklin çizilmesi

Bu adımda gelincik çiziminizin son taslağını oluşturmak için şu ana kadar çizdiğiniz tüm kılavuzları kullanacaksınız. Taslağı biz oluşturuyor olsak bile tek bir düzgün çizgi kullanmamalısınız. Bunun yerine, kürk görünümü oluşturmak ve daha gerçekçi bir gelincik çizimi oluşturmak için çok küçük vuruşlar kullanın. Ancak ayaklara ve kulaklara küçük kıvrımlar eklemek için düzgün çizgiler kullanabilirsiniz.

Bir yandan yönergeleri oldukça yakından takip edebilirsiniz, ancak diğer yandan birkaç tümsek ve tümsek ekleyerek çiziminizi daha da gerçekçi hale getirebilirsiniz.

Adım 9: Gelincik çiziminizin yüz özelliklerini oluşturun

Bu biraz zaman alabilecek çok detay odaklı bir adımdır. Sabrın çok önemli olduğunu ve çalışmanızı silip baştan başlamanız gerekse bile bunun iyi bir uygulama olduğunu unutmayın.

İki yuvarlak göz çizerek başlayın ve onları siyaha boyayın. Gerçekçiliği artırmak için iristeki yansımayı temsil edecek küçük bir siyah nokta bırakın. Gözleri tamamlamak için, daha fazla derinlik yaratmak amacıyla her bir gözün çevresine tek bir ince çizgi ekleyin.

Burun dairesinde, ağzı oluşturmak için iki burun deliğini ve altına kavisli bir çizgi çizin. Burnun üzerine hafif bir kürk darbesi çizgisi ekleyebilir ve çizimin bu bölümünü, burnun etrafına birkaç uzun bıyık ekleyerek tamamlayabilirsiniz.

Gelincikinizin yüzündeki ayrıntılardan memnun kaldığınızda kalan kılavuz çizgileri silebilirsiniz.

Gelincik Çizimi 9

Adım 10: Kürk Detaylarını Oluşturma

Çizim eğitiminin bu adımında, gelinciğinizin tüm vücut kürküne ayrıntı eklemek için uzun, kavisli vuruşlar kullanmanız gerekecek.

Eğitimin bu adımı için en önemli ipucumuz, kürk vuruşlarınızın yönünü belirlemek için gelincik gövdesinin şeklini kullanmaktır. En gerçekçi kürk çizimi için saç vuruşlarınızın uzunluğunu, yüzünüzde daha kısa, kuyruğa doğru daha uzun olacak şekilde değiştirebilirsiniz.

Gelinciklerin kulaklarında veya ayak parmaklarında genellikle kürk bulunmadığından ayaklarınızın ve kulaklarınızın uçlarını kürkten arındırabilirsiniz.

Gelincik Çizimi 10

Adım 11: Gelincikleri Boyama – ilk boya katmanını ekleme

Doğal bir renklendirme oluşturmak için birkaç farklı renklendirme adımı kullanacağız. Bu ilk renklendirme adımı için, temel renk olarak oldukça koyu kahverengi bir renk seçmeniz gerekir. Gelincik çiziminizin tüm gövdesini doldurmak için bu gölgeyi kullanabilirsiniz.

Sulu boya kullanıyorsanız, düzensiz bir yüzey oluşmasını önlemek için boyanızı mümkün olduğunca çabuk uygulamaya çalışın.

Gelincik Çizimi 11

Adım 12: İkinci Renk Katmanını Ekleme

Gelincik çiziminizi renklendireceğiniz ikinci renk ise beyazdır. Gelinciğinizin vücudunun merkezine hafif, ince bir beyaz boya tabakası uygulamak için küçük, yumuşak bir fırça kullanın. Ayrıca gelinciğin göğsüne ve boynuna baş çizgisinin altında bir miktar beyaz dokunuş uygulayabilirsiniz.

Son olarak beyaz boyanızı kullanarak kulakları renklendirin ve yüzünüzde bir desen oluşturun. Gelinciğinizin burnu ve gözleri kahverengi kalmalı ve onları çevreleyen beyaz bir bant olmalıdır.

Gelincik Çizimi 12

Adım 13: Gelincikleri boyamak – gölgelendirme eklemek

Gelinciğinizin gerçekçi kürkünü oluşturmak için kullanacağımız üçüncü boya katmanı siyah renktedir. Bu adımda kürkün kahverengi alanlarını gölgelemek için siyah boyayı çok hafif kullanacaksınız. Gelincik yüzünün kahverengi bölgelerine, vücudunun dışına ve vücudunun alt yarısına odaklanın.

Gelinciğinizin kürkündeki ince çizgileri fırçayla takip etmeye çalışın. Bu yöntem, renklendirmenizin daha doğal ve dokulu görünmesini sağlayacaktır.

Gelincik Çizimi 13

Adım 14: Yüz Detaylarını Boyama

Bu adımda gelinciğinizin yüzündeki bazı detayları tanımlamak için açık pembe bir renk seçeceksiniz. Kulağın iç kısmını pembeye boyamak için küçük bir fırça kullanın. Gelincik burnunu renklendirmek için aynı rengi kullanabilirsiniz. Son olarak göz çevresine pembe bir daire çizebilir ve ardından iristeki yansıtıcı noktaları aydınlatmak için bir miktar beyaz boya kullanabilirsiniz.

Gelincik Çizimi 14

Adım 15: Gelincik Çizimi – Tamamlama

Eğer memnunsanız gelincik çiziminizi son adımla bitirmekten çekinmeyin. Ancak bu ekstra adım, gelincik çiziminizin gerçekçiliğini artırmanıza yardımcı olabilir. Bu adımda gelinciğinizin vücudunun ana hatlarını ve ince saç çizgilerini sileceksiniz. Grafik tablet kullanıyorsanız bu çok kolaydır. Boya kullanıyorsanız, kürk çizgilerini ve dış hatlarını çizmek için gelinciğin vücudunun her bir kısmı için uygun rengi kullanabilirsiniz.

Gelincik Çizimi 15

Gelincik nasıl çizileceğini anlatan bu adım adım öğreticinin sonuna geldiniz! Umarız son çiziminizden memnun kalırsınız ve gelecekte diğer hayvan çizim projelerini takip ederken daha rahat hissedersiniz. Oranlarınızı haritalamak için kılavuzları kullanarak ne kadar çok pratik yaparsanız, gözle çizim yapmak o kadar kolay olacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Bu talimatları gelincikleri suluboya boyayla boyamak için de kullanabilir misiniz?

Bu öğreticiyi takip etmek için herhangi bir ortamı kullanabilirsiniz. Gelincik çizmek için sulu boya kullanıyorsanız, boya uygulama konusunda biraz daha hızlı çalışmanız gerekecektir. Suluboya boyası, akrilik boya gibi diğer boyalardan biraz daha hızlı kurur.

Gelincik çizmenin en zor kısmı nedir?

Gelinciklerin benzersiz vücut şekli nedeniyle oranları ve perspektifi doğru ayarlamak oldukça zor olabilir. Neyse ki, ayrıntı eklemeye başlamadan önce oranlarınızı mükemmelleştirmenizi kolaylaştıran, denenmiş ve onaylanmış bir çizim yöntemi kullanıyoruz. Bu şekilde, güzelce detaylandırılmış bir kafayı potansiyel olarak silmek zorunda kalmazsınız çünkü vücut için yerinizin olmadığının farkına varırsınız!

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir