Horoz Çizimi – Gerçekçi bir horoz boyama talimatları

Güzel ve biraz korkutucu olan horozlar, çiftlik tavuk kümesindeki en iyi köpeklerdir. Rengarenk tüyleri ve keskin gagalarıyla tanınan horozlar, çizimlere harika konular oluşturuyor. Bu çizim eğitiminde, kendi benzersiz ve gerçekçi horoz çiziminizi oluşturmanıza yardımcı olacak, takip edilmesi kolay bir çizim sürecinde size yol göstereceğiz. Eğitimlerimiz herkesin takip edebileceği şekilde yapılandırılmıştır.

Horoz çizmek için en iyi adım adım kılavuz

Horozlara aşina olsanız da olmasanız da, onlar çizmek için harika konulardır . Bu derste, horoz çiziminizde harika oranlar ve boyutlar elde etmenize yardımcı olmanın yanı sıra, gerçekçi doku ve renk ekleme sürecinde size yol göstermeye odaklanacağız. Bu eğitimin sonunda güzel bir horoz çizimine sahip olacaksınız. Aşağıdaki resimde bu horoz çizimini oluşturmak için izleyeceğimiz 17 basit adıma genel bir bakış görebilirsiniz.

Horoz çizim talimatı

Horozun en gerçekçi orantılı çizimini oluşturmamıza yardımcı olacak temel şekilleri ve çizgileri oluşturduğumuz yardımcı adımlarla başlıyoruz. Renkli kalem, akrilik boya veya dijital medya gibi tercih ettiğiniz çizim ortamını kullanarak bu öğreticiyi takip etmekten çekinmeyin. İlk sekiz adımda silinmesi kolay , durometresi düşük bir kalem kullanmanız gerektiğini unutmayın  .

O halde gelin bu eğlenceli ve gerçekçi horoz çizimi dersine hemen dalalım.

Adım 1: Horoz taslağınızın göğüs kafesi ile başlayın

Tavuk çizimi dersimizi takip ettiyseniz benzer şekilde horoz çizmeye başlamamızı bekleyebilirsiniz. Ancak tavuklarla horozların boyları arasında büyük farklar vardır. Horozlar tavuklara göre çok daha uzun ve dik durma eğilimindedirler ve bu ilk adımda bu farkı vurgulamaya başlayacağız.

Horoz çizimi 1

Adım 2: Bir horoz çizmek – ana gövdenin taslağını çizmek

Horozun göğüs ve boyun bölgesini özetlediğimize göre artık dikkatimizi ana gövdenin şekline çevirmenin zamanı geldi. Horozun ana gövdesi, tuvalin sol alt köşesine doğru hafifçe aşağı doğru eğilir.

Bu etkiyi yaratmak için, göğüs ovalinin alt yarısıyla örtüşen ve tuvalin sol köşesine doğru eğimli, biraz daha kalın bir oval çizin.

Horoz çizimi 2

Adım 3: Horoz taslağınızın kuyruğunun şeklini oluşturma

Horozlar büyük ve gösterişli kuyruk tüyleriyle tanınırlar. Bu üçüncü adımda kuyruğu planlamamıza yardımcı olacak başka bir büyük oval tasarım kullanacağız. Kuyruğun oval şekli, ana gövdenin ovaliyle yaklaşık olarak aynı olmalıdır. Kuyruk şekli ana gövdenin alt kısmından başlamalı ve hafifçe yukarı doğru açılı olmalıdır.

Bu adımın sonunda horoz çiziminiz aşağıdaki örneğe benzemelidir.

Horoz çizimi 3

Adım 4: Horozun kafasını çizin

Şu ana kadar kullandığımız tüm yardımcı şekiller büyük ovallerdi. Şimdi farklı bir yöne gitmenin ve horozun kafasının temelini temsil etmek için küçük bir daire kullanmanın zamanı geldi. Baş, göğüs ovalinin üst noktasının biraz önüne ve biraz üstüne oturmalıdır.

İpucu: Başınızla göğüs arasında biraz mesafe bırakın çünkü yakında başın altına kamışları da ekleyeceğiz.

Horoz çizimi 4

Adım 5: Horozunuza bir tarak verin

Bu adımda horozun kafasındaki tarak tasarımını belirliyoruz. Bu parlak kırmızı ve etli uzantı, horozların karakteristik özelliğidir ve ne kadar büyük olursa, horoz da o kadar güçlü ve etkileyici olur. Baş dairesinin üst kısmından başlayarak, horozun tepesini serbestçe çizerek kıvrımlı eğimler ve çıkıntılar oluşturun.

Tarağın diğer ucunu horozun ön kısmına, gaganın ucunu hayal ettiğiniz yere bağlayabilirsiniz.

Horoz çizimi 5

Adım 6: Bir horoz çizmek – kamışların çizimi

Bu adımda iki şeyi çok hızlı bir şekilde yapacaksınız. Öncelikle horozun gagasını tarağın ön çizgisinden başlayarak çizin ve keskin bir noktaya ulaştıktan sonra geriye ve aşağıya doğru kıvrılarak sazla bağlantı kurun. Horozun gerdanı, kafa dairesinin altına sarkan iki hafif oval şekilden oluşur.

Bizim bakış açımıza en yakın olanı baş çemberinin altından başlayıp gagaya bağlanmalı. Diğer dal, bu ilk daldan uzanan bir ovalin yarısı ile temsil edilebilir.

Horoz çizimi 6

Adım 7: Uyluk Şeklinin Oluşturulması

Adım 7 çok hızlı ve kolaydır. Bu adımda uylukların ve uyluk bölgesinin şeklini oluşturmak için serbest bir eğri kullanacaksınız. Bu bölge tüylerin altında bacakların görünür hale geldiği alandır.

Ana gövde ovalinin alt kısmından başlayarak, etrafa ve aşağıya doğru kıvrılan, daha sonra daha da aşağıya inen ve son olarak ana gövde ovaliyle tekrar buluşacak şekilde yukarı doğru kıvrılan bir çizgi çizin.

Horoz çizimi 7

Adım 8: Bacakların ve ayakların temellerini atın

Kılavuzları ve şekilleri çizmenin son adımında, horozun bacaklarının ve ayaklarının temel şeklini oluşturmak için bazı ayrı çizgiler çizeceğiz. Son çizdiğiniz şeklin alt kısmından başlayarak aşağı inen ve ardından tuvalin sol tarafına doğru “L” şeklinde kıvrılan düz bir çizgi çizin. İkinci ayağı çizmek için bu adımı tekrarlayın, ardından bize en yakın olan ayağa üç çizgi daha çizin. İlk ek çizgi “L” harfinin tabanında olmalı, diğer ikisi bacakların arkasında, en yüksek olanı çok kısa olacak şekilde olmalıdır.

İkinci ayak için bu küçük üst çizgiyi ekleyebilirsiniz.

Horoz çizimi 8

Adım 9: Horoz çiziminizin son taslağını çizin

Bu eğitime başladığınızda muhtemelen daha az yardımcı form olacağını varsaymıştınız. Ancak artık bu kılavuz şekillere sahip olduğumuza göre, horozunuzun mükemmel oranlara sahip son taslağını çizmenin ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz.

Tüm yardımcı hatları kullanarak horozunuzun son taslağını oluşturursunuz. Başın ve gerdanlığın ana hatlarını çizerek, gerdanları hafifçe başa doğru çekerek ve gagaya bir ayırma çizgisi ekleyerek baştan başlayın. Ayrıca kafanın içine eşmerkezli dairelerden oluşan bir göz de ekleyebilirsiniz. Tarağın arkasına çizilmiş tüy detayları ekleyin.

Kılavuz çizgileri ve şekilleri oldukça yakından takip ederek horozun vücudunun geri kalanını çizmeye devam edin. Doğal bir şekil oluşturmak için bazı varyasyonları dahil ettiğinizden emin olun.

Horoz çizimi 9

Boynun arkası, göğsün üst kısmı ve kuyruğun üst kısmı da dahil olmak üzere vücudun etrafındaki bazı yerlerde, dış hatlara tüy benzeri bir görünüm kazandırmak için kısa vuruşlar kullanabilirsiniz. Kuyruk bölgesinde yardımcı şeklin alt kısmına farklı büyüklükte ve şekillerde tüylerden oluşan bir nehir çizebilirsiniz. Bu tüylerden bazıları sivri veya pürüzsüz olabilir ve hafifçe üst üste gelmelidirler.

Bacaklara ve ayaklara ulaştığınızda, kılavuzları merkez noktanız olarak kullanın ve her iki tarafa da çizin. Her bir parmağın ucuna sivri uçlu tırnak detayları ekleyin ve son dokunuş olarak ana gövdenin içine horoz kanadını temsil edecek bir kıvrım ekleyebilirsiniz.

Son taslağınızdan memnun olduğunuzda kalan görünür kılavuzları silebilirsiniz.

Adım 10: Bir horoz çizmek – ayrıntılar ve tüy dokusu eklemek

Aşağıdaki örneğe ilk baktığınızda, ani detaylar karşısında şaşkına dönebilirsiniz ancak bu adımın göründüğünden daha kolay olduğuna söz veriyoruz. Horozunuzun başından başlayarak, tarak ve sazlara doku eklemek için küçük noktalar ve çizgiler kullanın. Daha sonra horozunuzun vücudunun kıvrımını takip edin ve tüy detaylarının görünümünü oluşturmak için baş ve alt kısımdaki küçük çizgilerle devam edin.

Ana gövdeye doğru ilerledikçe bu çizgiler daha da uzamalıdır. Tüylerin en gerçekçi görünümünü elde etmek için bu çizgileri birer birer çizin ve üst üste gelmemelerine dikkat edin.

Ana gövdede kanat çizgisine ulaştığınızda kısa çizgileri kullanarak daha büyük tüy şekilleri oluşturabilir, büyük kuyruk tüylerine çizgi detayı eklemeye devam edebilirsiniz. Bu büyük tüylerin her birine merkezi bir çizgi çizin ve ardından her iki tarafa da küçük vuruşlar ekleyin. Bu adımı tamamlamak için gözün ortasını siyaha boyayın ve horozun bacaklarına ve ayaklarına doku eklemek için küçük, tamamlanmamış daireler ve karalamalar kullanın.

Horoz çizimi 10

Adım 11: Ana tüylerin renklendirilmesi

Horoz çizimimiz vücudun farklı yerlerinde bir dizi farklı renk içerir. Bu renklerin her birini oluşturmanın ve onları canlı ve gerçekçi tutmanın en iyi yolu, rengi yavaş yavaş oluşturmaktır. Kullanacağımız ilk renk açık toprak rengi kahverengidir. Horozun başını, boynunu ve üst gövdesini renklendirmek için bu rengi kullanabilirsiniz.

Horozun yüzünü, göğsünü, kanatlarını, kalçasını ve kuyruğunu boş bırakmayı unutmayın çünkü bunlar farklı renkler olacaktır.

Horoz çizimi 11

Adım 12: Horozun Boyanması – İbiklerin ve sazların renklendirilmesi

Bu adımda horozunuzun taraklarını, sakallarını ve yüzünü renklendirmek için küçük bir fırça ve açık pembe veya yakut rengi kullanacaksınız. Daha sonraki adımlarda horoz çiziminizin bu alanına vurgular ve gölgeler ekleyeceğiz.

Horoz çizimi 12

Adım 13: İkinci Renk Katmanlarını Ekleme

Bu adımın adı her ne kadar sadece bir renk daha eklediğimizi çağrıştırsa da aslında horozunuzun tüm vücudunun temel tonlarını tamamlamak için üç farklı renk kullanıyoruz. Horozun göğüs bölgesinde kalan boş alanları renklendirmek için lacivert bir tonla başlayın . Daha sonra kuyruk tüylerini eşit şekilde renklendirmek için koyu yeşil-mavi bir ton kullanın.

Son olarak horoz çiziminizin bacaklarını ve ayaklarını pembe veya bejin açık tonunu kullanarak renklendirebilirsiniz.

Horoz çizimi 13

Adım 14: Horoz Boyama – Derinlik eklemek için vurguları ve gölgeleri kullanın

Bu adımda horozumuzun bazı kısımlarına gerçekçi derinlik ve doku eklemek için gölgeleri ve vurguları kullanacağız. Horozunuzun gerdanında, ibiğinde ve yüzünde küçük ışık noktaları oluşturmak için yumuşak bir fırça ve bir miktar beyaz boya ile başlayın ve beyaz boyayı doğal olarak ışığı yakalayan alanlara yoğunlaştırın.

Daha sonra, hala beyaz boyanızı kullanarak kanatlara, göğüs ve kuyruk tüylerine birkaç vurgu ekleyin. Horozun sırtında, gövdeyle kuyruğun birleştiği yere bir miktar beyaz boyayı odaklayın. Ayrıca horozun ayak ve bacaklarının ön kısmına da vurgu ekleyebilirsiniz.

Gölgeler için, horozun göğsünün, bacaklarının ve kuyruğunun tabanına biraz gölge eklemek için az miktarda siyah boya kullanın. Kuyruk için, daha üç boyutlu bir görünüm oluşturmak amacıyla diğerlerinin gizlediği tüylerdeki siyah gölgeleri odaklamaya çalışmalısınız.

Horoz çizimi 14

Adım 15: Son Vurguları ve Gölgeleri Ekleme

Bu adımda horoz çizimine son rötuşları yapıyoruz. Horozun kafasının hemen altındaki noktayı renklendirmek için beyazla başlayın. Daha sonra, siyah boya dokunuşuyla horozun kafasının üstüne ve altına gölgeler ekleyin.

Horozun gövdesinin sarı kısmında gölgeleme oluşturmak için bu siyah veya daha koyu kahverengi rengi kullanmak, gölgenin çoğunu sırtın alt kısmına ve kanat şekline yoğunlaştırmak istiyorsunuz.

Horoz çizimi 15

Adım 16: Horozun Boyanması – Horozun çizimini kusursuz hale getirin

Horoz çiziminizden memnunsanız bu adım tamamen isteğe bağlıdır. Bu adımda, daha kesintisiz ve gerçekçi bir görünüm oluşturmak için horoz çiziminizdeki ana hatları ve doku çizgilerini sileceğiz. Bunu yapmanın en iyi yolu, ana hatların ve doku işaretleyicilerinin karşılık gelen noktalarını kullanarak üzerlerini boyamaktır. Horozun gövdesindeki tüy dokusu detayları için keskin bir fırça ve daha koyu kahverengi bir renk kullanın.

Horoz çizimi 16

Sıkça Sorulan Sorular

Horoz çizmek ne kadar zor?

Horoz çizmeye yönelik takip edilmesi kolay kılavuzumuzla , süreç boyunca size adım adım rehberlik edeceğiz ve güzel ve gerçekçi bir horoz çizimi oluşturmanızı kolaylaştıracağız. Çizim adımlarımız ve farklı renk katmanlarımızla horoz çizmeyi öğrenmek çok kolay.

Horoz çizmek tavuk çizmekten farklı mıdır?

Her ikisi de aynı kuş olduğu için tavuk ve horoz çizim süreçleri arasında pek çok örtüşme vardır. Horoz çizimimizde büyük kuyruk ve parlak tüy renkleriyle farklılık yaratacağız.

Related Posts