Kanvasın astarlanması – tüm boyama ortamları için talimatlar ve malzemeler

Kanvaslar her türlü şekil ve boyutta gelir. Ancak boyamadan önce astarlanması gerekiyor mu? Eğer öyleyse, hangi astarla? Karanlığa ışık tutuyoruz ve tuvalinizi astarlarken nelere dikkat etmeniz gerektiğini gösteriyoruz.

Priming ne demek?

Tuval muhtemelen en popüler resim yüzeyidir. Bu en azından saf çeşitlilikten kaynaklanmıyor. Halihazırda bir sedye çerçevesine gerilmiş veya rulo halinde metreyle satılan farklı yapılardan oluşan geniş bir seçime sahipsiniz. Yazımızda zaten sedye çerçeveleri kullandığınızı varsayıyoruz .

Ancak bir astar gerekli midir? Araba boyamayı veya dış cephe boyamayı düşünüyorsanız çoğu durumda bir astar gereklidir. Bu, sonraki katmanların iyi yapışmasını ve aynı zamanda eşit emiciliği veya nüfuz eden neme karşı korumayı sağlar.

Tuvalinizdeki astarın da benzer bir işlevi vardır. Çevresel etkilerden korur ve emiciliği düzenler. Bu, boyanın iyi yapışmasını ve aynı zamanda zamanla tuvalin liflerine zarar vermemesini sağlar. Akrilik, yağlıboya veya başka bir boyama ortamı olsun; boyalar bazen agresif maddeler içerir veya asidiktir, bu da tuvalin ömrünü olumsuz yönde etkileyebilir.

Günümüzde birçok tuval zaten önceden astarlanmıştır. Ancak bu astar, özellikle ucuz tuvaller için her zaman yeterli değildir. Bu nedenle, önceden astarlanmış tuvalleri kendiniz yeniden astarlamaya değer. Çünkü sanat eserinizin birkaç yıl sonra eskime belirtileri göstermeye başlamasından daha can sıkıcı bir şey olamaz.

tuval boyama

Tuvalinizi neden astarlamalısınız?

 • Bazen agresif renklere karşı koruma
 • Boyama yüzeyinin eşit emiş gücünün sağlanması
 • Kanvasın yapısının azaltılması
 • Boyanın tuvalin arkasına geçmesine karşı koruma
 • Daha sonraki renkler için temel olarak ilk temel renk
 • Astarlanmış yüzeylerde geliştirilmiş renk parlaklığı

Gördüğünüz gibi astar size birçok avantaj sağlıyor.

Uygun astar

Tuvaliniz için en iyi yapıştırıcı gesso’dur . Gesso beyaz renk pigmentleri, bağlayıcı maddeler ve tebeşirden oluşur. Beyaz renk tekdüze bir renk sağlar ve diğer renk uygulamaları için ideal bir temel oluşturur, tebeşir iyi bir yapışma sağlar ve bağlayıcı madde emiciliği düzenler. Gesso farklı kıvamlarda da mevcuttur, ancak astarlama için daha ince bir versiyon seçmelisiniz. Gesso çok ekonomik olduğundan birçok tuvali astarlayabilirsiniz.

Bu arada gesso sadece tuval üzerinde çalışmıyor. Baz olarak akrilik bağlayıcı kullanarak hemen hemen tüm yüzeyleri gesso ile boyayabilirsiniz ve kuruduktan sonra çeşitli boyama ortamları için çok uygun bir baz elde edersiniz.

İhtiyac duyulan malzemeler

Astar için aşağıdaki malzemelere ihtiyacınız olacak:

 • Tuval
 • Gesso
 • Yumuşak düz fırça
 • Fincan / kap
tuval

Kanvasın astarlanması talimatları

Boya yüzeyinizin astarlanması çok kolaydır ve birkaç dakika içinde yapılabilir. Aşağıdaki dört adımla tuvalinizi mükemmel bir şekilde hazırladınız:

 1. Her zaman boyamada olduğu gibi hazırlık çok önemlidir . Bu nedenle alçıyı, fırçayı ve muhtemelen yeterince büyük bir kabı hazır bulundurun. Artık gesso’yu fırçayla doğrudan orijinal kabından çıkarabilir veya önce bir kaba dökebilirsiniz. Bunun avantajı, kıvamı inceltmek için biraz su da ekleyebilmenizdir.
 2. Gesso uygulamasını mümkün olduğu kadar eşit bir şekilde boyamalısınız . Önce soldan sağa, sonra yukarıdan aşağıya doğru uygulayarak en iyi sonucu alırsınız. Çapraz uygulayarak tuval üzerindeki boya izlerini en aza indirirsiniz. Bir diğer önemli faktör ise fırçadır. Bunun mümkün olduğu kadar ince kılları olmalıdır, böylece uçta hiçbir fırça darbesi görülmez.
 3. Yüzeyin iyice kurumasını bekleyin . Aceleniz varsa, sıcak hava kurutucuyu hızlı hareketlerle tuvalin üzerinde hareket ettirebilirsiniz. Bu, astarı birkaç dakika içinde kurutabileceğiniz ve hemen iki kat uygulayabileceğiniz anlamına gelir. Kanvas önceden astarlanmışsa, genellikle bir kat gesso yeterlidir. Aksi takdirde en az iki kat uygulama yapmanızı öneririz.
 4. Bilinçli bir stilistik öğe olarak, yüzeyde daha fazla yapı elde etmek için gesso’yu daha kalın uygulayabilirsiniz . Bu özellikle soyut çalışmalar için çekici görünebilir. Ancak gerçekçi boyama için mümkün olduğunca pürüzsüz bir yüzey hedeflemenizi öneririz.

Yağlı boya için tuvalin astarlanması

Yağlı boya ile resim yaparken tuvalinizin çok iyi astarlanmış olması son derece önemlidir . Çünkü astar, görüntünüzün dayanıklılığı açısından da temel önem taşıyor. Yağlı boya, diğer şeylerin yanı sıra, tuval yüzeyine zarar verebilecek terebentin de içerir. Gesso bunu etkili bir şekilde önler.

Yaratıcı efektler için diğer gesso çeşitleri

Geleneksel beyaz gessoya ek olarak artık şeffaf gesso ve siyah gesso da var . Bu sayede boyama yüzeyinizi özel tekniklere hazırlayabilirsiniz. Örneğin siyah gesso’yu taban olarak kullanabilir ve ardından neon renklerle çalışabilirsiniz.

Related Posts