Kaplumbağa Nasıl Çizilir – Gerçekçi bir kaplumbağa çizin

Kaplumbağalar dünyanın her yerindeki insanlar tarafından seviliyor; bunda şaşılacak bir şey yok çünkü kaplumbağalar büyüleyici ve güzel hayvanlardır. Ayrıca renk çeşitliliği çok fazla, bu da onları çok ilginç çizim motifleri haline getiriyor. Rehberimizde size nasıl kaplumbağa çizileceğini adım adım göstereceğiz ve gerçekçi bir kaplumbağa çizimi oluşturmak için en iyi ipuçlarımızı ve püf noktalarımızı göstereceğiz.

Bir kaplumbağa nasıl çizilir – adım adım

Dünyada birçok farklı kaplumbağa türü vardır; en büyüğü deri sırtlı kaplumbağadır. Kaplumbağalar yalnız yaşayan canlılardır ve zamanlarının çoğunu masmavi sularda kendi yollarını arayarak geçirirler. Muhtemelen en çok omurgalarının bir parçası olan kabuklarıyla tanınırlar. Bu anlaşılması çok kolay kaplumbağa çizim kılavuzunda, güzel bir kaplumbağanın inşası, detaylandırılması ve renklendirilmesi sürecinde size yol göstereceğiz. Çizim yapmaya yeni başladıysanız ve diğer hayvan çizim derslerimizden herhangi birini tamamlamadıysanız bu kaplumbağa boyama dersi biraz zaman alabilir.

Acele etmemeniz kötü bir fikir değil çünkü size pratik yapmanız ve becerilerinizi geliştirmeniz için zaman kazandırır.

Kaplumbağa boyama

Adım 1: Ana Gövdenin Taslağının Çizilmesi

Hayvan çizim derslerimizden herhangi birinin ilk adımı, hayvanın vücudunun ana bölümünü temsil edecek bir yardımcı şekil kullanmaktır. Bu eğitimin ilk adımlarında kaplumbağanın temel şeklini tasvir etmek için kılavuzlar ve şekiller de kullanacağız. Daha sonra bu şekilleri son şekli oluşturmak ve detaylar eklemek için kullanırız. Kaplumbağa çizimimize kaplumbağanın ana kabuğunu temsil edecek yumurta şeklinde bir ovalle başlayacağız. Bu oval, tuvalin ortasında yatay olarak uzanmalıdır.

İster kağıt ister grafik tablet kullanın, bu ilk adımın en önemli kısmı ovalinizin tuvalinizin tam ortasında olmasını ve kaplumbağanın diğer vücut kısımlarına bol miktarda yer bırakmasını sağlamaktır.

Kaplumbağa çizimi 1

Adım 2: Kaplumbağanızın kafasını çizin

Bu ikinci adımda kaplumbağa kafasının temelini oluşturmak için daha küçük oval bir şekil daha çizeceksiniz. Bu ovalin yerleştirilmesi, kaplumbağanın son çiziminde doğru oranları elde etmek için önemlidir. Çok daha küçük olan baş ovalini, hafif bir örtüşme ile gövde ovalinin sağ ucuna takın.

Oranları doğru elde etmek için oval ana gövdenin ve oval başlığın ortasından geçen yatay bir çizgi hayal edin. İkiniz de bu çizgiye eşit şekilde oturmalısınız.

Kaplumbağa çizimi 2

Adım 3: Kaplumbağa kabuğunun üst taslağını çizin

Bu üçüncü adım için tek bir eğri çizgi çizeceksiniz. Bu çizgi daha sonra kaplumbağanın kabuğunu kaplumbağanın vücudunun geri kalanından ayıracaktır.

Bu uzun kavisli çizgiyi baş ovalinin arkasından, baş ve vücut yapısının buluşma noktasından hemen sonra başlatın. Bu noktadan itibaren ipi hafifçe yukarıya doğru bükün ve ardından aşağı indirip kaplumbağanın dibine geri getirin. Bu çizgi daha sonra inşaat ovalinin arkasının ötesine uzanmalı ve tekrar yükselmeden önce hafif bir noktada bitmeli ve ana gövde inşaat ovalinin üst arka kısmında son bulmalıdır.

Belki kaplumbağa çizimi dersimizin bu aşamasında bitmiş kaplumbağanın şeklini zaten tahmin edebilirsiniz.

Kaplumbağa çizimi 3

Adım 4: İlk ön ayağı çizin

Bu dördüncü adım çok basit bir adımdır. Kılavuzlarla oluşturacağınız ilk kol öndeki, bize en uzak olan koldur. Bu bakış açısının farkında olmak çok önemlidir. Kılavuzların gerçekten anlam kazandığı yer burasıdır. Bu kol başın altından uzanır, böylece “U” şeklindeki çizginizi baş ovalinin alt kısmının ortasından başlayıp ana gövde ovalinin aşağı doğru kıvrımında bitirirsiniz.

“U” şeklinin tabanı, kafanın ucundan daha ileriye uzanmamalı ve oval ana gövdenin alt kısmının altında olmamalıdır.

Kaplumbağa çizimi 4

Adım 5: İkinci ön ayağı çizin

Yeni yaptığınız ilk kol kaplumbağanın sırtında başlarken, bizim açımızdan bu ikinci ön kol, kabuğun altında, görebildiğimiz tarafta başlıyor. Bu kolu oluşturmak için tank yapım hattından başlayıp ana gövde ovalinin altında biten başka bir “U” yapı şekli kullanın.

Bu ikinci ön kol öne doğru değil, düz bir şekilde aşağı uzanmalıdır. Ancak aşağıdaki örnekte yaptığımız gibi ayağın ucuna hafif bir ileri nokta ekleyerek ileri hareket izlenimi verebilirsiniz.

Kaplumbağa 5 çizimi

Adım 6: Arka Ayağın Çizimi

Kaplumbağa çizimimizde perspektiften dolayı arka ayaklardan sadece birinin ucu görülebilmektedir. Bu arka bacağı temsil etmek için benzer bir “U” şeklinde çizgi kullanacaksınız, ancak aynı zamanda şeklin alt kısmının önceki iki ayaktan biraz daha açılı olduğundan emin olun. Bu “U” şeklinin iki çizgisi kaplumbağa kabuğu kılavuz çizgisinin sol alt ucundan hemen önce başlamalıdır.

Öğreticinin bu noktasında kaplumbağanın kaba şeklini kılavuz çizgilerden görebileceğinizi umuyoruz!

Kaplumbağa çizimi 6

Adım 7: Kaplumbağa Kabuğunun Alt Tarafının Çizilmesi

Bu adım, şu ana kadar çizdiğimiz tüm kılavuz çizgilerle birlikte kaplumbağanın son taslağını oluşturmadan önceki son adımdır. Bu adımda kaplumbağa kabuğunun alt tarafını belirlemek için tek bir eğri çizgi kullanacaksınız. Bu çizgiyi arka ayağın ön çizgisinin hemen arkasından başlayın ve ana oval gövdenin alt kısmıyla aynı hizada olacak şekilde aşağı indirin. Bu çizgiyi kaplumbağanın tüm uzunluğu boyunca uzatıp ön ayağın arka çizgisine bağlayabilirsiniz.

Bu satırın tam olarak nerede başlayıp bitmesi gerektiğini anlamak için aşağıdaki örneğimize göz atın.

Kaplumbağa çizimi 7

Adım 8: Kaplumbağanızın son taslağını oluşturma

Şimdi şu ana kadar çizdiğiniz tüm kılavuzları kullanmanın zamanı geldi. Kaplumbağanızın son taslağını siz oluşturursunuz. Başın ve boynun son taslağını çizmek için baş ovalini kullanın. Kılavuz çizgisine oldukça yakın bir şekilde bağlı kalabilirsiniz, ancak birkaç tümsek ve tümsek ekleyerek daha fazla gerçekçilik katın. Deri kıvrımlarının görünümünü oluşturmak için ovalin arkasını iki kavisli çizgiyle hafifçe takip edebilirsiniz. Daha sonra kaplumbağanın boynunu oluşturmak için kabuk kılavuzunun ön kısmını kullanın. Boyun çizgisini ön bacağa bağlayarak altta da aynısını yapın.

Kafanın taslağını çizerken badem şeklinde bir göz ve ağzı temsil edecek şekilde aşağıya doğru kıvrımlı bir çizgi ekleyebilirsiniz.

Şimdi kaplumbağa kabuğunun son taslağını oluşturmak için ana gövde ovalini ve kabuk çizgisini kullanın. Kabuğun boynun etrafında kıvrıldığı görünümünü vermek için boynun üzerindeki alt kabuk çizgisine hafif bir eğri ekleyin. Artık bacakların izini sürerek önkolun kabuğun altından dışarı çıkmış gibi görünmesini sağlayabilirsiniz.

Son rötuşlar için ana kabuk çizgisinin altına birkaç kabuk ayrıntısı daha ekleyebilir ve ardından kalan inşaat çizgilerini silebilirsiniz.

Kaplumbağa çizimi 8

Adım 9: Zırh Plakalarını Ekleme

Bu adımda kaplumbağa kabuğu çiziminin plaka detaylarını ekleyeceksiniz. Tankın alt eğrisinin hemen üzerinde bulunan panellerin alt katmanıyla başlayın. Bu ilk panel sırası oldukça kare fakat düzensiz olmalıdır. Tüm paneller birbirlerinden oldukça eşit aralıklarla yerleştirilmeli ancak tankın eğrisini takip etmelidir. Bu alt sıranın üstüne daha büyük ve farklı şekilli paneller ekleyebilirsiniz. Üst plaka, kasenin üst kubbesi üzerine yatay olarak çekilmelidir.

Ekstra gerçekçilik için kasenin kenarlarındaki panelleri hafifçe kıvırabilirsiniz.

Kaplumbağa çizimi 9

Adım 10: Doku ve Detaylandırma Ekleyin

Artık büyük ayrıntıların çoğunu çizdiğimize göre, biraz daha doku ve daha karmaşık ayrıntılar eklemenin zamanı geldi. Çoğu kaplumbağanın derisi ve kabuğu oldukça pürüzlüdür ve bu görünümü bir dizi kısa ve uzun çizgi kullanarak yaratabilirsiniz. Kabuğun kenarlarına daha kalın ve daha uzun çizgiler çizebilirsiniz.

Ekleyeceğiniz doku miktarı size kalmış. Ancak çizgilerin kaplumbağanın farklı bölümlerinin genel eğrisini takip ettiğinden her zaman emin olmalısınız. Kabuktaki tüm çizgiler aşağıya doğru bakmalı ve bacakların ve başın çevresine sarılmalıdır.

Kabuğun kenarı ve bacak altı gibi kaplumbağanın daha derin bölgeleri için daha kalın ve daha koyu doku çizgileri ekleyebilirsiniz. Kırışıkların görünümünü oluşturmak için kaplumbağanın gözünü renklendirebilir ve göz çevresine birkaç koyu çizgi ekleyebilirsiniz. Işığın iristeki yansımasını oluşturmak için gözün içinde küçük bir alan bırakmayı unutmayın.

Kaplumbağanın her bir ayağına üç adet koyu renkli pençe ekleyerek bu adımı tamamlayabilirsiniz.

Kaplumbağa çizimi 10

Adım 11: Zırh Plakalarının Renklendirilmesi

Bu adımda, 9. adımda çizdiğiniz tüm panelleri renklendirmek için siyahın koyu tonunu kullanacaksınız. Bu hızlı ve kolay bir adımdır ve renklendirme adımlarının ilkidir.

Kaplumbağa çizimi 11

Adım 12: İlk Renk Katmanını Ekleme

Bu renklendirme adımı için kahverenginin açık bir tonunu seçmeniz gerekir. Sonraki adımlarda gölge eklemek için daha koyu bir ton kullanacağınız için bu renk tonu çok açık olmalıdır. Açık kahverengi tonu kaplumbağanın tüm vücuduna eşit şekilde uygulamak için normal bir fırça veya seçtiğiniz başka bir alet kullanın.

Kaplumbağa çizimi 12

Adım 13: Tanka vurgulamalar ekleme

Bu adım için kaplumbağanızın kabuğuna vurgu eklemek için beyazın bir tonuna ihtiyacınız olacak. Küçük bir fırça kullanarak tankın her yerindeki plakaların arasındaki alanlara beyaz noktalar ekleyin. Kabuğun alt kısmındaki plaka şekillerine de vurgular ekleyebilirsiniz. Son olarak, bu gölgeyi, kabuğun kenarını tanımlamak ve tanımlamak için kullanabilirsiniz.

Vurgularınıza nazik davrandığınızdan emin olun. Vurgular yumuşak ve hafif olmalı ve açık kahverengi tabanla kusursuz bir şekilde karışmalıdır.

Kaplumbağa çizimi 13

Adım 14: Tanka gölgelik ekleyin

Bu gölgelendirme adımı için, taban olarak biraz daha koyu bir kahverengi tonu kullanmanız gerekecektir. Kahve kahvesi mükemmel bir renktir çünkü çok koyu değildir. Vurgularda olduğu gibi, gölgelemede de çok aşırı olmak istemezsiniz. Bir kaplumbağayı boyarken, detay çizgilerini takip ederek kabuktaki kaba dokuları vurgulamak için bu gölge rengini kullanın. Kabuğun alt tarafında plakaları birbirinden ayırmak için bu anahat rengini kullanabilirsiniz.

Adım 15: İkinci Renk Katmanını Ekleme

Bu adımda kaplumbağanın tüm vücudunu gölgelemek için ikinci bir renk kullanacaksınız ve kabuğu açık kahverengi bırakacaksınız. Bu adım için ideal renk tonu oldukça koyu bir gridir. Bu boyayı kaplumbağanın kafasına ve kollarına tek ve eşit bir kat uygulayın.

Kaplumbağa çizimi 15

Adım 16: Üçüncü Renk Katmanını Ekleme

Artık kaplumbağanın vücudunun son rengini farklı tonlarla oluşturduğumuzu göreceksiniz. Bu adımda kaplumbağanızın vücuduna derinlik katmak için açık yeşil bir ton kullanabilirsiniz. Bu açık yeşil tonu vurgu rengi olarak kullanın ve kaplumbağanın vücudunun doğal olarak ışığı yakalayacak kısımlarına ekleyin.

Bu boya katmanının çok hafif ve lekeli olduğundan emin olun. Kaplumbağanızın yeşil olmasını istemezsiniz.

Kaplumbağa çizimi 16

Adım 17: Dördüncü boya katmanını ekleme

Bu adımda, son adımdakinin aynısını sadece başka bir renkle yapacaksınız. Kaplumbağanızın gövdesini ve kafasını vurgulamak için açık bej bir renk kullanın. Doğal bir görünüm oluşturmak için beji açık yeşil tonla karıştırmayı deneyin.

Kaplumbağa çizimi 17

Adım 18: Gölgeleri Ekleyin

Bu adıma kaplumbağanızın gözüne ikinci bir kat siyah uygulayarak başlayın ve irisin yansımasını daha parlak hale getirmek için bir miktar beyaz boya ekleyin. Kaplumbağanızın vücudunu gölgelemek için aynı siyah gölgeyi kullanın. Ağız hattını, kabuğun alt tarafını, bacakların ve boynun alt tarafını, kaplumbağanın burnunu ve kaplumbağanın kafasının arkasındaki alanı ekleyin.

Gölgelemenizin yoğunluğuna dikkat edin. Siyah sert bir renktir ve çok fazlası çiziminize hızla hakim olabilir.

Kaplumbağa çizimi 18

Adım 19: Tankın son dokusunu ekleme

Bu son adım için beyaz, açık kahverengi ve bej renklerine ihtiyacınız olacak . Kabuk plakalara bir doku kazandırmak için bu üç rengi kullanırsınız. İnce vuruşlar kullanarak bu dokuyu oluşturun. Bu vuruşlar kabuğun genel şeklini takip etmeli ancak hepsi aynı yönde gitmelidir.

Kaplumbağa çizimi 19

Adım 20: Kaplumbağa çiziminize son rötuşları ekleyin

Kaplumbağa çizme rehberimizin bu son adımı isteğe bağlıdır ancak çiziminizin gerçekçiliğini artırmaya gerçekten yardımcı olabilir. Çiziminizin ana hatlarını kapatmak ve daha kusursuz bir görünüm oluşturmak için açık kahverengi ve bej tonlarına sahip çok ince bir fırça kullanın.

Kaplumbağa çizimi 20

Artık bu kaplumbağa çizim eğitimini başarıyla tamamladığınıza göre, farklı şekil ve renklerde kolayca bir kaplumbağa çizebileceksiniz. Bu eğitimden çok şey öğrendiğinizi ve çizim becerilerinizi geliştirmeye ve geliştirmeye devam edeceğinizi umuyoruz!

Sıkça Sorulan Sorular

Bu kaplumbağa çizimi dersinin en zor kısmı nedir?

Talimatlarımızı takip etmek zor değil, ancak kaplumbağa çiziminde ustalaşması o kadar da kolay olmayan bazı zorlu adımlar var. Kaplumbağaların hem kabuklarında hem de derilerinde inanılmaz derecede karmaşık ayrıntılar bulunur ve onların düzgün görünmeleri biraz zaman alabilir. Ancak biraz pratik ve sabırla kaplumbağa kabuğu çizimlerini mükemmelleştirebilir ve gerçekçi bir kaplumbağa çizimi oluşturabilirsiniz.

Kaplumbağa çizmek için kılavuzlar gerekli midir?

Kılavuzlar kaplumbağa çiziminin önemli bir parçası olmayabilir ancak hayatınızı çok daha kolaylaştırırlar. Tüm çizim eğitimlerine her zaman kılavuzlarla başlıyoruz çünkü çizim sürecinin geri kalanını kolay ve stressiz hale getiriyorlar. Bunun gibi kılavuzlar, ayrıntılara fazla kapılmadan önce çiziminizin perspektifini ve oranlarını netleştirdiğinizden emin olmanın harika bir yoludur.

Related Posts