Kartal Çizimi – Gerçekçi bir kel kartal çizin

Yıllar geçtikçe, kartal çizimleri güç ve özgürlüğün güçlü sembolleri haline geldi çünkü bu özellikleri efsane ve hikayelerde ikonik bir şekilde temsil ediyorlar. Kartallar inkar edilemez derecede güzeldir ve sert bakışları, bilgelik ve otoriteyi aktarıyor gibi görünen mistik bir gücü temsil eder. Bu güzel yaratığın nasıl çizileceğini öğrenmek, yalnızca mevcut çizim becerilerinize harika bir katkı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda güzel çizim becerilerini öğrenmede de harika bir egzersizdir. Kartalların güzel yüz özellikleri vardır ve kartalın gerçekçi bir şekilde nasıl çizileceğini öğrenmek için bu yüz özelliklerine dikkat etmeniz gerekir. Kartal çizmeyi öğrenmek istemenizin nedeni ne olursa olsun, bu kılavuz birkaç kolay adımda güzel bir kartal çizimi oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Renkli kalemlerle kartal çizmek için kolay bir rehber

Kartalların ayrıntıları ve özellikleri oldukça spesifiktir; bu, bu özel hayvana bir çizim konusu olarak yaklaşıldığında göz korkutucu görünebilir. Bu kılavuzda size, bu kadar güzel bir hayvan çizmenin göz korkutucu olmak zorunda olmadığını, ancak birkaç basit adıma bölerseniz oldukça kolay olduğunu göstereceğiz. Ayrıca ilginç çizim malzemeleri kullanarak benzersiz bir şekilde kel kartal çizimi yapacağız.

Adım adım kartal nasıl çizilir

Bu kartal nasıl çizilir kılavuzunda özellikle kel kartal çizimi oluşturacağız. Kartalın temel taslağını oluşturmak, taslak, temel ayrıntılar vb. üzerinde çalışmak için grafit kalemlerimizle başlayacağız. Daha sonra temel bir renk katmanı oluşturmak için renkli kalemlerle stratejik olarak çalışacağız. Kartal çizimine renk kattıktan sonra kalem kullanarak kartal çiziminin özelliklerini öne çıkaracak ve tanımını vurgulayacak detayları ekleyebiliriz. Artık ne bekleyeceğimizi biliyoruz ve çizmeye başlayabiliriz.

kartal çizimi

Adım 1: Kartalı oluşturun

HB kalemlerimizi kullanarak öncelikle kartalın basit bir taslağını çizmek istiyoruz. Burada kuşun temel şekillerini ve bunların nasıl bir araya getirildiğini keşfediyoruz.

kartal çizimi

Burada amaç kel kartal çizimini baş, gövde, tüyler ve bacakları oluşturan temel şekillerle oluşturmaktır. Tüm şekillerin orantılı olduğundan emin olarak yerleştirme ve ölçeklendirme konusunda acele etmeyin.

kartal çizimi 1

Kuşun temel şekillerini oluşturduğumuzdan emin olursak farklı özelliklerin çizim aşaması daha kolay olacaktır.

kartal çizimi 2

Adım 2: Kartalın Çizimi

Kuşun temel şekillerini belirledikten sonra bu şekilleri kolayca silebilir ve ardından tanınabilir özellikler üzerinde çalışmaya başlayabiliriz. İsterseniz kartal çiziminizde size yardımcı olacak bir referans görseli bu noktada görüntüleyebilirsiniz.

kartal çizimi 3

Kafadan pençelere kadar farklı özelliklerin ana hatlarını çizerek başlıyoruz. Bu noktada taslağınızı oldukça hafif tutmaya çalışın; bu, hataları düzeltmenizi kolaylaştıracaktır.

kartal çizimi 4

Kel kartalın kanatlarındaki tüyleri çizersek oldukça karmaşık olduklarını görürüz. Kel kartalların kanatlarında farklı uzunluklarda tüyler bulunur ve bu da üst üste yığılmış çeşitli tüyler oluşturur.

kartal çizimi 5

Kartalın baş bölgesine bakıldığında gagası yüze göre oldukça büyük, gözü ise oldukça yuvarlaktır. Kel kartalın alnı genellikle gözün üst kısmıyla örtüşür ve kartala kendine özgü kızgın ifadesini verir.

kartal çizimi 6

Kel kartalın baş bölgesindeki tüylerin kalitesinde de gözle görülür bir farklılık vardır ve bu da görünüşünü benzersiz kılar. Baş bölgesindeki bu tüyler şekil ve renk bakımından vücuttaki tüylerden farklılık gösterir.

kartal çizimi 7

Kartal çiziminde zamanınızın büyük bir kısmını yüz detaylarına ayırmaya çalışın. Gaganın aşağıya doğru kavisli olduğundan ve yüz bölgesinde oldukça yüksekte durduğundan emin olmak istiyoruz.

kartal çizimi 8

Adım 3: Kartalın Vücuduna Renk Eklemek

Şimdi kartalın gövdesine renk ve gölgelendirme eklemeye geçiyoruz. Gölgelemeye başlamadan önce kahverengi kalemlerimizle yapabileceğimiz bir alt ton eklememiz gerekiyor.

kartal renklendirme

Kartalın vücut bölgesindeki tüy şekli oldukça katmanlıdır, tıpkı bir sürüngenin vücudundaki pulların katmanlı olmasına benzer şekilde. Bunları mükemmel şekilde çizmemize gerek yok ama önerilen işaretleri yapmak için koyu kahverengi ve açık kahverengi kalemler kullanabiliriz.

kartal renklendirme 1

Anlamlı işaretler tüylerin temel şekillerini kolaylıkla çizebileceğimiz anlamına gelir. Ayrıca hangi tarafların daha fazla gölgeye sahip olduğunu ve dolayısıyla kahverengi renginin biraz daha koyu olduğunu belirtmek için hem açık hem de koyu kahverengi kalemler kullanmak istiyoruz.

kartal renklendirme 2

Kel kartalların tüylerinde kahverenginin daha açık ve daha koyu tonları arasında değişen çok belirgin bir kahverengi tonu vardır. Ancak tüyler daha koyu tarafta ama biz onları daha açık kahverengi tonlarıyla güçlendirmek istiyoruz.

kartal renklendirme 3

Açık kahverengilerin en belirgin olduğu yer burası olduğundan, üst kanat alanının çevresine de cömertçe açık kahverengiler ekleyebiliriz. Bu noktada kahverengi tonlarını rahatlıkla ekleyebiliriz çünkü daha açık renkleri üst üste koymak daha iyidir.

kartal renklendirme 4

Kel kartal çiziminin tüylerindeki pul estetiğini korumaya çalışın. Bu detayları kahverengi kalemlerin farklı renklerini kullanarak birleştirmeyi gerçekten istiyoruz.

kartal renklendirme 5
kartal renklendirme 6

Kartalın gölgesinin ve aydınlık tarafının da net olduğundan emin olmak istiyoruz. Kartal çiziminde gölgelerin eşit şekilde yerleştirilmesi önemlidir çünkü bu, çizime daha gerçekçi bir etki kazandırır.

kartal renklendirme 7

Adım 4: Kartalın gövdesine gölge ekleme

Artık kartal çizimine biraz daha kontrast ve derinlik kazandırmak için kalemle gölgelendirme ekleyebiliriz. Ayrıca vücuttaki tüylerin dış hatlarını güzelleştirmek için kalemlerimizi çok dikkatli bir şekilde kullanabiliriz.

kartal gölgelendirme 1

Kalem ayrıntılarınızda stratejik olun. Bunun anlamı şu; kartal çiziminde en koyu gölgeli alanı arttırıp en az gölgeli alanlarla biraz daha kolay baş edebiliriz.

Burada amaç renkleri abartmak değil, gölgeli alanları biraz koyulaştırıp tüy detaylarını vurgulamaktır. Bu, üç boyutluluklarını vurgulamak için aydınlatılan alanları da hafifçe gölgelendirebileceğimiz anlamına gelir.

Kel kartalın vücut bölgesindeki tüyler koyu ve hafif altın rengi bir kaliteye sahiptir. Bu nedenle ağırlıklı olarak daha açık kahverengi tonlarıyla zarif bir şekilde tamamlanan daha koyu kahverengi tonlarıyla çalışmak istiyoruz. Devam etmeden önce zamanınızın büyük bir kısmını vücut tüylerine ayırmaya çalışın.

kartal gölgelendirme 2

Adım 5: Kartalın Yüzüne Renk ve Gölgelendirme Ekleme

Kel kartalın yüzünde pek fazla renk yoktur, bu da yüzündeki tek renkli özellik olan gagayı özellikle önemli kılar. Gagada ton değişimleri yaratmak için sarı ve turuncu kalemlerin bir kombinasyonunu kullanmak istiyoruz.

kartal yüzü renklendirme 1

Şimdi gagada daha sonra kalemle gölgeleyebileceğimiz açık sarı ve koyu turunculardan oluşan bir alt ton oluşturmak istiyoruz. Gaga çok küçük ve hassas bir alan olduğundan, çerçevesini dikkatlice çizmeye ve gölgelendirmeye dikkat etmeliyiz.

kartal yüzü renklendirme 2

Kel kartal gözü çizimi için yine kalemlerimizle gölgeleme eklerken çok dikkatli olmamız gerekiyor. Gözün çevresinde kalemlerimizle izini sürebileceğimiz siyah bir halka bulunur.

kartal yüzü renklendirme 3

Buradan yine tamamen siyah olan gözbebeğini ekleyebiliriz. Buradan ayrıca kaşın altındaki gözün üst kısmı boyunca daha hafif bir gölge ekleyebiliriz, bu da kaşın gölgelenmesini önerecektir.

kartal yüzü renklendirme 4

Gaga ve gözü detaylandırıp renklendirdikten sonra yüzü gölgelendirerek tüylü görünmesini istiyoruz. Bunu kartalın yüzünün çevresine ince çizgiler çizerek başarabiliriz.

kartal yüzü renklendirme 5

Tüylerin yüze daha eşit şekilde yerleşebilmesi için çizgileri tek yönde çizdiğimizden emin olmak istiyoruz. Çizgiler belirli bir yönde aktığında tüylerin yerleşimi daha gerçekçi görünür.

kartal yüzü renklendirme 6

Yüzü çevreleyen tüylerin çizgilerini çizmeye zaman ayırın. Tüylerin aynı yönde eşit şekilde aktığından ve kartalın boynuna doğru eğimli olduğundan emin olun.

kartal yüzü renklendirme 7

Ayrıca gagayı ve göz çevresindeki çevre özelliklerini sarı ve turuncu tonlarla vurguladığımızdan emin olmak istiyoruz. Kel kartalın normal rengi olan göz çevresine hafif sarı tonlar ekleyebiliriz

Gözde gerçekçi bir etki yaratmak için kaşın hemen altında hafif bir gölge olduğundan emin olun.

kartal yüzü renklendirme 8

Adım 6: Kartal Çizimine Bağlamsallaştırıcı Özellikler Ekleme

Kel kartalın gövdesini ve başını tamamladıktan sonra pençelerini ekliyoruz. Pençeler dört parmaktan oluşur ancak kartalın bakış açısına göre değişir.

Pençeler de sarı renkte olduğundan onları gölgelendirmeden önce sarı bir taban katmanı eklediğimizden emin olmak istiyoruz.

kartal pençe çizimi 2

Pençeleri renklendirdikten sonra, pençelerin yapısını vurgulamak için onları gölgeleyebiliriz. Her parmağın ucundaki keskin pençeleri içeri çektiğimizden emin olmak istiyoruz.

kartal pençe çizimi 3

Ayrıca kel kartalın bir diğer benzersiz özelliği olan, rakamlarda segmentler oluşturan bazı gölgeleme ve çizgiler de ekleyebiliriz.

kartal pençe çizimi 4

Daha sonra kartalın bir yüzey üzerinde durduğunu düşündüren bir tür bağlamsal ortam ekliyoruz. Bu örneğin renklendirip gölgelendirebileceğimiz bir dal olabilir.

Buradan kel kartalımıza bir çek daha verebiliriz, hepsi bu! Birkaç kolay adımda kartal nasıl çizilir.

kartal pençe çizimi 5

Hatırlanması gereken ipuçları

  • Kel kartal taslağının sağlam olduğundan emin olun. Taslağın mümkün olduğu kadar iyi olduğundan emin olmak, geri kalan adımları çok daha kolay hale getirecektir.
  • Gölgelemeden önce renkleri ekleyin. Gölgelemeden önce renk eklemek her zaman iyidir çünkü bu, gölgelemeyle geliştirebileceğimiz bir renk tabanı oluşturur.
  • Ayrıntılar için kalemle zaman ayırın. Kalemle çalışmak her zaman hassas bir süreçtir ve bu sürece dikkatli ve dikkatli yaklaştığımızdan emin olmak istiyoruz.
  • Ne zaman duracağınızı bilin. Kel kartal çizimindeki renkleri bastırabileceğinden kalemi çok fazla kullanmamaya çalışın.
  • İyi eğlenceler. Çizim sürecinin tadını çıkarın ve kartal çizmeyi öğrenirken eğlenin.
çizim ve boyama

Kel kartal güzel bir çizim konusudur ve diğer çizim fikirlerinin odak noktası veya tamamlayıcısı olarak hizmet edebilir. Kel kartal çizme işlemi diğer kuşlara da uygulanabilir ve diğer kuş çizimleri için şablon olarak kullanılabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Kel kartal gagası nasıl çizilir? 

Kel kartalın yüzünden aşağıya doğru kıvrılan oldukça büyük sarı bir gagası vardır. Gaga, kartal kafasına göre oldukça büyüktür ve kartal kafasının daha üst kısmına doğru yerleştirilmiştir. Gaga aynı zamanda kartalın ağzının açıklığını oluşturan bir yarık bulunan yüze de birleşir. Gaganın üst yarısında kartalın burun deliği veya hava boşluğu adı verilen büyük bir oyuk vardır.

Kel kartal çizimi için hangi renkleri kullanıyorsunuz?

Kel kartalı bu kadar benzersiz kılan ikonik estetiği elde etmek için çeşitli renkler kullanılarak bir kel kartal çizimi çizilebilir. Kel kartal çiziminin alt kısmındaki tüyleri temsil etmek için genellikle daha koyu ve daha açık kahverengi tonların bir kombinasyonunu kullanırız. Üst kısım ağırlıklı olarak beyazdır ancak kartalın üzerinde grinin tonlarıyla tasvir edilebilecek gölgeler oluşur. Gaga ve pençeler turuncu ve sarı tonlarıyla çizilebilir; ancak tüm renklendirme katmanlar halinde yapılmalıdır. Temel olarak her zaman açık renk katmanlarla çalışmalı ve yavaş yavaş koyu katmanları eklemelisiniz.

Related Posts