Kentsel çizimi öğrenin – Alıştırmalarla talimatlar

Kentsel eskiz eğlenceli bir egzersizdir ve gözlemsel çizim becerilerinizi geliştirmenin en etkili yollarından biridir. Her şeyden önce şehir çizimi, hayattan çizim yapma yeteneğinizi geliştirmek istiyorsanız öğrenmeniz gereken en önemli becerilerden biridir. Çizimi günlük pratiğinize dahil etmenin ve yeni alanlarda çizim yapmayı alışkanlık haline getirmenin iyi bir yolu. Şehirde çizim yapmak aynı zamanda size farklı zaman dilimlerinde farklı çizimler üzerinde çalışma fırsatı da verir. Bazı durumlarda hızlı çalışmanız gerekir, bazılarında ise zaman ayırabilirsiniz. Kentsel eskiz aynı zamanda binalardaki ve mekanlardaki ayrıntıları görmenize ve bunların tek bir yapı oluşturmak için birlikte nasıl çalıştıklarını daha iyi anlamanıza yardımcı olur. Kentsel eskizlerden elde edeceğiniz, gerçek hayatta nesneleri çizme yeteneğinizi geliştirebilecek birçok şey vardır. 

Kentsel eskiz

Kentsel eskiz nasıl oluşturulur?

Yeni başlayanlar için kentsel çizime yönelik bu kılavuzda, öncelikle bu özel sanat türünü anlamada yardımcı olacak bazı temel kavramları açıklayacağız. Kentsel çizimlere nasıl yaklaşabileceğinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olabilecek kentsel çizimin bazı temel kavramlarını tartışacağız. Daha sonra renkleri kullanarak bir şehir taslağının nasıl geliştirileceğine adım adım bakacağız.

Bu bize benzersiz bir kentsel taslak geliştirme ve kentsel çizimlerimizi geliştirmek için renkleri stratejik olarak nasıl kullanabileceğimiz konusunda daha fazla fikir veriyor.

Kentsel eskiz, yapı ve bina çizmenin yanı sıra hayattan bir şeyler çizmek gibi çeşitli uygulamaları içeren geniş bir türdür. Kentsel eskiz yapmanın en önemli yanı etrafınızdaki ortamı fark etmeniz ve onun size bir şeyler çizmeniz için ilham vermesine izin vermenizdir. Böyle benzersiz bir göreve hazırlanmak için birkaç temel kavramı anlamamız gerekiyor.

İzcilik 

Bazı malzemeleri aldıktan sonra yapmak isteyeceğiniz bir sonraki şey bir odayı keşfetmek. Tekrar ediyorum, kentsel eskiz sadece binaları çizmekle ilgili değil, aynı zamanda çevrenizde yakalamaya değer olan her şeyi fark etmekle de ilgilidir.

Kentsel çiziminiz için bir motif ararken, insanların alanı işgal etme şekli büyük bir rol oynayabilir. Bu özellikle ilginç çünkü benzersiz insanları ilginç kıyafetlerle ve ilginç odalarda çekme fırsatımız var. Ayrıca aşağıdakiler gibi daha ince ayrıntıları ve daha küçük yapıları da dikkate alabiliriz: Giysinin malzemesi, nesneler, pozlar ve belirli bir kişiye özgü çeşitli özellikler gibi.

Bu, bir çizimdeki daha küçük nesneleri ve yapıları yakalama alıştırması yapmanın iyi bir yoludur.

Kentsel eskiz 2

Perspektif

Kentsel eskizin bir diğer önemli kısmı konunun perspektifini dikkate almaktır. Bu, üzerinde çalıştığınız alanın şeklini ve derinliğini anlamak için önemlidir. Bunun da ister istemez ışık ve gölge oluşumuna etkisi oluyor.

Bir, iki ve üç noktalı perspektifin kurallarını anlayarak basit üç boyutlu yapılar oluşturabilir ve ardından bunları daha karmaşık yapılara dönüştürebilirsiniz. Bir şeyi üç noktalı perspektiften çizdiğinizde, bunun çevreye eşsiz bir estetik kazandırdığını göreceksiniz.

Kentsel eskiz 4

Aynı şey iki noktalı perspektif ve tek noktalı perspektif için de geçerlidir; her iki yaklaşımda da kullanılan kurallar çiziminizin sonucunu etkiler. Çoğu durumda, çizdiğiniz konunun türü ve onu çizdiğiniz açının kaçınılmaz olarak perspektif kurallarını doğuracağını göreceksiniz.

Kentsel eskiz 5

Bu kuralları anlayarak, bir kentsel çizimde alan derinliğini hızlı ve sorunsuz bir şekilde ayarlayabilirsiniz. Perspektif kurallarını anlayarak, mekanları çok daha etkili bir şekilde tanımlamak için hızlı yönergeleri uygulayabilirsiniz.

Işık ve gölge

Buraya kadar söylenenlerin arasında unutulmaması gereken en önemli şey ışık ve gölge kavramıdır. Kentsel eskiz yaparken, kentsel eskizlerimizin üç boyutluluğunu vurgulamak ve bunları bir bağlama oturtmak için ışık ve gölge alanlarını vurgulamak istediğimizi göreceğiz.

Kentsel eskiz 6

Şehir çizimi yaparken hatırlanması gereken eğlenceli bir kural, belirli bir ortamın gölgelerini ve ışığını daha iyi görebilmek için gözlerinizi kısmaktır. Bu size ışığın ve gölgenin genel yerleşimini anlama fırsatı vererek nerede ve nasıl gölge yapacağınızı daha iyi anlamanıza yardımcı olur.

Buradaki fikir, öncelikle ışık ve gölgenin genel yerleşimini anlamak istemenizdir. Buradan, belirli tonların ne kadar koyu olması gerektiğini bilerek, gölgeleme işleminiz aracılığıyla ayrıntıları hassaslaştırabilirsiniz.

Kentsel bir eskiz nasıl oluşturulur

Artık bazı temel kavramları anladığımıza göre, boyayla nasıl şehir taslağı oluşturulacağını adım adım inceleyelim. Daha önce tartışılan kavramların aynı zamanda boyayla kentsel eskiz oluşturmaya da uygulanabilir olduğunu göreceğiz.

Bu sefer sadece monokrom yapmak yerine tonları oluşturmak için farklı renkler kullanıyoruz. 

Adım 1: Sahnenin Taslağını Çizmek

Senaryoyu mümkün olduğu kadar basit bir şekilde çizmeyi amaçlayan hafif bir kalem taslağıyla başlayacağız. Çeşitli özelliklere sahip karmaşık bir ortamın taslağını çizerken, başlangıçta onu hafif ve belirsiz tutmalısınız.

Kentsel eskiz 7

Bu noktada perspektif kurallarını da uygulayabiliriz ve senaryonun bir, iki veya üç nokta perspektifinden mi görüldüğüne dikkat etmeliyiz. Bu, çiziminize daha gerçekçi bir derinlik hissi kazandırmak için perspektif kurallarını kullanmanıza olanak tanır.

Kentsel eskiz 8

Farklı özellikleri yerleştirmenize yardımcı olmanın bir başka yolu da ölçeği daha iyi anlamak için çevredeki özellikleri karşılaştırmaktır. Özelliklerin birbirine göre ne kadar büyük olduğuna bakmak, onları daha doğru yerleştirmenize yardımcı olacaktır.

Kentsel eskiz 9

Sahneyi hafifçe çizmenin bir diğer önemli kısmı da nesnelerin çizgilerini dikkate almaktır. Kendinize şu soruları sorun: Hangi çizgi dikey, yatay veya çapraz olarak hareket eder? Bu, yapı çizgilerini biraz daha hassas bir şekilde yerleştirmenize yardımcı olabilir.

Kentsel eskiz 10

Taslağınızı kalemle oluştururken, çevrenizi çizdiğiniz perspektife bağlı olarak ayrıntıların belirli düzlemler boyunca yerleştirildiğini fark edeceksiniz. Bu nedenle perspektif kurallarını anlamak, aşağıdakiler gibi daha ince ayrıntıları yerleştirmenize yardımcı olabilir: B. pencereli veya bisikletin kaldırımdaki konumu.

Kentsel eskiz 11

Ancak ayrıntıları mükemmelleştirmek konusunda çok fazla endişelenmemeliyiz. Kentsel çizimlerin güzelliği, mekanı temsilinizle gerçek mekan arasında her zaman farklılıklar olacak olmasıdır. Bu size fayda sağlar çünkü çalışmanıza benzersiz bir estetik kazandırır.

Kentsel eskiz 12

Adım 2: Boya katmanlarını oluşturmak

Odanın parlak bir taslağını oluşturduktan sonra artık çevremizin ton değerlerini oluşturmaya başlayabiliriz. Burada renklerle oynayabiliriz ancak belirli odaları ne kadar karanlık veya aydınlık renklendirmemiz gerektiğini anlamak için ışığa ve gölgeye dikkat etmeye çalışıyoruz.

Kentsel eskiz 13

Amaç her zaman açıktan karanlığa doğru tonal değerleri oluşturmaktır. Bu, daha sonra çiziminizi hassaslaştırırken daha koyu işaretler eklemenize olanak tanır. Yine odadaki ışık kaynağının ve bunun özellikleri nasıl tanımladığının düşünülmesi önemlidir. Elbette kentsel çiziminizdeki renk değerlerini yeniden oluşturabilirsiniz ancak çizdiğiniz gerçek ortamda ışık ve gölge kullanmak, kentsel çiziminize daha gerçekçi bir üç boyutlu kalite kazandırmanın iyi bir yoludur.

Kentsel eskiz 14

Bir özelliğin ne kadar karanlık veya açık olması gerektiğini anlamak için bu tür özellik karşılaştırmasını da kullanabilirsiniz. Bu, bir pencerenin onu çevreleyen duvara göre daha koyu görünmesi, bu unsurları ne kadar karanlık veya açık gölgelemeniz gerektiğinin bir göstergesi olduğu anlamına gelir. Bu noktada çeşitli öğelerin temel renklerini ayarlayarak da oynayabilirsiniz.

Çizgilerde renklendirme konusunda da endişelenmenize gerek yok. Renkler örtüşüyorsa sorun değil çünkü bu, kentsel çiziminize çok eğlenceli bir görsel kalite kazandırır.

Kentsel eskiz 15

Adım 3: Çizgi Çalışmasıyla Özellikleri İyileştirin

Şimdi kentsel taslağımızın ayrıntılarını daha da detaylandırmak istiyoruz. İnce uçlu kalemlerin ve işaretleyicilerin ayrıntıları geliştirmek için harika bir araç olduğu yer burasıdır. Buradaki fikir, bu farklı özelliklere ince çizgiler ve gölgeler ekleyerek renkli özellikleri yeniden düzenlemektir.

Kentsel eskiz 16

İlerledikçe renk eklemeye devam edeceksiniz, ancak farklı özellikleri iyileştirmeye ve bunları kalemle biraz daha kesin bir şekilde tanımlamaya başlayacağız. Sadece ana hatlar çizmek istemiyoruz, aynı zamanda kalemlerimizi ve işaretleyicilerimizi kullanarak biraz gölgelendirme eklemek istiyoruz.

Kentsel eskiz 17

İlerledikçe daha koyu renk katmanlarıyla çalışabilir, aynı zamanda çizgiler ve kalem gölgeleriyle özellikleri iyileştirebiliriz. Yine en önemli yol gösterici prensip, çizdiğiniz ortamda ışık ve gölgenin nasıl var olduğudur.

Kentsel eskiz 18

Kurşun kalem çiziminizi kalemle çizerken, kaleminizin konumunu belirlemek için kalemin çizgilerini kullanabilirsiniz. Kurşun kalemle çizim yaparken kalem çalışmanızı rehber olarak kullandığınızdan emin olmalısınız.

Adım 4: Çiziminizde rahat olun

Kentsel eskiz yapmanın en önemli yanı, bir çevreyi tasvir ettiğinizi ve hiçbir kuralın olmadığını hatırlamanızdır. Bu, mekanı istediğiniz gibi yorumlayabileceğiniz ve detayları istediğiniz gibi değiştirebileceğiniz anlamına gelir. Ancak, açık renkli bir kalem taslağı oluşturduktan ve ışık ve gölge alanlarını temsil edecek bazı temel ton değerlerini birleştirdikten sonra, bu katmanları renkli malzemeler ve daha ince çizgilerle daha da genişletebilirsiniz.

Kentsel eskiz 19

Son olarak, ortamınıza hangi gölgelendirme stilinin uygun olduğunu düşünün. Bu çapraz tarama, pürüzsüz gölgeleme veya ressam tarzı olabilir. Yine, hiçbir kural yok, o yüzden eğlenin, önemli parçaları bir taslak halinde düzenleyin ve oradan deneyler yapın.

Kentsel eskiz 20

Aksi takdirde, işte burada! Yeni başlayanlar için kentsel eskiz için kısa bir rehber.

Bu kılavuz size kendi kentsel eskiz çalışmalarınızda kullanabileceğiniz temel bilgileri verecektir.

Hatırlanması gereken ipuçları ve püf noktaları

  • İlginizi çeken odaları düşünün. Bunların mutlaka oda olması gerekmez; daha küçük nesneler ve hatta insanlar da olabilir.
  • Odanın perspektifini düşünün . Bir odaya belirli bir açıdan bakmanız kaçınılmazdır, bu nedenle perspektif kurallarını size nasıl yardımcı olabileceğini düşünün.
  • Işığı ve gölgeyi düşünün. Işık ve gölgenin yapıların ve nesnelerin üç boyutluluğunu nasıl vurguladığını her zaman hatırlayın.
  • Ton değerlerinin katmanlarını oluşturun. Renk eklerken veya yalnızca tek renkte çalışırken, her zaman açıktan koyuya doğru katmanlar oluşturmalısınız.
Kentsel eskiz 21

Kentsel eskiz ilginç bir tür çünkü mekanları istediğiniz gibi tasvir etmenize gerçekten izin verebilirsiniz. Yine de kentsel eskiz yapmaya yeni başlayanlar için ne çizeceklerini bulmak biraz göz korkutucu olabilir. Küçük ve basit bir şey çizerek başlamak en iyisidir; oradan daha karmaşık şehir çizimlerine doğru ilerleyebilirsiniz!

Sıkça Sorulan Sorular

Kentsel eskiz için neye ihtiyacınız var?

Kentsel eskizlerle basit bir şekilde başlamak her zaman iyi bir fikirdir ve birkaç kalem ve tükenmez kalemle çalışmak da iyi bir öneridir. Kalemlerle, gölgeleme işlemiyle ışığı ve gölgeyi temsil eden gerçekten ilginç ton değerleri geliştirebilirsiniz. Daha sonra kalemle daha koyu, daha ince işaretler eklemek için kurşun kalem işaretlerini kılavuz olarak kullanabilirsiniz. Kalemler, temiz çizgiler çizmek ve hatta kentsel eskiz için benzersiz gölgeleme teknikleriyle çalışmak için harika bir araçtır. Tek renkli çizim yoluyla ışığı ve gölgeyi nasıl temsil edeceğinizi anlarsanız, renkli kentsel çizimler oluştururken de çok daha fazla özgüvene sahip olacaksınız. Unutmayın, basit başlayın ve ardından daha karmaşık çizim süreçlerine geçin.

Kentsel eskiz çalışmalarını nasıl yapıyorsunuz?

Belki de kentsel eskiz yapmanın en iyi yolu, onu her gün pratik yapmaktır. Bu şekilde etrafınızdaki dünyanın ayrıntılı gözlemlerine alışırsınız. Her gün alanı gözlemleme alıştırması yapmanız ve ardından onu bir çizimde temsil etmeye çalışmanız önemlidir. Bunu ne kadar çok yaparsanız, gözlemleriniz ile bunları bir şehir çizimi aracılığıyla temsil etme yeteneğiniz arasındaki bağlantı o kadar güçlenir. İstediğiniz zaman, istediğiniz yerde çizim yapabilmeniz için yanınızda birkaç eskiz defteri bulundurmanız iyi bir öneridir.

Related Posts