Kertenkele Çizimi – Gerçekçi bir kertenkele çizimi oluşturun

Kertenkele çizimi gerçekten eğlenceli bir sanat egzersizidir çünkü kertenkeleler birçok farklı şekil ve renge sahip tuhaf yaratıklardır. Kertenkeleler aynı zamanda hipermobiliteye sahiptir ve vücutlarına benzersiz bir şekilde bükülme, bükülme ve garip şekillerde hareket etme yeteneği verir. Bir kertenkelenin nasıl çizileceğini anlatan bu derste, tuhaf bir şekle ve ilginç bir renk şemasına sahip gerçekçi bir kertenkele çizeceğiz. Kertenkeleler ayrıca, sürrealist çalışmalarda, doğal manzaralarda veya kendi başlarına bir konu olarak çeşitli bağlamlarda kullanılmalarına olanak tanıyan tuhaf, çizgiye benzer bir kaliteye sahiptir. Kertenkele çizmeyi öğrenmenin pek çok nedeni var çünkü renklendirme ve gölgeleme becerilerinizi geliştirmek için eşsiz bir fırsat sunuyor. Kertenkele nasıl çizilirse çizilsin, çeşitli nedenlerden dolayı çizilmesi gereken harika bir küçük yaratıktır.

Renkli kalemlerle kertenkele çizmenin kolay bir kılavuzu

Bir kertenkelenin nasıl çizileceğini anlatan bu kolay eğitimde, birkaç basit adımla gerçekçi bir kertenkele çiziminin nasıl yapıldığını öğreneceğiz. Gerçekçi bir kertenkele çizmek göründüğü kadar zor değil. Süreci birkaç sindirilebilir adıma ayırırsanız, oldukça basit bir çizim egzersizi olur. Bir kertenkelenin nasıl çizileceğini anlatan bu derste, renkleri ve gölgeleri kullanarak ilginç ve gerçekçi bir kertenkelenin nasıl çizileceğini öğreneceğiz. Basit bir kertenkele taslağını rafine ve gerçekçi bir kertenkele çizimine dönüştürmenin düşündüğümüzden daha kolay olduğunu göreceğiz. Doğru araçlara sahip olduğumuz ve süreci temel adımlarına ayırdığımız sürece güzel bir çizim elde edeceğiz.

Gerekli malzemeler

Basit bir kertenkele çizimi oluşturmanın birçok yolu vardır, ancak bu kılavuzda özellikle renkli kalemler ve tükenmez kalemle çalışacağız. İlk adımlarda HB kaleme ihtiyacımız var, daha sonra renkli kalemler ve tükenmez kalemle çalışacağız. Hata yapmamamız için yanımızda silgi ve kalemtıraş da bulundurmalıyız.

 • HB kalem
 • Tükenmez kalem
 • işaretleyici
 • Silgi
 • kalemtıraş
 • Derwent Boyama Kalemleri
 • İyi kağıt (200 g/m – 250 g/m önerilir)
Kertenkele boyama sayfası

Adım adım bir kertenkele nasıl çizilir

Yandan bir kertenkelenin nasıl çizileceğini anlatan bu derste, basit bir kalem taslağıyla kertenkelenin şeklini ve yapısını geliştirerek başlayacağız. Daha sonra kertenkele çizimine bazı hafif detaylar ve desenler uyguluyoruz. Daha sonra kertenkelenin farklı özelliklerine göre farklı renkler kullanarak kertenkeleyi renklendireceğiz. Son olarak daha fazla kontrast ve gölge eklemek ve kertenkeleye daha fazla üç boyutluluk ve doku kazandırmak için tükenmez kalemlerle çalışacağız. Artık ne bekleyeceğimizi bildiğimize göre, bu kılavuzda kertenkele çizimine bakalım.

Adım 1: Kertenkelenin vücudunun taslağını çizme

HB kalemlerimizi kullanarak öncelikle sayfada eğri bir çizgi çizmek istiyoruz. Bununla kertenkelenin vücudunun seyrini belirliyoruz.

kertenkele çizim1

Buradan çizginin bir ucuna ok ucu çizerek devam edebiliriz. Bu kertenkelenin kafası olacak.

Kertenkele çizim 2
Kertenkele çizim 3

Eğri çizgi boyunca gövdenin geko kafasından daha dar olduğundan emin olmalıyız. Ayrıca gövdenin kuyruğa doğru birleştikçe daralmasına da dikkat etmemiz gerekiyor.

Kertenkele çizim 4

Buradan geko’nun zikzak çizilebilecek uzuvlarını yerleştirmek istiyoruz. Uzuvları zikzak şeklinde çizerek bacakların işlevselliğini daha iyi anlıyoruz.

Kertenkele çizim 5

Kertenkeleyi yan açıdan çizdiğimiz için kertenkelenin bir tarafının daha az göründüğünü belirtmeliyiz. Bu da kertenkelenin bacaklarının sadece bir kısmını göreceğimiz anlamına geliyor. Kertenkele çiziminin temel yapısını detaylandırarak çizimi gevşek tutmaya çalışın.

Adım 2: Kertenkele taslağını iyileştirin

Kertenkele gövdesi taslağını hafifçe bulanıklaştırmak için silginizi kullanın. Bu, kertenkelenin vücudunun daha ince bir çizim için taslak olarak kullanılabilecek soluk bir kalem taslağını bırakır.

Kertenkele çizim 6

Kafadan başlayarak, kertenkelenin daha az görünen tarafındaki gözü temsil etmek için küçük şişkin eğriler ekleyerek kertenkele kafasının şeklini oluşturmaya başlıyoruz. Ayrıca uzuvların şeklini daha uygun hale getirmeye başlayabiliriz.

Kertenkele çizim 7

Ayrıca kertenkelenin daha görünür olan tarafına bir göz daha ekleyebiliriz. Bu göz, soğan şeklini belirtmek için etrafında bazı dairesel çizgiler bulunan bir yaprak şeklinde çizilebilir.

Kertenkele çizim 8

Kurşun kalemlerimiz ve silgilerimizle çalışırken kertenkelenin vücudunun üzerinden geçmek ve yavaş yavaş şeklini daha net tanımlayacak daha fazla çizgi eklemek istiyoruz. Ayrıca arka bacakları biraz daha büyütüp görünen bacaklara beş numara da ekleyebiliriz.

Kertenkele çizim 9

Kertenkelenin gövdesinden geçip kuyruğa ulaştıkça kuyruğunu da biraz daha kalın hale getirebiliriz. Buradan kertenkeleye bazı desenler verebiliriz. Bu sizin kendi tasarımınız olabilir, ancak şeritler genellikle ortak bir özelliktir ve iyi bir öneridir.

Kertenkele çizim 10

Çizgilerin kertenkelenin vücudunu sararak kertenkelenin şeklini nasıl daha bağlamsallaştırdığını düşünün. Ayrıca oraya buraya, belki şeritlerin arasına birkaç nokta da ekleyebiliriz.

Kertenkele çizim 11

Temel olarak, sonraki adımlarda rengin nerede kullanılacağını anlamamıza yardımcı olacak kertenkele çiziminin özetlenmiş bir versiyonunu oluşturmak istiyoruz. Yine şeritlerin kertenkelenin vücut şekline uyduğundan emin olun.

Kertenkele çizim 12

Dikkat edilmesi gereken bir diğer küçük özellik ise kuyruğun gövdesinin kalın ve ucunun sivri olmasıdır. Ayrıca kuyruğun gövdeye bağlandığı alanın kuyruğun kendisinden biraz daha dar olmasına dikkat etmek istiyoruz.

Kertenkele çizim 13

Kertenkele taslağına biraz zaman ayırmaya çalışın ve özelliklerin anlamlı ve tutarlı olduğundan emin olun. Renk eklemeden önce kertenkele çiziminin tüm alanlarını düzenlediğinizden emin olun.

Kertenkele çizimi 14

Adım 3: Kertenkele çizimine renk ekleyin

Renkli kalemlerinizden güzel ve parlak bir renk seçin. Çizgilerle başlayın ve onları biraz gölgelemeye başlayın. Bu aynı zamanda tüm kertenkelenin rengini tutarlı hale getirmemize de yardımcı olur.

Kertenkele renk ekleme 1

Daha fazla derinlik kazandırmak için tek bir rengin çeşitlemelerini keşfetmenize izin verin. Örneğin şeritlere daha koyu bir renk kazandırmak için pembe ve mor tonlarını şerit içerisine karıştırabilirsiniz.

Kertenkele renk ekleme 2

Kertenkele çiziminiz için  renk kombinasyonlarıyla oynayın . Bu, farklı özellikler için renkleri tutarlı bir şekilde seçtiğiniz sürece, farklı özelliklere farklı renkler atayabileceğiniz anlamına gelir.

Kertenkele renk ekleme 3
Kertenkele renk ekleme 4

Belki uzuvları çizgilerden ve kertenkelenin ana ten renginden farklı bir renkte çizebilirsiniz. Yine renk şemasını zenginleştirmek için kertenkelenin farklı özelliklerindeki renk karışımlarını deneyin.

Kertenkele renk ekleme 5

Renkli kalemlerinizle degradeleri ve gölgelemeyi de keşfedebilirsiniz. Bu, kertenkele çiziminde daha fazla boyut yaratmak için renkli kalemlerle gölgelendirmeyi keşfedebileceğimiz anlamına gelir.

Adım 4: Kertenkeleyi kalemle gölgelemek

Artık kertenkelemiz için bazı temel renkler oluşturduğumuza göre, kalemle gölgelendirmeyle kontrast ekleyelim. Kertenkelenin farklı özelliklerini gölgelemek için kuyruğundan başlayalım.

Kertenkele renk ekleme 6

Kaleminizi kullanarak, yaratığın üç boyutluluğunu oluşturmak için degradeler oluşturarak kertenkelenin şeklini geliştirmeyi deneyin. Bu, kertenkelenin belirli kısımlarına nasıl daha fazla gölge ekleyebileceğimizi düşünmemiz gerektiği anlamına geliyor.

Kertenkele renk ekleme 7

Degradeler oluşturmak kertenkeleye üç boyutlu bir kalite kazandırır çünkü kertenkelenin vücudunun yüzeyinde daha açık ve daha koyu alanlar önerir. Farklı özellikleri vurgulamak için farklı çizgi, puantiyeli ve gölgelendirme stillerini de deneyebilirsiniz.

Kertenkele renk ekleme 8

Kertenkele belli bir açıdan görüldüğü için kertenkelenin bir tarafının biraz daha koyu yapılması iyi bir öneri olacaktır. Bunu yaparak yaratığın üzerinde daha gerçekçi görünmesini sağlayacak gölgeler oluşturuyoruz.

Kertenkelenin çizgilerini veya deri bölgelerini koyulaştırmak için gölgelemeyi de kullanabiliriz. Bu, kertenkelenin işaretlerindeki renk farklılıklarını vurgulamanın iyi bir yoludur.

Kertenkele renk ekleme 9

Kertenkelenin vücudu üzerinde çalışırken, uzuvları ve kertenkele çizimindeki yapısal farklılıkları vurgulamak için çizgileri ve noktaları nasıl kullanabileceğinizi düşünün.

Kertenkele renk ekleme 10

Birçok yönden küçük puantiyeler eklemek, kertenkele derisinin pullu kalitesini temsil etmenin harika bir yolu olabilir. Ayrıca yüz özelliklerindeki pulları önermek için bu işaretleri kertenkelenin gözünün çevresine eklediğimizden emin olmak istiyoruz.

Kertenkele renk ekleme 11

Çizgiler ile ten rengi arasındaki kontrastın eşit olduğundan emin olun. Bu, şeritleri ve lekeleri koyulaştırdığınızda bunun kertenkelenin tamamına yayıldığından emin olduğunuz anlamına gelir.

Kertenkele renk ekleme 12

Ayrıca kertenkelenin uzuvlarının etrafındaki kıvrımları da biraz daha koyulaştırıyoruz. Bu, gevşek bir şekilde üst üste binen derinin küçük gölgeleme anları yarattığını göstermektedir. Ayrıca, ışığın yansımasını akla getirmek için kertenkelenin gözünün tamamını küçük bir negatif noktayla siyah yapabiliriz.

Kertenkele renk ekleme 13

Bu noktada kaleminizi kullanarak kertenkelenin belirli köşelerini karartabilirsiniz. Doğrudan kertenkelenin renginin üzerine gölge uygulamaktan korkmayın; kertenkelenin tamamını gölgelendirdiğinizde gölgeleme doğal görünecektir.

Yine, parlak yansımanın daha gerçekçi kalitesini sağlamak için gözü biraz vurguladığınızdan emin olun. Kafayla zaman ayırın ve şeklini ve yapısını iyileştirmek için biraz gölgeleme ekleyin.

Kertenkele renk ekleme 14

Kertenkelenizin üzerinden tekrar geçin ve gerekli olduğunu düşündüğünüz küçük detayları değiştirin. Kertenkele çiziminin tutarlılığını koruduğunuz sürece sonuç gerçekçi bir kertenkele çizimi olmalıdır.

Hatırlanması gereken ipuçları

 • Kertenkele taslağına zaman ayırın. Boya ve kalemi kullanmadan önce kertenkelenin karakalem taslağını tamamladığınızdan emin olmak istiyorsunuz.
 • Deseni ve akışı çalışın. Gerçekçi bir kertenkele çizimi, detaylara büyük dikkat gerektirir. Bu özellikle desenler ve bunların kertenkelenin üç boyutlu yapısı etrafında nasıl oluştukları konusunda geçerlidir.
 • Ayrıntıların tutarlılığına dikkat edin. Kertenkelenin renginin aynı olmasına, desenlerinin ve ten renginin aynı olmasına dikkat edin.
 • Bir kalemle zaman ayırın. Tükenmez kalemle gölgelendirme yaparken gerçekten sabırlı olmanız ve yavaş ilerlemeniz gerekir çünkü tükenmez kalemle hata yapmak kolaydır.
 • Sürecin tadını çıkarın. Bir kertenkelenin nasıl çizileceğini öğrenmek benzersiz bir çizim egzersizidir, bu nedenle sürecin tadını çıkarmaya çalışın
Kertenkele renk ekleme 15

Süreci basit adımlara nasıl böleceğinizi biliyorsanız, gerçekçi bir kertenkele çizimi oluşturmak gerçekten kolaydır. En önemli hususlar renk seçiminin tutarlılığı ve üç boyutlu etki için renklerin gölgelenmesidir. Renkleri gölgelendirmekten korkmayın çünkü gölgeleme, kertenkele çiziminin ton niteliklerini geliştirir ve basit kertenkele taslağını güzel ve gerçekçi bir kertenkele çizimine dönüştürür.

Sıkça Sorulan Sorular

Bir kertenkeleye nasıl desen eklenir?

Bir kertenkeleye desen çizmek gerçekten eğlenceli çünkü farklı desen ve renklere sahip pek çok farklı kertenkele türü var. Böylece gönlünüzün içeriğine desenler ekleyebilir ve kendi deseninizi oluşturabilirsiniz. Çoğunlukla çizgiler, noktalar, lekeler ve diğer şekillerle oynayabilirsiniz. Ancak gerçekçi bir kertenkele çizimi oluştururken en önemli şey renklerin tutarlılığını ve üç boyutlu akışını korumak istemenizdir. Bu, desenlerdeki ve kertenkele çiziminin tamamındaki özelliklerin aynı olduğundan emin olmanız gerektiği anlamına gelir. Ayrıca desenlerin kertenkelenin üç boyutlu akışı boyunca akmasını ve belirli bölgelerde yaratığın etrafını sarmasını sağlamalısınız. Kertenkele çizimine desen eklerken kertenkele yapısının üç boyutluluğunu ve renklendirmenin tutarlılığını göz önünde bulundurun.

Bir kertenkelenin gözleri nasıl çizilir?

Bir kertenkelenin yüzü genellikle oldukça dikkat çekicidir ve gerçekten göze çarpan tek özellik gözlerdir. Ne tür bir kertenkele çizdiğinize bağlı olarak gözler farklılık gösterecektir ancak bu kılavuzda bir gekonun nasıl çizileceğini inceledik. Bir geko’nun gözleri hafifçe dışarı doğru çıkıntılıdır ve onlara kafadan çıkıntı yapan yuvarlak bir şekil verir. Gekonun gözlerinde göz kapakları yoktur, bu da onlara yaprak şeklinde veya mızrak ucu şeklinde tanımlanabilecek tuhaf bir göz şekli verir. Genellikle göz çevresinde sert, pullu bir doku bulunurken, gözlerin kendisi de çoğunlukla tamamen siyah ve parlaktır. Parlaklık etkisi ışığın yüzeyden yansımasına neden olarak göze beyaz bir parlaklık verir. Kertenkele çizimine daha gerçekçi bir kalite kazandırmak için bu, gözün içindeki negatif alan olarak çizilebilir.

Related Posts