Denizin Ortasında Yürüyormuş Hissi: Kızkumu Plajı

Kızkumu plajı Denizin ortasında yürüyüş

Kızkumu, Muğla’nın Marmaris ilçesinde, Orhaniye köyünde bulunan bir plajdır. Bununla birlikte Marmaris merkeze 28 kilometre uzaklıktadır.

Özetle anlatmak gerekirse doğal bir oluşumdur. Çünkü Orhaniye köyünü çevreleyen kayaların gece ve gündüz sıcaklık farkı oluşur. Bu sebeple donma ve aşınma gibi sebeplerle parçalanması ve sel suları tarafından çakıl ve kum olarak denize taşınması yoluyla oluşmuştur. Bunun sonucunda bu oluşum, denizin ortasında yürüyormuş hissi vermektedir.

600 metre uzunluğunda ve 3 metre genişliğindedir. Koyun ortasında bir ada bulunmaktadır. Adanın tepesinde kale kalıntıları yer almaktadır.

Kızkumu plajı, şeffaf ve turkuaz renkli suları, ince kumları ve eşsiz manzarasıyla Marmaris’in en popüler turistik yerlerinden biridir.

Kızkumu’na ulaşım, Marmaris merkezden kalkan Orhaniye dolmuşları ile sağlanmaktadır. Özel araç ile ulaşım için Marmaris-Datça karayolunun 29. kilometresinde, “Hisarönü-Orhaniye-Selimiye” sapağından girip yaklaşık 5 kilometre ilerlemek gerekmektedir.

Kızkumu’nda deniz ve güneş banyosu, yüzme, şnorkelli yüzme, kano ve tekne turu gibi aktiviteler gerçekleştirilebilir.

Kızkumu’na ait efsaneler de bulunmaktadır. Bir efsaneye göre, bir zamanlar bölgede yaşayan bir prenses, denizin ortasında bir sarayda yaşamaktadır. Prenses, yalnızca geceleri sarayı terk ederek kıyıya gelmekte ve denizin üzerinde yürümektedir. Başka bir efsaneye göre ise, kızkumu, bir zamanlar denizin altında bulunan bir adanın kalıntılarıdır.

Kızkumu, Marmaris’e gelenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerden biridir.

Marmaris: Türkiye’nin en popüler turistik destinasyonlarından biri

Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde, Muğla ilinin bir ilçesidir. Marmaris, Ege Denizi’nin kıyısında, Dalaman Körfezi’nin güneyinde yer almaktadır. Marmaris’in nüfusu 2023 yılı itibarıyla 120.000’dir.

Marmaris, doğal güzellikleri, tarihi ve kültürel zenginlikleri ile Türkiye’nin en popüler turistik destinasyonlarından biridir. Marmaris’te, masmavi denizi, ince kumlu plajları, yemyeşil ormanları mevcuttur. Bununla birlikte tarihi kalıntıları ve canlı gece hayatı ile her zevke hitap eden bir tatil imkanı bulunmaktadır.

Görülmeye değer yerler arasında,

Örneğin Marmaris Kalesi, Hisarönü Koyu, Cennet Adası, Turunç, Selimiye, Bozburun, Yeşilbük ve Kızkumu plajı bulunmaktadır.

Marmaris’te yapılacak aktiviteler arasında, yüzme, güneşlenme, dalış, şnorkelli yüzme, kano, tekne turu, doğa yürüyüşü, jeep safari ve yamaç paraşütü bulunmaktadır.

Marmaris, her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir