Köpekbalığı Çizimi – Gerçekçi bir köpekbalığı çizmeyi öğrenin

Sanatçılar ilham almak için genellikle denize bakarlar ve nedenini tahmin edebilirsiniz! Köpekbalığı türleri dünya çapında sularımızda devriye gezerken okyanuslar merak ve heyecanla doludur. Bu vahşi ve büyüleyici yaratıklara olan ilgimizin yıllar geçtikçe artması çok doğal. Bu kolay köpekbalığı eğitiminde, 10 kolay adımda gerçekçi bir köpekbalığı çiziminin nasıl yapıldığını öğreneceksiniz. Burada ilk eskizlerinizi oluşturmaktan köpekbalığı çiziminize kalem ve boya eklemeye kadar temel bilgileri öğreneceksiniz.

Köpek Balığı Çizimi

10 adımda köpek balıklarını çizmek için kolay bir rehber  

Bu hızlı ve heyecan verici eğitim size köpekbalığının nasıl çizileceğini gösterecek. Ayrıca, benzersiz derecede gerçekçi bir köpekbalığı çizimi oluşturmak için çiziminizin sonuna doğru renk eklediğinizde ne olacağını da öğreneceksiniz. Aşağıda toplanan temel malzemelerle, 10 kolay adımda kolay köpekbalığı çiziminizi oluşturmaya çok yakında başlayabilirsiniz!

Kolay Köpekbalığı Çizimi

Köpekbalığı türü seçimi   

Köpekbalıkları 1000 yıldan fazla bir süre önce okyanuslarımızı kolonileştirdi. Yıllar geçtikçe köpekbalığı türleri 400’ün üzerinde türe ulaştı. Şüphesiz sulardaki en vahşi görünümlü hayvanlardırlar. Bu nedenle bu rehber meşhur Büyük Beyaz Köpekbalığı’na odaklanacaktır.

Birçok farklı köpekbalığı türünü gözlemlemeniz ve hangi köpekbalığının beklentilerinize en yakın olduğuna karar vermeniz önerilir – yalnızca vahşilik açısından değil, aynı zamanda şekil, form ve boyut açısından da.

Köpekbalığı taslağı

Köpekbalığı taslağı oluşturmak için gerekli malzemeler

Bu kılavuzda köpekbalığı taslağını mümkün olduğunca gerçekçi hale getirmeyi öğreneceksiniz. Çizim yaparken kullanmaktan en çok keyif aldığınız malzeme ve araçları kullanmanız önerilir. Yeni başlıyorsanız, bunlar temel köpekbalığı çiziminizi oluşturmak için kullanabileceğiniz temel malzemelerdir.

Köpekbalığı çizimi için malzeme listesi

 • Kağıt seçimi
 • kalemler
 • kalemler
 • maskeleme bandı
 • Silgi
 • kalemtıraş
 • cetvel
 • Köpekbalığı referans görseli veya şablonu (isteğe bağlı)
Köpekbalığı Çizim Kalemi

Köpekbalığı çiziminizi renklendirmek için malzeme listesi (isteğe bağlı)

 • Renk işaretleyicileri
 • renkli kalemler
 • renkli kalemler
 • Suluboya kalemleri
 • Suluboya renkleri
 • Renk fırçası
 • Su kabı
Köpekbalığı Çizim malzemeleri

Köpekbalığı çizmeyi öğrenmek için adımlar

Köpekbalığı türüne karar verdikten ve malzemelerinizi topladıktan sonra çalışma alanınızı oluşturabilir ve benzersiz köpekbalığı çiziminizi oluşturmaya başlayabilirsiniz. Gerçekçi bir köpekbalığı çizimi yapmak istiyorsanız bir fotoğraftan veya referans görselden başlayabilirsiniz. Kendinizi planlamanıza dahil etmekten korkmayın!

Hayvanın temel şeklini belirledikten ve yüzgeçleri doğru yerlere yerleştirdikten sonra, köpekbalığı çizmeyi kısa sürede öğrenmeniz çok kolay olacaktır.

Adım 1: İlk taslağı çizin

Köpekbalığının vücudunun ilk taslağını bir kalemle hafifçe çizerek başlayın. Köpekbalığının vücudunu parçalı şekiller halinde görüntüleyin. Çizilen ilk şekil, yan tarafı üzerine yerleştirilmiş sivri uçlu, gözyaşı damlası şeklinde bir taslak olmalıdır. Başın uç kısmı biraz daha geniş, kuyruk kısmı ise daha dar olmalıdır.

Köpekbalığı Çizimi 1

Adım 2: Yan çizgiyi çizin

Solungaçlar boyunca kuyruğun sonuna kadar uzanan yan çizgiyi çizin. Bu çizgi genellikle köpek balıklarında teknik olarak görünmez ancak köpekbalığı taslağınızı oluştururken vücudun temelini oluşturan önemli bir unsurdur. Bunları çiziminize dahil etmek, köpekbalığınızın şeklini ve hareketini değerlendirmenize yardımcı olacaktır.

Köpekbalığı Çizimi 2

Adım 3: Yüzgeçleri çizin

Görünen altı yüzgecin hepsinin üçgen şekillerini çizerek başlayın. Yüzgeçlerin biraz farklı olduğunu ve farklı oranlara sahip olduğunu unutmayın. Sırt yüzgeci vücudun üstünde, göğüs yüzgeci yan tarafta ve üç küçük yüzgeç kuyruk yüzgecine doğru uzanır. Yüzgeçleri köpekbalığının suda yön bulma yöntemi olarak düşünün.

Köpekbalığının bir su kütlesinde nasıl hareket edebildiğini göstermek için hilal şeklinde çizilmelidirler.

Köpekbalığı Çizimi 3

4. Adım: Yüz özelliklerini ekleyin

İlk önce solungaçları çizin. Köpekbalığı türünüzde solungaçların nerede bulunduğuna dikkat edin. Daha sonra profili, burnu veya burnu, ağzı ve dişleri çizin. Çoğu köpekbalığının inanılmaz derecede büyük bir aşırı ısırmaya sahip olduğunu unutmayın; bu nedenle, köpekbalığı çiziminizde bu etkiyi taklit ederken geri adım atmayın.

Bu yüz özelliklerinin yerleşimi çok önemlidir, böylece tam olarak ne tür bir köpekbalığı olduğunu tanımlayabilirsiniz.

Köpekbalığı Çizimi 4

Adım 5: Göz şeklinin tam bir taslağını çizin

Yerleştirmeniz gereken bir sonraki önemli özellik gözlerdir çünkü köpek balıkları gaddarlıklarını genellikle gözleriyle yansıtırlar. Gözün tamamını oluşturan görünür en geniş daireyi çizin.

Köpekbalığı Çizimi 5

Daha sonra ilk dairenin içine daha küçük bir daire daha çizin. Daha sonra ikinci daireyi bir kalemle doldurun ve göze vurgu eklemek ve boyut kazandırmak için küçük beyaz bir nokta bırakın.

Köpekbalığı Çizimi 6

Adım 6: Kalemle taslak planlama ve kalem çizgilerini silme

İlk çiziminize baktıktan ve köpekbalığı taslağınızın temellerinden memnun kaldıktan sonra, planınızın ana hatlarını bir kalemle kalıcı olarak çizmeye başlayabilirsiniz. Sağ elini kullanıyorsanız soldan sağa veya sağ elini kullanıyorsanız soldan sağa başlamanız önerilir.

Bu, yüzeyde çalışırken çiziminizin bulaşmasını önleyecektir.

köpek balığı çizimi 7

Adım 7: Bir taraftan diğerine geçerek cilde doku ekleyin

Seçtiğiniz gölgeleme tekniğini kullanarak köpekbalığının derisine bir kalemle doku eklemeye başlayın. Işığın köpekbalığının derisine çarptığı parlak noktalarda daha az doku tutamına ihtiyacınız vardır, gölgeli alanlardaki dokuların ise daha ayrıntılı olması gerekir.

Köpekbalığı Çizimi

Adım 8: Koyu alanlara gölge ekleyin ve bunları açık renkli olanlarla karıştırın

Gölgelerin belirgin şekilde daha koyu olduğu cilt bölgelerini gözlemleyin. Işığın nasıl içeri girip köpekbalığınızın vücuduna nasıl çarptığına yakından bakın. Daha fazla gölge eklemeye başlayın. Koyu tonlar yerleştirildikten sonra, ayrıntı seviyesinden memnun kalana kadar bunları köpekbalığınızın vurgulanan bölgelerine ekleyin.

Köpekbalığı Çizimi 8

Adım 9: Seçilen malzemelerle renk katmanları eklemeye başlayın (isteğe bağlı adım)

Çiziminizden memnun kaldığınızda köpekbalığı çiziminize renk eklemeye başlayabilirsiniz! Çiziminize renk eklemek gerçekten inandırıcı ve gerçekçi bir köpekbalığı çizimi yaratacaktır. Suluboya, mürekkeple son derece iyi çalışır; bu nedenle , çiziminizi tükenmez kalemle yaptıysanız sulu boya kalemleri veya boyaları kullanmak iyi bir fikirdir


Köpekbalığınızın cilt tonunu gözlemleyin ve orta derecede seyreltilmiş suluboya boya katmanları eklemeye başlayın.

Köpekbalığı Çizimi 9

Adım 10: Derinlik oluşturmak için daha koyu gölgeler kullanın (isteğe bağlı)

Köpekbalığınızın gölge alanlarına daha koyu tonlar ekleyin. Bu kesitler taslağınızda önceden tanımlanmış olmalı ve görülmesi kolay olmalıdır. Bu son renk dokunuşlarını eklediğinizde şekil ve form aracılığıyla gerçekçilik yanılsaması yaratılır. Bu, köpekbalığı taslağınızı inanılmaz derecede boyutlu ve son derece inandırıcı hale getirecek!

Köpekbalığı Çizimi 10

Köpekbalıkları okyanusun muhteşem örnekleridir. Çok miktarda suda hareket edecek şekilde tasarlanmışlardır ve bunu vücutlarının şeklinden anlayabilirsiniz. Bu kılavuz, son taslağı eklemeden önce ilk çiziminizin doğru oranlarda olduğundan emin olarak gerçekçi bir köpekbalığı çizimi oluşturmanın ne kadar kolay olduğunu size gösterecektir. Artık 10 kolay adımda kolay köpekbalığı çiziminizi tamamladığınıza göre, yeni bir meydan okuma olarak çizmek isteyebileceğiniz diğer deniz canlılarına göz atabilirsiniz!

Sıkça Sorulan Sorular

Bir köpekbalığı nasıl çizilir

Gerçekçi bir köpekbalığının nasıl çizileceğini veya sadece basit bir çizimin nasıl çizileceğini öğrenmek istiyorsanız, bu 10 adımlı kılavuzda bilmeniz gereken her şey var. Köpekbalığınızın detayları üzerinde çalışmaya başlamadan önce ilk taslağı hazırlamanın çok önemli olduğunu öğreneceksiniz. Ayrıca köpekbalığınıza gerçekten nasıl hayat verebileceğini görmek için renk ekleme seçeneğiniz de var!

Köpekbalığı taslağı oluşturmak zor mu?

Bir köpekbalığı çizmesi oldukça zor bir deniz yaratığı olabilir, ancak köpekbalığı taslağınızın oranlarını doğru bir şekilde elde etmek için basit adımları izlerseniz çok kolay olabilir. Köpekbalığı türünüzün doğru vücut şeklinin yanı sıra yüzgeçleri ve yüz özelliklerini de belirledikten sonra, basit bir köpekbalığı çizimi oluşturmak için ihtiyacınız olan her şeye sahip olacaksınız.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir