UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Krakow’da gezilecek en popüler yerler

Krakow, Polonya’nın en büyük ikinci şehri ve ülkenin kültürel ve tarihi başkenti olarak kabul edilir. Şehir, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan tarihi Eski Şehir bölgesine ev sahipliği yapmaktadır.

Krakow gezilecek en popüler yerler şunlardır:

Ana Meydan (Rynek Glowny), Avrupa’nın en büyük orta çağ meydanlarından biridir. Meydanda, Cloth Hall (Sukiennice), Belediye Binası (Ratusz) ve St. Mary’s Bazilikası (Bazylika Mariacka) gibi önemli tarihi yapılar yer almaktadır.

Ana Meydan (Rynek Glowny)

Wawel Kalesi, Polonya krallarının ve kraliyet ailelerinin eski ikametgahıdır. Kale, Wawel Katedrali, Sigismund’un Kapısı (Brama Zygmunta) ve Kraliyet Sarayları gibi önemli tarihi yapılara ev sahipliği yapmaktadır.

Wawel Kalesi

Oskar Schindler’in Fabrikası, II. Dünya Savaşı sırasında Yahudileri Nazilerden kurtaran Alman iş insanı Oskar Schindler’in fabrikasıdır. Günümüzde bir müze olarak işletilmektedir.

Schindler’in Fabrikası

Kazimierz, eski bir Yahudi mahallesidir. Mahalle, tarihi sinagogları, Yahudi yemekleri sunan restoranları ve canlı kültürel sahnesi ile ünlüdür.

Kazimierz Kraków

Wieliczka Tuz Madeni, 900 yıldan fazla bir süredir işletilen bir tuz madenidir. Maden, yeraltı kiliseleri, heykelleri ve tuz oluşumları ile ünlüdür.

Wieliczka Tuz Madeni

Krakow, ziyaretçilerine sunabileceği çok şey olan canlı ve kültürel bir şehirdir. Şehir, tarihi ve kültürel cazibe merkezlerinin yanı sıra, lezzetli yemekleri, canlı gece hayatı ve canlı festivalleriyle de ünlüdür.

Related Posts