Kurbağa nasıl çizilir – Gerçekçi bir kurbağa çizme talimatları

Her zaman gerçekçi bir kurbağanın nasıl çizileceğini bilmek istedin mi? Bu derste kurbağa çizmenin temel unsurlarını, desenleri, detayları ve renk gölgelerini gözden geçireceğiz. Kurbağaların birçok farklı türü vardır ve bu, birçok yönden uyarlanabilecek temel bir eğitimdir. Bu eğitim hem yeni başlayanlar hem de deneyimli sanatçılar için uygundur ve kalem ve kağıt veya çizim tableti kullanabilirsiniz.

Kurbağa Çizimi

Kurbağaların dünyasına giriş

Bu derste bir kurbağaya odaklansak da dünya çapında 4.700’den fazla tür var. Her kurbağa türünün, erkek kurbağaların dişi eşlerini etkilemek için kullandıkları kendi vıraklama sesi vardır.

Yeşil Kurbağa

Kurbağa çizmek için adım adım talimatlar

Kurbağa çiziminiz için seçebileceğiniz pek çok farklı kurbağa türü vardır. Her zaman çizmek istediğiniz kurbağanın referans fotoğrafını bulmanızı öneririz. Böylece bunu daha sonra eğitimde ayrıntılara ve renklendirmeye girdiğimizde kullanabilirsiniz.

Adım 1: Kurbağanın gövdesini çizin

Bir hayvan çizmeye başlamanın en iyi yolu basit yardımcı şekiller kullanmaktır. Çizeceğimiz kurbağanın vücudunu ve duruşunu temsil edecek oval bir şekil çizerek başlayın. Ovalin boyutu kurbağanın vücudunun son boyutunu temsil edecektir. Ovali kağıdınızın veya tuvalinizin ortasına yerleştirdiğinizden emin olun ve diğer uzuvlar için her tarafta yeterli alan bırakın. Bu aşamada çiziminiz kurbağaya benzemeyebilir ancak birkaç basit adımla kurbağanın ne kadar çabuk şekillendiğine şaşıracaksınız.

Kurbağa çizimi 1

Adım 2: Arka bacakların temel şeklini çizin

Artık kurbağamızın vücudunun taslağını çizdiğimize göre sıra uzuvları planlamaya geldi. Arka ayaklarla başlayacağız çünkü bunlar en zorlu ayaklar olabilir ve en zor şeyleri ilk önce yapmak her zaman iyidir! Zorluk, arka ayaklar arasındaki oranların doğru olduğundan emin olmaktan kaynaklanmaktadır çünkü biri diğerinden daha geridedir. Örneğimizde gördüğünüz gibi arkadaki büyük ovalin üstüne küçük oval bir şekil çizerek başlayın. Daha sonra, daha küçük ovalin biraz önüne ve altına çok daha büyük bir oval şekil çizin. Bu iki bacak ovalinin vücut ovaliyle hafifçe örtüşmesi önemlidir.

Ovaller arasındaki boyut farkı çok önemlidir çünkü üç boyutlu çizimimizin derinliğini temsil eder.

Kurbağa çizimi 2

Adım 3: Ön bacak için yardımcı bir şekil çizin

İki arka bacak çizerken sadece bir ön bacak çizeceğiz. Bunun nedeni kurbağanın vücut açısının diğer kolun gövdenin arkasına gizlenmesi anlamına gelmesidir. Ovaller kurbağanın tüm kısımlarının temelini oluşturur, bu nedenle kol için bir ovale ihtiyaç duymanız şaşırtıcı değildir. Şu ana kadar tüm ovallerimiz benzer yönde yukarıyı gösteriyordu ancak bu kol yaklaşık olarak gövdenin ortasından aşağıya doğru açılı olacak.

Bu aşamada çiziminiz buna benzer bir şeye benzemelidir.

Kurbağa çizimi 3

Adım 4: Kafanın taslağını çizin

Taslaklarını çizeceğimiz son büyük vücut kısmı kafadır. Bu adımda kurbağanın üst kısmına, gövdenin içine oval bir şekil çizeceksiniz. Bu, kafanın vücuttan ayrılmasına ve kafa oranlarının gerçekçi bir ölçekte tutulmasına yardımcı olur. Baş, büyük arka ayaktan biraz daha küçük olmalı ve ovalin tepesine oturmalıdır.

Bu aşamada tasarım çiziminiz üzerinden kurbağanın şeklini görmeye başlamalısınız.

Kurbağa çizimi 4

Adım 5: Ayakların temel şeklini çizin

Bu aşamada ayaklardan ve ellerden başlayarak kurbağamıza hayat verecek detayları ekliyoruz. Perdeli ayakların çizimi korkutucu görünebilir, ancak şekli planlamanıza yardımcı olacak bazı inşaat çizgileriyle başlayacağız. Arka bacağın alt kısmına ve ön bacağın üzerine hafif kavisli çizgiler çizin. Arka bacağın alt kısmına üç eğri çizgi ve kola iki çizgi çizin.

Çizimimizde ön ayakların arka ayaklara göre biraz daha kavisli olduğunu görebilirsiniz ancak bu kişisel tercih meselesidir. Kurbağanıza kendi benzersiz kişiliğini kazandırmak için tam bir sanatsal özgürlüğe sahipsiniz.

Kurbağa çizimi 5

Adım 6: Kurbağa gözlerini çizin

Şimdi gözlerden başlayarak kurbağamıza hayat vermeye başlayalım. Kafanın tasarım çiziminin hemen içine oldukça büyük bir daire çizerek başlayın. Gözün kafanın merkezinin biraz dışında olmasını istiyorsunuz. Şimdi kafa yapısının ovalindeki göz çemberinin hemen önüne küçük bir yarım daire çizin.

İkinci gözün bu şekilde yerleştirilmesi üç boyutlu etkiyi artıracaktır çünkü gözün yalnızca üst yarısının başın üstünden çıktığını göreceksiniz.

Kurbağa çizimi 6

Adım 7: Gözleri, ağzı ve burnu çizin

Yüz ile başlayalım. Gözlerin yapım çizgilerini sert bir şekilde çizerek başlayın ve gözün içine ikinci, biraz daha keskin bir oval nokta çizin ve bu oval şeklin içine gözün gözbebeği görevi görecek başka bir küçük daire çizin. Gizli gözde, geri kalanı gizleneceği için gözün sadece küçük bir kısmını sert bir şekilde çizeceğiz.

Burun deliği için hafif kavisli koyu bir nokta çizin. Burun deliği hafifçe ters “L” şekline benzemelidir. Ağzın özelliklerini tanımlamak için başın ovali boyunca bir çizgi çizin. Kurbağanıza kişilik kazandırmak için bu çizgiye bazı ince eğriler ekleyebilirsiniz.

Bu aşamadaki çiziminiz bu taslağa benzemeli, ancak elbette kendi sanatsal yeteneğiniz de olmalıdır.

Kurbağa çizimi 7

Adım 8: Kurbağanın siluetini çizin

Bu adımda kurbağamızın son siluetini belirlemek için önceki tüm inşaat çizgilerini kullanacağız. Bu aşama belki de en önemlisidir ve kurbağamızın kılavuz çizgilerden son haline geldiği aşamadır. Gözleri çerçeveleyen iki çukur çizerek başlayın. Kurbağanın yüzünün üç boyutluluğunu arttırmak için bu çukurlara hafif bir eğri ve yay ekleyin.

Yüzü şekillendirmeye devam edin ve alt dudağı bir adım içe doğru çekin. Yüzün biraz daha canlı ve hareketli görünmesi için alt dudağa hafif kıvrımlar ekleyebilirsiniz.

Vücuda kıvrımlar eklemek için vücut ovalini kullanın. Üst kısımda, vücut çizgisinin yardımcı ovalin hemen üzerinde hafifçe yukarı doğru kıvrılmasını ve çizgiyi arka bacak ovaline doğru hafif bir aşağı doğru eğimle tamamlamasını istiyorsunuz. Bu sırttan ve üst arka bacağın çevresinden bir çizgi alın ve bunu alt bacağa bağlayın. Ön alt bacağın en önemli kısımlarından biri, kurbağanın doğal oturma pozisyonunda bacağın bükülmüş görünmesini sağlayan kıvrımdır. Perdeli ayaklar için kavisli çizgilerinizi çizin ve üst kol için omuz ekleyin.

Çizim sürecinin bu kısmı kesinlikle en karmaşık kısımdır ve çizgileri mükemmel hale getirmek için birkaç girişimde bulunmak gerekebilir. Zaman ayırmayı ve denemenin tadını çıkarmayı unutmayın. Ne kadar çok denerseniz ve tam olarak anlayamazsanız, gözünüz çizgiyi nereye çekeceğini o kadar iyi bilir.

Kurbağa çizimi 8

Adım 9: Gölgeleme ve Ayrıntıları Ekleyin

Artık kurbağamızın tam şeklini çizdiğimize göre, ona gerçekten hayat verecek gölgeleri ve ekstra detayları eklemenin zamanı geldi. Bu adımda oldukça fazla özgürlüğünüz var çünkü kurbağanıza nasıl bir karakter vereceğiniz tamamen size kalmış.

Genel ipuçları olarak, çizimin boyutunu ve perspektifini vurgulamak için belirli alanları gölgelendirmenizi öneririz. Bu noktalar arka bacağın üst kısmında sırt çizgisinin hemen üstünde, karnın alt kısmında, çenenin hemen altında boyunda ve doğal bir gölgenin düşeceği bacak kıvrımlarının alt kısımlarında bulunur. Şekli daha net ortaya çıkarmak için göz çevresine ve yüzdeki çeşitli çizgilerin çevresine hafif gölgeler de ekleyebilirsiniz. Ayrıca gözün irisini renklendirebilir ve gözbebeğine birkaç küçük nokta ekleyebilirsiniz.

Şimdi sırtın üst kısmına, alt sırta doğru küçültülmüş ovaller şeklinde birkaç nokta çizin, böylece kurbağanın oturduğu perspektiften görülüyormuş gibi görünürler.

Bu adım biraz zaman alacak ama etkisi büyük olacak.

Kurbağa çizimi 9

Adım 10: Kurbağayı renklendirin

İster kalem, ister boya, ister grafik tablet kullanın, artık boyaları çıkarmanın zamanı geldi. Bu aşamada kurbağanızın vücudunu ve gözlerini doldurmak için çok basit bir temel renk kullanmak istiyoruz. Seçeceğiniz renk, çizdiğiniz kurbağanın türüne bağlıdır.

Çok koyu olmayan bir taban rengi seçmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Bir sonraki adımda gölgelendirme ve derinlik eklemek için ek renkler ekleyeceğiz ve bu, çok koyu bir arka plan üzerinde o kadar etkili olmayacaktır.

Kurbağa gözleri oldukça parlak renklere sahip olduğundan kırmızının güzel bir tonunu seçtik . Referans fotoğraflarınızdaki renkleri kullanabilir veya hayal gücünüzün çılgına dönmesine izin verebilirsiniz

Kurbağa çizimi 10

Adım 11: Renk Gölgelendirmesi ve Ayrıntıları Ekleyin

Son adımımızdaki renklendirme biraz sıkıcı olduğundan, bazı vurgular ve gölgeler eklemenin zamanı geldi. Beyaz veya sarının daha açık bir tonunu alın ve kurbağanızın karnını alt dudağından hafifçe gölgeleyin. Bazı yerlerde bu alt kısmın gölgesini de vurgulamak istediğinizi unutmayın, bu yüzden onu tamamen açık hale getirmeyin.

Vücudun ana hatlarını diğer ayrıntılardan ayırmak için vurgulamanın iyi bir ipucu, ana hatlar boyunca hafif bir katman eklemektir. Bu tekniği doğru bir şekilde uygulamak için buradaki örneğimize göz atabilirsiniz.

Gözlerde ayna veya parlaklık etkisi yaratmak için yukarıdaki yöntemin aynısını kullanarak gözün ortasına bir vurgu uyguluyoruz. Bu vurgunun göz çevresindeki kırmızıyla karıştığından emin olun. Bu tekniği perdeli ayaklar, sırtın üst kısmı, burun ucu gibi vücudun ışığı yakalayan diğer bölgelerinde de kullanabilirsiniz.

Artık vurguları eklediğimize göre, bazı gölgeler de eklememiz gerekiyor. Gölgeler için en önemli yerler, karnın alt kısmı, gözlerin altı ve burun kenarları ve arka ayakların kıvrımlarının alt kısmı dahil olmak üzere alt bölgelerdir.

Kurbağa çizimi 11

Adım 12: Kurbağa çiziminizi analiz edin

Kurbağa çiziminizi tamamladınız, tebrikler! İlk defa kurbağa çiziyor olsanız da olmasanız da, birkaç basit oval aldınız ve birçok kişiliğe sahip, tamamen biçimlendirilmiş, renkli bir kurbağa yarattınız.

Kurbağa çizimi 12

Artık kurbağa çizmenin temel sürecini bildiğinize göre kurbağanın pozunu, rengini ve özelliklerini değiştirmeye başlayabilirsiniz. Eğlenin ve yaratıcı ilhamınızı keşfedin!

Sıkça Sorulan Sorular

Bu kurbağa çizimi öğreticisi yeni başlayanlar için de uygun mu?

Her halükârda! Bu eğitim her seviyedeki sanatçılara yöneliktir. Temel kılavuzların çiziminden tam karakterli bir kurbağanın renklendirilmesine kadar size rehberlik edeceğiz.

Kurbağa çizmek zor mu?

Hiç de bile. Bir hayvan çizmek söz konusu olduğunda zorlayıcı olabilecek unsurlar vardır. Ancak temel yapıyı nasıl doğru bir şekilde oluşturacağınızı bildiğiniz sürece kolaylıkla kurbağa çizebilirsiniz. Bu dersi tamamladıktan sonra farklı konumlarda ve renklerde kurbağa çizme becerisine sahip olacaksınız.