Makrome El İşi İpliklerinin Zengin Dünyası

Makrome el sanatı

Makrome el sanatı , örgü teknikleri kullanılarak çeşitli dekoratif ürünlerin yapılmasını sağlayan bir el sanatıdır. Bu teknikte, kalın ip veya kordon gibi malzemeler birbirine düğümleyerek dokunmaktadır.

 Makrome el sanatı
Makrome el sanatı

Makrome el sanatı aslında eski bir sanattır. Ve geçmişi binlerce yıl öncesine dayanmaktadır. İlk başlarda, özellikle gemi halatları, hayvan boyunlukları ve hatta ağlar yapmak için kullanılırmış. Ancak zamanla, makrome teknikleri ev dekorasyonunda, takı yapımında ve hatta kıyafetlerdeki süslemelerde de kullanılmaya başlanmıştır.

Günümüzde dünya çapında çok sayıda makrome sanatçısı tarafından üretilen bu el işi yün ipliklerinin sanatsal güzelliği, herkesin hayranlık duyduğu bir konu olmuştur.

 Makrome el sanatı
Makrome el sanatı

https://www.instagram.com/reel/Cs0eYmRxMti/?igshid=MzRlODBiNWFlZA==

Duvar süsleri, avize kaplamaları, kolye ve bilezikler, anahtarlıklar, yastık kılıfları, çantalar ve daha birçok şey yapmak mümkündür. Teknikler de oldukça çeşitlidir. Ve önceden belirlenmiş desenleri takip edebilir ve ya kendi tasarımlarınızı oluşturabilirsiniz.

Bir de sınırları tasarımları ile zorlayanları tanıyalım makromehizliates_home_design

https://www.instagram.com/makromehizliates_home_design

”Kendi Dilinden Alıntıdır ”

Yıllarca ama yıllarcaaaaaa hunharca bilgisayar kullanıp mouse şeklini alana kadar parmaklarımı yamulttuktan sonra(ciddi sölüyorum) hayatım bambaşka bir yöne evrilip şehir değiştirdiğimde ellerim bilgisayardan kopup makromeye ulaştı. Her el işini yapabilirim…Sanırım annemden,halalarımdan yani genlerden gelen bişi. Punch iş,tığ işi,örgü,amugurumi…fakat makrome çok başka benim için. Beynimin off moduna geçip parmaklarımın kendiliğinden aktığı bir eylem. Hobi derken işim oldu. Meğer işini severek yapınca hiç de iş gibi gelmiyormuş✌️40 lı yaşlarımda bunun aydınlanmasını yaşamamı da geç kalınmışlık olarak değil “demek zamanı bu zamanmış “diyerek karşılıyorum. Beni tanımayanlar Merhaba ben Aylin 👋Hızlıateş diye bilirler genelde 😎çok sevdiğim eski soyadımdır ☺️HOŞGELDİNİZ…

Related Posts