Ördek Çizimi – Ördek çizmek için kolay bir rehber

Her zaman ördek çizmek istediniz ama nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? O zaman bizimle kesinlikle haklısın. Çiftlik hayvanları serimizin bir parçası olarak, gerçekçi bir ördek taslağı oluşturmanıza yardımcı olmak için bu takip edilmesi kolay ördek çizim kılavuzunu oluşturduk. İster deneyimli bir sanatçı olun ister çizime yeni başlıyor olun, bu eğitim güzel hayvanlar çizmeyi seven herkes içindir.

ördek çizimi

15 kolay adımda ördek nasıl çizilir

Siz farkına bile varmadan güzel, gerçekçi dokulu ve renkli bir ördek taslağına sahip olacaksınız. Dünya çapında her biri kendine özgü renk ve desenlere sahip birçok farklı ördek türü vardır. Bu derste size gerçekçi bir yeşilbaş ördeğinin nasıl çizileceğini göstereceğiz. Yeşilbaşların tipik yeşil ve mavi kafaları, parlak sarı gagaları ve kahverengi gövde renkleri vardır.

Ördek çizimi

Bu eğitim yalnızca herhangi bir sanatçının başarabileceği şekilde tasarlanmakla kalmıyor, aynı zamanda bir dizi farklı yaratıcı ortama da uyarlanabiliyor. Eğer normalde grafik tablet ile çalışıyorsanız ya da akrilik boyayı tercih ediyorsanız aynı sonucu elde edebilirsiniz.

Rehberler hakkında bilgi

Ördek çizimimizin ilk adımına başlamadan önce kılavuz çizgileri ve şekilleri çizmenin önemini tartışmamız gerekiyor. Tüm çizim eğitimlerimizde ilk adımlar, son şeklin temellerinin atılmasıyla ilgilidir. Özellikle hayvanları çizerken , yardımcı şekiller ve çizgiler, ayrıntılar üzerinde çalışmaya başlamadan önce çiziminizin boyutlarını ve perspektifini mükemmelleştirmenize yardımcı olur. Aşağıda bu eğitimdeki tüm adımların bir dökümünü göreceksiniz, ancak 1’den 7’ye kadar olan adımların çizime odaklandığını unutmayın.

Ördek çizim talimatları

Adım 1: Ana gövdenin şeklinin çizilmesi

Bu derste kullanacağımız ilk yardımcı şekil büyük, uzun ve hafif eğimli bir ovaldir. Ördek gövdesi eğimli olduğundan ovalin sol tarafının sağ tarafa göre biraz daha yukarıda olmasına dikkat etmelisiniz. Çizim tableti yerine fiziksel bir ortam kullanıyorsanız, kılavuz çizgileri daha sonra kolayca silebilmeniz için çok hafif bir kalem kullanmanızı öneririz.

Bu ilk adımda, ana gövde ovalinizin tuvalinizin tam ortasında olduğundan ve ördeğin vücudunun geri kalanı için her tarafta yeterli alan olduğundan emin olacaksınız.

Ördek çizimi 1

Adım 2: Ördek Çizimi – kanadın tabanını oluşturmak

Ovaller kesinlikle en popüler yardımcı şekillerdir ve ördek çizimimizin farklı unsurlarını oluşturmak için farklı boyutlar kullanıyoruz. Kanadın tabanı için, ana gövde ovaliyle önemli ölçüde örtüşen çok daha dar bir oval çizebilirsiniz.

Ördeğin kanadı kuyruğun biraz ötesine uzanır, bu nedenle kanat yardımcı ovalinin ucunun ana gövde ovalinden biraz daha geriye uzanmasını istersiniz.

Ördek çizimi 2

Adım 3: Bir ördek çizmek – ördek kafasını konumlandırmak

Ördeklerin kafaları çok yuvarlak olduğundan temel şekil olarak küçük bir daire kullanacağız. Ana gövde ovalinizde kanadın üst üste gelmeye başladığı noktayı bulun. Şimdi küçük daireyi tam olarak bu noktanın üzerine çizin.

Ördeklerin boyunları oldukça kısa olduğundan başları vücuttan çok uzakta olmamalıdır.

Ördek çizimi 3

Adım 4: Ördek çiziminizde gaganın çizilmesi

Bu adım çok kolay ve hızlıdır. Çok uzun bir “U” şekli kullanarak başın önünden hafifçe aşağıya doğru bakan bir gaga çizin.

Ördek çizimi 4

Adım 5: Başın ve gövdenin boyna bağlanması

Artık boynu çizerek ördek taslağınızın gövdesini ve kafasını birleştirmenin zamanı geldi. İki çizgiyle baş ve vücut arasında kesintisiz ve pürüzsüz bir bağlantı oluşturmak istiyorsunuz. Baş dairesinin alt kısmından başlayarak, ana gövde ovalinin ön kısmına doğru geriye doğru kıvrılan bir çizgi çizin. Diğer yaka için başın arkasından vücudun ovaline doğru kavisli bir çizgi çizin.

Bu noktada ördeğin son şeklini görebilmelisiniz.

Ördek çizimi 5

Adım 6: Bacaklar ve Ayaklar için Taban Oluşturma

Basit ördek çiziminizin bacakları ve ayakları için bunları planlamak için ayrı ayrı çizgiler kullanabilirsiniz. Şu ana kadar çizdiğiniz kılavuzların çoğu şekillerdeydi ancak bacaklar ve ayaklar daha fazla serbest çizgi gerektiriyor. Ana gövdenin alt kısmının ortasından başlayarak aşağıya ve ileriye doğru akan iki ayrı çizgi çizin. Bu çizgilerin her birinin ucuna üç ayak parmağı çizin.

Arka bacak çizgisi ön bacak çizgisine göre önemli ölçüde daha kısa olmalıdır. Bu farklılık çizimimizin perspektifinden kaynaklanmaktadır; arka çizgi bizden daha uzakta olduğundan daha kısa görünmektedir.

Ördek çizimi 6

Adım 7: Bir ördek çizin – kuyruğun ucunu şekillendirin

Bir ördeğin kuyruğunun şekli çok belirgindir, bu da başka bir kolay adımdır. Ana gövde ile ördeğin arkasındaki kanadın kesiştiği noktadan başlayarak, oval ana gövdenin alt kısmında biten küçük, kavisli bir kuyruk çizin.

Kuyruğun ucunun karakteristik keskin noktaya sahip olduğundan emin olun.

Ördek çizimi 7

Adım 8: Ördek Çizimi – son taslağın oluşturulması

Şimdi ördek çiziminiz için son taslağı oluşturmanın zamanı geldi. Şu ana kadar çizdiğiniz tüm kılavuz şekillerini kullanarak kafanın, gövdenin ve kanatların ana hatlarını çizebilir ve yüze bazı ayrıntılar çizebilirsiniz .

Baştan başlayın ve yönergeleri oldukça yakından takip edin. Gagayı başın geri kalanından ayırmak için tabana küçük bir kavisli çizgi ekleyin ve iki yarımı göstermek için gaganın içine bir çizgi çizin. Artık gaganın ucuna küçük bir burun deliği ve kafanın içine yuvarlak bir göz ekleyebilirsiniz.

Boynun ve vücudun büyük kısmının ana hatlarını çizmeye gelince, yönergeleri çok dikkatli bir şekilde takip edebilirsiniz.

Kanatlar için, taslağınızı kılavuz şeklinin biraz altına daldırabilir ve sonuna birkaç nokta ve üstüne bir çizgi ekleyebilirsiniz. Kuyruğun ana hatlarını çizmek için birkaç küçük ek kalem vuruşu ekleyebilirsiniz. Taslağınızın merkez noktası olarak bacak ve ayak kılavuzlarını kullanın. Dokumayı oluşturmak için ayakların arasına kavisli çizgiler eklemeyi unutmayın. Her bir parmağın üzerine küçük pençe detayları ekleyerek ayakları tamamlayabilirsiniz.

Ördek çizimi 8

Adım 9: Tüy Ayrıntılarını Ekleme

Bu adımda gerçekçi tüylerin görünümünü oluşturmak için bir dizi farklı doku çizgileri ve noktaları kullanacaksınız. Gaganın alt kısmındaki bazı küçük ince çizgiler de dahil olmak üzere gagaya ayrıntılar ekleyerek başlayın. Ayrıca burun deliğini renklendirebilir ve ucuna bir miktar gölge ekleyebilirsiniz. Ördek başı çiziminize gaga ve boyun çevresine, gölgelerin düşeceği yerlere küçük noktalar ve çizgiler ekleyerek devam edebilirsiniz. Kafa üzerinde çalışırken gözün bir kısmını renklendirebilir ve göz çevresine biraz gölge ekleyebilirsiniz.

Dokulandırmanızı olabildiğince gerçekçi kılmak için ördek tüylerinin doku çizimlerini eklerken vücudun şeklini takip etmek iyi bir fikirdir.

Ördek çiziminizin gövdesi için küçük çizgilerle göğüs ile vücudun geri kalanı arasında bir ayrım oluşturabilirsiniz. Göğüste tüy çizgileriniz aşağı doğru akmalı ve kavisli şekli takip etmelidir. Vücudun geri kalan kısmında ve kanatlarda ördeğin şeklini biraz daha uzun çizgilerle takip edebilirsiniz. Kuyruğun ucunu, bacakları ve ayakları serbest bırakabilirsiniz.

Ördek çizimi 9

Adım 10: Ördeği boyayın – şimdi boyama zamanı

Yeşilbaşların çok farklı renkleri vardır ve bir çizim için gerçekçi renklendirme elde etmenin en iyi yolu, farklı tonları kademeli olarak oluşturmaktır. Ördek çizimimizde kullanacağımız ilk renk açık gri tonudur. Ördeğin tüm vücudunu bu renkle doldurabilirsiniz.

Ördek çizimi 10

Adım 11: İkinci kat boyanın uygulanması

Ördek çiziminize eklediğiniz ikinci renk açık kahverengidir. Aşağıda görebileceğiniz ton farkını elde etmek için farklı bölgelere iki kat kahverengi uygulayacaksınız. Orta büyüklükte bir fırça kullanarak göğüs bölgesini, sırtın üst kısmını ve kanadın alt tarafını kahverengiye boyayın.

Ördek göğsünün ön tarafı diğer kahverengi alanlardan daha açık renkte olmalıdır. Bu görünümü elde etmek için diğer kahverengi alanlara ikinci kat açık kahverengi uygulayın.

Ördek çizimi 11

Adım 12: Ördeği boyamak – parlak yeşil kafayı renklendirmek

Bu adımda imza niteliğinde yanardöner yeşil kafayı oluşturmak için kullanacağınız iki farklı renk vardır. Bu iki renk açık yeşil ve soğuk mordur. Başınızın tamamını açık yeşil tonunuzla renklendirerek başlayın. Daha sonra yumuşak bir fırça kullanarak mor boyayı kafanın kenarlarındaki yeşile karıştırabilirsiniz. İki rengi birbirine karıştırmak için içe doğru bir hareket kullanın.

Çok fazla mor rengi doğrudan başın altına, boynun kıvrımına odaklayın. Gölge elbette bu bölgede olacaktır ve mor harika bir gölge rengidir.

Ördek çizimi 12

Adım 13: Ördek çiziminizde ayakları ve gagayı renklendirme

Bu adıma sarı bir tonla başlayın ve gaganın tamamını renklendirin. Daha sonra gagaya açık kahverengi tonuyla gölgeler ve konturlar ekleyebilirsiniz. Ördek ayakları için kırmızımsı turuncu bir renk kullanın ve ayakları tamamen renklendirin. Bacakların ve ayakların ön kısımlarına ikinci bir kat beyaz vurgu ekleyerek ayakları tamamlayabilirsiniz.

Ördek çizimi 13

Adım 14: Ördek çiziminizi gölgeleme ve vurgulama

Işıklar ve gölgeler gerçekçi renklendirme ve boyut için gereklidir. Ördeğin ana kısmında ışık noktaları oluşturmak için beyaz bir gölge kullanarak vurgulamaya başlayın. Daha fazla gerçekçilik yaratmak için fırça darbelerinizin doku çizgilerini takip ettiğinden emin olun. Ayrıca boynuna beyaz vurgular ekleyebilir ve ördek gözüne biraz ışıltı katabilirsiniz.

Gölgelendirmek için yumuşak bir fırça kullanarak kanadın alt kısmına, ördeğin karnının alt kısmına ve kuyruğun tamamına hafif bir kat siyah boya uygulayın .

Ördek çizimi 14

Adım 15: Son dokunuşlar

Son adım kesinlikle gerekli değildir ancak taslağın kaldırılması daha kusursuz ve gerçekçi bir çizim oluşturur. Ana hatları kaldırmanın en iyi yolu, onları uygun renkle takip etmektir. Aynısını ördeğin gövdesindeki bazı yapısal çizgiler için de yapabilir, bu detayları gri ve ten rengi tonlarla takip edebilirsiniz.

Ördek çizimi 15

Ördek çizimi dersinin sonuna geldiniz ve umarız sonuçtan memnun kalırsınız. Belki renkleri değiştirerek farklı ördek türlerinin daha fazla çizimini yaparsınız.

Sıkça Sorulan Sorular

Ördek çiziminize gerçekçi renkleri nasıl eklersiniz?

Her biri kendine özgü renklendirmeye sahip birçok farklı ördek türü vardır. Kolay ördek çizimi eğitimimizi takip ederek gerçekçi ördek renklendirmesini ve dokusunu nasıl oluşturacağınızı öğreneceksiniz.

Ördek çizmek ne kadar zor?

Bir ördeğin farklı renkleri ve tüy dokuları ilk başta ördek çizmeyi zorlaştırsa da, birkaç basit adımla güzel ve gerçekçi bir ördek taslağı oluşturabilirsiniz. Adım adım öğreticimiz ördek çizmeyi her seviyeden sanatçı için kolaylaştırıyor.

Related Posts