Örümcek Nasıl Çizilir – Gerçekçi bir tarantula çizmeyi öğrenin

Örümcekler korku türüyle ilişkilendirilir çünkü ürpertici, sürünen doğaları çoğu zaman korku ve terörü çağrıştırır. Ancak örümcekler aynı zamanda ekosistem için gerekli olan ve onları çok değerli kılan, çok yanlış anlaşılan canlılardır. Örümcek çizmeyi öğrenmek harika bir beceridir çünkü çok yönlüdür. İlham alınabilecek pek çok örümcek türü var ama belki de en etkileyici olanı tarantuladır. Bu nasıl örümcek çizilir dersinde bir tarantula çizeceğiz. Örümcek çizmek birçok nedenden ötürü harika bir egzersizdir: Daha ince ayrıntıları çizmek için iyi bir konudur ve renk çeşitlerini keşfetmek için harika bir fırsattır.

Örümcek Nasıl Çizilir

Örümcek çizmek için kolay bir rehber

Bu kolay örümcek çizimi dersinde bir tarantula çizeceğiz. Tarantulaların farklı türleri var ama biz Meksika kırmızı diz örümceğinden ilham alacağız. Örümceğin şeklini ve formunu karakalem çizimle belirledikten sonra renk kombinasyonlarını deneyeceğiz . Bu derste basit bir örümcek taslağını zarif bir tarantula çizimine nasıl dönüştüreceğimizi öğreneceğiz.

Gerçekçi bir örümceğin nasıl çizileceğini öğrenmek, onu adımlara ve sindirilebilir aşamalara ayırırsanız zor değildir.

Bir tarantula çizmek için adım adım talimatlar

Örümcek nasıl çizilir dersinde, HB kalem kullanarak basit bir örümcek çizimi oluşturarak başlayacağız. Öncelikle örümceğin yapısını ve şeklini birkaç basit çizgiyle çözeceğiz. Daha sonra örümceğin farklı elemanlarını çizgilerin etrafına oluşturuyoruz. Daha sonra tarantulaya tüylü bir karakter ve biraz renk kazandırmak için renkli kalemlerimizle saç benzeri çizgiler ekliyoruz. Son olarak tarantulaya daha fazla kontrast ve belirginlik kazandırmak için tükenmez kalemlerimizle yüksek kontrastlı çizgiler ekliyoruz.

Adım 1: Örümceğin şeklini oluşturmak için çizgileri kullanın

Örümceğin temel şeklinin basit ve basit bir çizimiyle başlayacağız. Dairesel bir top kafa şekli olarak çizmek isteyeceğimiz dişlerin kafa şeklinden başlayarak örümceği çeşitli bileşenlerine ayırarak başlayacağız.

tarantula örümcek çizimi 1

Örümceği yan açıdan çiziyoruz, yani bir tarafı diğerinden daha iyi görülebiliyor. Buradan örümceğin hem kafasını hem de karnını, diş bölgesine veya kafa şekline bağlanan iki kubbe veya dairesel şekiller halinde çizmek istiyoruz.

tarantula örümcek çizimi 2

Sefalotoraks baştan daha büyük olmalı ve karın, sefalotorakstan biraz daha büyük olmalıdır. Buradan da sefalotorakstan çıkan örümceğin bir tarafına üç bacak çizmek istiyoruz.

tarantula örümcek çizimi 3

Arka bacaklar sanki karına paralel oturuyormuş gibi geriye doğru çıkmalı, ortadaki iki bacak ise kafatasının yanlarına doğru uzanmalıdır. Daha sonra ön bacaklar başa neredeyse paralel olarak ileri doğru hareket eder. Son olarak pedipalpler doğrudan ileri doğru hareket eder ve doğrudan ileriyi gösterir.

tarantula örümcek çizimi 4

İkinci sırayı örümceğin en uzak tarafına yerleştirirken, örümceğin bir tarafındaki ilk sıradaki bacakları bize rehberlik etmesi için kullanmak istiyoruz. Örümceği yandan çizdiğimiz için diğer bacaklar biraz daha az görünüyor.

tarantula örümcek çizimi 5

Adım 2: Örümcek Çizimi

Örümceğin çeşitli özelliklerini çizmek için çizgileri kullanmak istiyoruz. Bunun için ön planda olan ve en yakın görünen özelliklerden başlıyoruz. Bacaklarla başlayın ve farklı bölümleri çizgilerin üzerine çizin.

tarantula örümcek çizimi 6

Örümceğin kenarı boyunca yürüyelim ve her bacağın farklı bölümlerini çizelim. Bu durumda örümceğin bacaklarının hepsinin aynı sayıda beş parçaya sahip olduğundan emin olmak istiyoruz.

tarantula örümcek çizimi 7

Ayrıca bacakların sefalotoraksın yanından nasıl uzandığına da bakmak istiyoruz. Tarantula durumunda, stabiliteyi sağlamak için bacaklar farklı yönlerde hareket eder. Her ayağın son bölümleri de daha küçük olma eğilimindedir; son bölümün biraz daha büyük olduğu arka ayaklar hariç.

tarantula örümcek çizimi 8

Bacakların vücuda sarılmasını ve örümceğin kafatasına bağlanmasını istiyoruz. Örümceğin önüne geldiğimizde pedipalplerin de sefalotorakstan çıkıntı yapıp başın hemen yanında ileriye doğru hareket etmesi gerekir.

tarantula örümcek çizimi 9

Çizdiğimiz küçük kafa şekli kafa değil, dişlere yönelik boşluktur. Dişleri aşağı doğru kıvrılan kemerli bir şekilde çizmek istiyoruz. Dişler her pedipalpin ortasında bulunmalıdır.

tarantula örümcek çizimi 10

Pedipalpler yalnızca dört parçalı olmalı ve örümceğin bacakları kadar uzun olmamalıdır. Pedipalpler, sanki avı kavrayabilecek küçük kollarmış gibi dişlerin önünde hafifçe çıkıntı yapar.

Örümceğin daha az görünen tarafına yerleştirilecek bacakları çizmeye devam ederken, ön plandaki bacakların daha az görünen bacakların şeklini dikte ettiğinden emin olmak istiyoruz.

Her bacağın beş parçaya sahip olduğundan ve bunların örümceği yatay bir düzlemde sabitleyecek şekilde ilerlediğinden emin olmak istiyoruz.

tarantula örümcek çizimi 11

Artık örümceğin daha az görünen tarafındaki bacakları çizerken bacakların gerçekçi bir şekle sahip olduğundan emin olmalısınız. Öğreticinin kalem aşamasında örümceğin farklı özelliklerini çözmeye zaman ayırın.

tarantula örümcek çizimi 12

Ayrıca baş ve karın bölgesine de kendi seçeceğimiz bir desen çizebiliriz. Bu daha sonra örümceğe renk vermemize yardımcı olacaktır.

tarantula örümcek çizimi 13

Adım 3: Bir takım örümcek bacağına boya ekleyin

Şimdi devam edip örümcek çizimine renk katacağız. Örümceğin ön planda olan kısımlarından başlayıp stratejik olarak renk katıyoruz. Bacaklara gelince renklerin tekdüze olduğundan emin olmak istiyoruz.

tarantula örümcek çizimi 14

Burada da örümcek taslağında olduğu gibi ilerliyoruz. Renk eklerken renklerin sırasının aynı kalmasına dikkat etmeliyiz. Örümceğin farklı kısımlarını sadece renkle doldurmak istemiyoruz, bunun yerine örümceği darbeler veya çizgilerle renklendirmek istiyoruz. Örümceğinizi renklendirdiğinizde renk seçiminizle biraz şakacı olmaktan çekinmeyin. Örümceğin özelliklerinde renklerin yerleşiminde tutarlı olduğunuz sürece kullanmak istediğiniz renkleri seçebilirsiniz.

Rengi küçük çizgiler ve çizgilerle eklemek istediğimizi unutmayın, çünkü bu tarantulaya kıllı bir görünüm kazandırır.

tarantula örümcek çizimi 15

Adım 4: Sefalotoraksı ve karnı renklendirin

Artık örümceğin bir tarafındaki bacakları renklendirdiğimize göre artık sefalotoraksta renklendirmeye başlayabiliriz. Ayrıca karın bölgesi dilediğiniz renge boyanabilir.

tarantula örümcek çizimi 16

Hem sefalotoraks hem de karın çizimin orta kısmında yer alıyor, bu da onları bu noktada renklendirmek istediğimiz anlamına geliyor. Bu, bu noktada onları renklendirmemiz gerektiği anlamına geliyor. Buradaki fikir, ön plandaki özelliklerden arka plandaki özelliklere doğru çalışmaktır.

Sefalotoraks ve karın bölgesinin aynı renkte olması şart değildir, hatta farklı renklere boyanması iyi bir öneridir. Örümceğin bacaklarını, karnını ve kafatasını farklı renklerde çizmek çizimi daha ilgi çekici hale getirecektir.

tarantula örümcek çizimi 17

Yine orta zeminde bulunan pedipalpleri renklendirirken bacaklarla aynı renkte olmasına dikkat etmek istiyoruz. Bir örümceğin pedipalpleri genellikle örümceğin bacaklarıyla aynı renk düzenine sahiptir. Örümceği renklendirirken içini sadece düz bir renkle doldurmamaya dikkat etmeliyiz. Örümceğin ana hatlarıyla belirtilen çeşitli özelliklerini doldurmak için bir dizi vuruş veya çizgi kullanmak istiyoruz.

Bu farklı renkli çizgiler, eskiz kalem çizgilerinin ötesine de uzanabilir.

Örümceğin farklı bölgelerini inceleyip renk katarken iki şeyi aklımızda tutmamız gerekiyor. İlk olarak: Çizgi ve çizgi yaklaşımını kullanarak renk eklemek istiyoruz. İkinci olarak renk sıramızın örümceğin çeşitli özelliklerine uygun olduğundan emin olmak istiyoruz.

tarantula örümcek çizimi 18

Sefalotoraksta desenin simetrik olduğundan da emin olmak istiyoruz. Bu, gerçek bir örümceğin kafasının nasıl görüneceğinin daha doğru bir temsilidir. Sefalotorakstaki desene renk katarken dikkatli olun.

Ön plandaki bacak sırası ile aynı renk dizisini onlara ekleyerek diğer bacaklarla devam ediyoruz. Acele etmeyin ve örümceğin farklı özelliklerine yavaşça çizgiler çizin. Ayrıca örümceğin çeşitli özelliklerinin renk sırasını tutarlı tuttuğunuzdan emin olun.

tarantula örümcek çizimi 19

Adım 5: Kontrast ve Tanımlama için Pin Ekleme

Örümceği tamamen renklendirdikten sonra, örümceğe daha fazla tanım ve kontrast kazandırmak için tükenmez kalemle rengin üzerinde çalışıyoruz. Bacaklardan başlayıp tükenmez kalemle bazı çizgiler ve vuruşlar ekliyoruz. Örümceğin çizimine eskiz ve renklendirmeyle aynı şekilde yaklaştığımızdan emin olmak istiyoruz.

Bacaklardan başlayarak ön plandaki özelliklere dikkat ettiğinizden emin olun.

tarantula örümcek çizimi 20

Burada amaç örümcek çizimini siyah tükenmez kalem çizgileriyle aşırı yüklememek. Bunun yerine, örümceğin farklı özelliklerine birkaç satır eklemek ve örümceğin farklı kısımlarını hafifçe özetlemek istiyoruz. Acele etmeyin ve sanki küçük tüyler çiziyormuş gibi yavaşça bacaklara küçük vuruşlar ekleyin. Bu vuruşlar, örümcek çiziminin saç benzeri özelliklerini vurgulamaya yardımcı olacaktır.

Kalemlerimizle yavaş yavaş çalışıyoruz, örümceğin her yönünü dikkatle inceliyoruz. Yine örümceğin çeşitli özelliklerinin ana hatlarını çizerken onlara küçük vuruşlar eklemek istiyoruz.

Tükenmez kalemin küçük vuruşları tarantula çiziminin tüylü kalitesini artırmaya yardımcı olacaktır.

Örümceğin farklı özelliklerini özetlersek renkli karakterler daha iyi ön plana çıkabilir.

tarantula örümcek çizimi 21

Sefalotoraksa geldiğinizde çizgiler eklerken çok dikkatli olmalısınız. Bu bölümde, desenin ana hatlarını çizen birkaç hafif çizgiyi incelikle eklemek istiyoruz. Bu noktada örümceğe de birkaç göz çizebiliriz.

Yine, örümceğin farklı bölgelerine hafif gölgeli küçük çizgiler ve ana hatlar eklemek yeterlidir. Renklerin çok güçlü olmadığından, ancak farklı özelliklerin biraz daha net bir şekilde öne çıktığından emin olmak istiyoruz. Aynı şeyi, şekle bir dizi çizgi ve çizgi ekleyerek örümceğin karnında da yapabiliriz. 

Çizgilerin ve konturların da örümceğin içindeki çeşitli bileşenlerin yapısıyla birlikte akmasını sağlamak istiyoruz.

Bu, küçük tüy vuruşlarının aşağı doğru hareket edeceği, karın bölgesine yapılan vuruşların ise geriye doğru hareket edeceği anlamına gelir. Örümceğin önünden arkasına kadar tüm farklı unsurları ve vuruşlarınızın farklı özellikleri nasıl vurgulayabileceğini göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun.

tarantula örümcek çizimi 22

Adım 6: Örümceğe bir gölge verin

Örümcek çizimimizde kalem vuruşlarımızdan memnun kaldıktan sonra örümceğe gölge vermek istiyoruz. Gölge, örümceğe bulunduğu ortamla daha gerçekçi bir etkileşim sağlar. HB kalemimizi kullanarak örümceğin her bir uzvuna bir gölge bağlayarak başlayacağız.

tarantula örümcek çizimi 23

Örümceğin altına hafif kurşun kalem darbeleri ekledikten sonra tükenmez kalemle kalem gölgelemesinin üzerinden geçebiliriz. Gölgenin mümkün olduğunca yatay olduğundan ve yüzeye temas eden her kola bağlandığından emin olun.

Çiziminizi tamamlamadan önce son bir kez bakmadan önce örümceğin altındaki gölgeyi gölgelendirmek için zaman ayırın. Birkaç kolay adımda bir örümceğin nasıl çizileceğini burada bulabilirsiniz!

tarantula örümcek çizimi 24

Hatırlanması gereken ipuçları

  • Öncelikle örümceğin taslağının kurşun kalemle mümkün olduğunca iyi olduğundan emin olun. Kalem işaretleri ve boya eklemeden önce durumun böyle olduğundan emin olmak istiyorsunuz.
  • Bacakların yerleşimini düşünün. Dikkat dağıtıcı oldukları için kolayca yanlış yerleştirilebilirler.
  • Örümceğinizi renklendirirken tutarlılığı koruyun. Mutlaka aynı rengi kullanmak zorunda değilsiniz ancak gerçekçi görünmesi için tutarlı olduğundan emin olun.
  • Gölgenin yerleşimini düşünün. Gölgeyi eklerken, üzerine düştüğü katmana hassas bir şekilde yerleştirildiğinden emin olun.

Örümcek çizmeyi öğrenmek eğlencelidir çünkü canlı ve renkli bir tarantula çizmek için renk kombinasyonlarıyla oynayabilirsiniz. Bu kolay örümcek çizimi dersinde, temel formunda bir örümceğin nasıl oluşturulacağını öğreneceğiz ve daha sonra üzerini çizgi stiliyle boyayacağız. Gerçekçi bir örümcek estetiği elde etmek için en önemli şey örümceğin sefalotoraksındaki renk ve desenlerde tutarlılık ve simetriyi korumaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Bir tarantulada saç nasıl çizilir?

Bir tarantulanın tüylerini çizmek çok kolaydır. Öncelikle örümceğin taslağını çizmeniz ve gövdeyi ve bacakları farklı bölümleriyle doğru şekilde çizdiğinizden emin olmanız gerekir. Örümceği doğru bir şekilde çizdikten sonra sadece kıl görevi görmekle kalmayıp aynı zamanda örümcek çizimine renk katacak çizgiler ekleyebilirsiniz. Örneğin, bacaklara mavi renk vermek için mavi kalem kullanıyorsanız bacakların her bir bölümüne küçük çizgiler çizmek isteyeceksiniz. Bu, çizgilerle çizdiğimiz ve bacakları renkle doldurmadığımız anlamına gelir. Ayrıca örümceğe kabarık, tüylü bir görünüm kazandırmak için çizgilerin, ana hatlarıyla belirtilen bacak taslağından dışarı çıktığından emin olmalısınız. Daha sonra bacakların ve renkli çizgilerin üzerini daha koyu çizgilerle, belki bir kalemle boyayabilirsiniz. Bu şekilde tarantulanın tüylü özelliğini vurguluyor ve ona biraz daha kontrast katıyoruz.

Bir örümceğin bacakları nasıl çizilir?

Örümcek, yan tarafta büyüyen ve sefalotoraks veya prosoma ile bağlantılı dört bacağı olan sekiz bacaklı bir yaratıktır. Her bacakta çeşitli eklem yapılarını oluşturan yedi bölümün birleşimi bulunur. Ancak tüm tarantulaların bacaklarında yedi bölüm yoktur; bazı durumlarda altı, hatta beş tane vardır. Bacakları çizerken arka bacakların örümceğin sırtına doğru karnına daha paralel gitmesine dikkat etmelisiniz. Ortadaki iki bacak örümceğin yanlarına doğru uzanır ve prosomadan kaynaklanır. Daha sonra örümceğin prosomadan çıkan ve yanlara doğru hareket eden iki tane daha vardır.

Related Posts