State Hermitage Museum and Winter Palace , Rusya

State Hermitage Museum and Winter Palace

Devlet Ermitaj Müzesi ve Kış Sarayı , Rusya

State Hermitage Museum and Winter Palace ” Devlet Ermitaj Müzesi ve Kışlık Saray ”aslında aynı binadır. Bununla birlikte Kışlık Saray, 1732-1917 yılları arasında Rus Çarlarının resmi ikametgahıydı. 1917 yılında müzeye dönüştürülen bina, bugün dünyanın en büyük ve en önemli sanat müzelerinden biri olan Devlet Ermitaj Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor.

Özetle Kışlık Saray, St. Petersburg’un kalbinde, Neva Nehri’nin kıyısında yer almaktadır. Gösterişli cepheleri ve gösterişli iç mekanlarıyla Barok mimarisinin muhteşem bir örneğidir. Ayrıca Sarayın 1.000’den fazla odası vardır ve dünyanın dört bir yanından tablolar, heykeller, mücevherler ve sanat eserleri de dahil olmak üzere geniş bir sanat koleksiyonuyla doludur.

Ermitaj Müzesi’ndeki en ünlü sanat eserlerinden bazıları arasında örneğin Leonardo da Vinci’nin “Madonna Litta”sı, Raphael’in “Başkalaşım”ı ve Rembrandt’ın “Celile Denizi’ndeki Fırtına” tablosu yer alıyor. Müze ayrıca Ivan Aivazovsky, Ilya Repin ve Vasily Kandinsky’nin tabloları da dahil olmak üzere geniş bir Rus sanatı koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor.

Devlet Ermitaj Müzesi, St. Petersburg’un en popüler turistik yerlerinden biridir. Yıl boyunca açıktır ve biletler internetten veya müzenin bilet gişesinden satın alınabilmektedir.

İşte Kışlık Saray ve Ermitaj Müzesi hakkında bazı ilginç gerçekler:

State Hermitage Museum and Winter Palace

  • Kışlık Saray, 1754’ten 1762’ye kadar 20 yıllık bir süre içinde inşa edilmiştir.
  • Sarayda 1.057 odası bulunuyor. Ve bunlardan sadece 300’ü halka açıktır.
  • Sarayın cephesi beyaz taştan yapılmıştır. Bununla birlikte 1.000’den fazla heykel ve kabartmayla süslenmiştir.
  • Ayrıca Sarayın içi cömertçe oyulan ahşap, mermer ve yaldızlarla dekore edilmiştir.
  • Saray, 1917’de Rus halkının Çarlık hükümetini devirdiği Şubat Devrimi’nin gerçekleştiği yerdi.
  • Saray, 2. Dünya Savaşı sırasında ağır hasar görmüştür. Ancak savaştan sonra eski ihtişamına kavuşturulmuştur.

St. Petersburg , Rusya

Rusya’nın kuzeybatısında, Baltık Denizi kıyısında yer alan bir şehirdir. 1703 yılında Çar I. Petro tarafından Rus Çarlığı’nın Avrupa’ya açılan kapısı olması amacıyla kurulmuştur. 200 yıl boyunca Rusya’nın başkentliğini yapmıştır.

Özetle St. Petersburg, 42 ada üzerine kuruludur ve Neva Nehri’nin deltasında yer almaktadır. Şehir, kanalları, köprüleri ve zarif binalarıyla ünlüdür. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

St. Petersburg, dünyanın en önemli kültür merkezlerinden biridir. Şehir, dünyanın en büyük ve en önemli sanat müzelerinden biri olan Devlet Ermitaj Müzesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca, şehrin birçok tiyatrosu, operası ve balesi bulunmaktadır.


Related Posts