Tavuk Çizimi – Kolay Tavuk Çizimi Eğitimi

Çiftlik kuşları arasında en sık temas ettiğimiz tür muhtemelen tavuklardır. Tavuklar benekli tüyleri, kabarık kuyrukları, bodur gövdeleri, parlak kırmızı gerdanları ve ibikleriyle anında tanınır. Bu tavuk çizim kılavuzunda, güzel ve benzersiz bir tavuk çizimi oluşturmanıza yardımcı olacak takip edilmesi kolay adımlarda size yol göstereceğiz.

Tavuk Çizimi İnsanlopedi

Tavuk çizmek için adım adım talimatlar

Tüm tavuk hayranları için güzel ve gerçekçi bir tavuk taslağı çizmenin en ayrıntılı ve kolay anlatımını hazırladık. Çizim eğitimlerimizin en güzel yanı, bunları çeşitli medyalar kullanarak tamamlayabilmenizdir. Akrilik sanatçısıysanız veya renkli kalemleri tercih ediyorsanız, boyama adımlarını seçtiğiniz ortama uyarlamak inanılmaz derecede kolaydır. Çizim tableti kullanan bir grafik sanatçısı olsanız bile bu eğitim kolaylıkla uyarlanabilir.

tavuk çizim talimatları

Sadece 15 basit adımda eksiksiz ve son derece gerçekçi bir tavuk çizimine sahip olacaksınız. Tüm çizim derslerimizin temeli yardımcı şekiller ve yardımcı çizgilerdir. Aşağıdaki adımlara genel bakışta 1’den 7’ye kadar olan adımların yardımcı şekillerin çizim adımları olduğunu görebilirsiniz. Bu adımlarda, ayrıntıları eklemeden veya son taslağı tamamlamadan önce tavuk çiziminin temel şekillerini oluşturacağız. Yardımcı şekiller, zaman ve detay kaybetmeden silinip yeniden çizilebilen basit şekillerle çizimlerimizde doğru orantıları ve perspektifi oluşturmamıza yardımcı olur. Yardımcı şekiller için hafif ve kolay silinebilen kalemler kullanmanızı önemle tavsiye ederiz.

Adım 1: Ana gövdenin şeklini ayarlayın

Tavuk çiziminizin ilk adımında, tavuk çizimimizin ana gövdesinin temelini oluşturmak için basit, büyük bir oval kullanacağız. Ovaller, farklı vücut şekillerine uyum sağlaması kolay olduğundan en yaygın yardımcı şekildir. Tavuk taslağımız için, tuvalinizin sağ alt kısmına doğru eğimli, biraz daha uzun bir yumurta şekli kullanmak isteyeceksiniz.

İlk ipucumuz, bu ilk yardımcı şeklin her tarafında önemli miktarda boşluk bıraktığınızdan emin olmaktır. Tavuk çizimi dersinde daha sonra ekleyeceğimiz ek gövde parçaları ve diğer detaylar var ve bunlar yeterli alan gerektiriyor.

tavuk çizimi 1

Adım 2: Tavuk çizimi – tavuğun kafasını çizin

Tavuğun kafasını çizmek için kullanacağınız şekil de ovaldir ancak çok daha küçüktür. Baş ovalinin açısı da ana gövde ovalinden farklıdır. Kafa ovali, kanvasın sol alt köşesine doğru çok hafif bir şekilde aşağıya doğru eğimli olmalıdır.

Bu oval oldukça küçük olmalı ve tavukların boyunları oldukça uzun olduğundan ana gövdeden makul bir mesafede bulunmalıdır.

tavuk çizimi 2

Adım 3: Tavuk çiziminiz için gagayı planlama

Boynunu çizmeden önce gaganın temel şeklini ekleyerek tavuğun kafasını bitirmek istiyoruz. Baş ovalinin sol tarafına hafif kavisli bir “V” şekli çizin. Gaganın doğru boyutta olduğundan emin olun; doğru orantılandırılmazsa tuhaf görünecektir.

Tavuk çiziminizde mümkün olduğu kadar gerçekçilik yaratmak için gaganın üst yarısında aşağı doğru bir kıvrım, alt yarısında ise düz bir çizgi olmalıdır.

tavuk çizimi 3

Adım 4: Tavuk çiziminizde gerdanlık oluşturun ve taraklayın

Tavuk çiziminizin kafasına eklediğiniz son detay, gerdanlık ve taraktır. Tarağı gaganın üst noktasından çizmeye başlayın ve tavuğun kafasının üst kısmında içe doğru bir kıvrım yaparak bitirin. Gerdanlıklar için gaganın tabanından başın alt kısmına kadar küçük, düzensiz bir daire çizin.

Tavuğun kafasının bu kırmızı etli kısımları dikkat çekicidir ve şekilleri, horoz mu yoksa tavuk mu çizeceğinizi belirler . Tavuk çizdiğimiz için başın üstündeki tepe küçük.

tavuk çizimi 4

Adım 5: Tavuğunuzun boynunu çizin

Bu adımda tavuğun boynunu oluşturmak ve kafasını gövdeye bağlamak için iki çizgi kullanacağız. Boynu ön çizgiyle çizmeye başlayın, gerdanlığın ucundan başlayıp ana gövde ovalinin kıvrımı boyunca bitirin. Arka boyun için, tepenin hemen sonundan ana gövde ovalinin tepesine kadar benzer bir kavisli çizgi çizin.

Bu adımı tamamladıktan sonra tavuk çiziminizin son şeklinin yavaş yavaş bir araya geldiğini görebilmeniz gerekir.

tavuk çizimi 5

Adım 6: Tavuk Taslağı – tavuk kuyruğunun şekli

Adım 6 hızlı ve kolaydır. Tavuk kuyruğu şeklini oluşturmak için köpekbalığının üst yüzgecini taklit eden daha serbest bir eğri kullanın. Ana gövdenin üst kısmından başlayarak, yaka çizgisinin biraz altından başlayarak, kanvasın arkasına doğru uzanan, sonra yukarıya doğru kıvrılan ve son olarak ana gövde ovaliyle tekrar buluşacak şekilde aşağı doğru kıvrılan bir çizgi çizin.

tavuk çizimi 6

Adım 7: Bacakları ve ayakları çizin

Çizimimizin son adımında tavuğun bacaklarının ve ayaklarının temel şeklini oluşturmak için ayrı ayrı çizgiler kullanacağız. Ana oval gövdenin alt kısmından başlayın ve aşağıya doğru giden kısa bir çizgi çizin. Bu çizginin sonuna dört adet hafif kavisli ayak parmağı ekleyin. Bu ayak parmaklarından üçü ileriyi göstermeli ve biri geriye uzanmalıdır.

İkinci bacak için de aynı adımları tekrarlayın ancak bu ön bacağı biraz daha uzun ve biraz daha öne doğru açılı yapın.

tavuk çizimi 7

Adım 8: Tavuk taslağınızın son taslağını çizin

Artık kılavuzların tüm çalışmalarını yaptığımıza göre, onları yerine yerleştirmenin ve tavuk çiziminizin son taslağını oluşturmanın zamanı geldi. Tavuk çizimi yaptığınızda bu şekillerin hayatınızı ne kadar kolaylaştırdığını göreceksiniz.

Baştan başlıyoruz ve başın üst kısmını, gagayı ve başın altındaki kamışları özetlemek için kılavuzları kullanıyoruz. Tarak için kılavuz çizgilerini çok yakından takip etmeyin ve karakteristik kavisli kanatları ekleyin. Ayrıca tarağı gaganın üst kısmından kılavuz çizgilerden daha aşağıya doğru getirmek istiyorsunuz. Artık tavuğun yüz özelliklerine, gagadaki bölme çizgisi ve burun deliği gibi başka ayrıntılar da ekleyebilirsiniz. Son olarak gaganın hemen arkasına tavuğun gözünü temsil edecek bir daire çizin.

Bu dairenin içine üç adet daha küçük eşmerkezli daire ekleyin ve göz çevresinde bir şekil oluşturmak için küçük çizgiler kullanın.

tavuk çizimi 8

Tavuk vücudunun geri kalanı için yönergeleri oldukça yakından takip edebilirsiniz. Bununla birlikte, tavuklar pürüzsüz ve mükemmel şekilli değildir, bu nedenle şeklini ustaca değiştirmek ve doku eklemek için taslakta hafif keskin çizgiler kullanabilirsiniz.

Tavuğun kuyruğu için düzgün bir çizgi oluşturmak istemezsiniz. Bunun yerine, bazıları daha yuvarlak, sivri ve köşeli olan tüylü şeritler oluşturun. Kuyruğun alt kısmına doğru ilerledikçe bu tüy şeritleri küçülür.

Tavuk çiziminizin ana gövde ovalinde bir kanat oluşturmak için aynı tüylü şekilleri kullanın. Son olarak, bacakları ve ayakları kılavuz çizgilerin her iki tarafına eşit şekilde çekmek için düz bir çizgi kullanın ve ayak parmaklarının uçlarına küçük kavisli pençeler ekleyin.

Son taslağınızdan memnun olduğunuzda tüm kılavuzları silebilirsiniz.

Adım 9: Gerçekçi Tüyler ve Detaylar Yaratın

Zor işin çoğu tamamlandı ve tavuk çizimimizin son taslağını oluşturduk. Şimdi tüyleri ve diğer yapısal detayları eklemenin zamanı geldi.

Tekrar baştan başlayalım. Küçük noktalar ve kısa çizgiler kullanarak gagadaki boşluğun çevresine ve tarağın tabanının çevresine doku ve gölge dokunuşu ekliyoruz. Tavuğun kafasının etrafında ayrıntılar oluşturmak için aynı hafif ve küçük dokulu noktaları kullanın; boynun aşağısına doğru ilerledikçe çizgileriniz daha uzun ve daha kalın hale gelebilir.

Gerçekçi tüy detayları oluşturmak söz konusu olduğunda, küçük çizgilerinizin yönünü belirlemek için vücudun kıvrımlarını kullanmak en iyisidir.

tavuk çizimi 9

Tavuk boynunun tabanına ulaştığınızda, daha büyük tüylü bir doku oluşturmak için küçük “U” şeklindeki kıvrımları kullanmaya başlayabilirsiniz. Tavuğun göğüs kısmından başlayarak bu küçük kıvrımlar kuyruğa doğru giderek büyümelidir. Bu daha büyük tüylerin içine kısa çizgiler de eklemeye başlayabilirsiniz.

En gerçekçilik için, her seferinde tek bir tüy çizgisi çizin. Bu teknikle istenilen katmanlı efekti elde edebilirsiniz.

Son olarak tavuğun bacak ve ayaklarına ilişkin detayları ekleyin. Bacakların önünden aşağıya doğru uzanan ovallerden oluşan sürekli bir çizgi deseni kullanın. Ayaklar için, her bir parmağın üst kısmına bir dizi küçük çizgi ekleyin.

Adım 10: Tavuk Boyama – ilk boya katmanı

Tavuk çizimimizin kabaca kahverengi olduğunu söyleyebilsek de tüylerin içinde çok çeşitli farklı tonlar bulunmaktadır. Bu gerçekçi renklendirmeyi yakalamak için renkleri yavaş yavaş oluşturacağız. Açık turuncu-kahverengi bir renkle başlayın ve tavuk çiziminizin tüm gövdesini doldurun.

Sonraki adımlarda gölgeler ve vurgular ekleyeceğimiz için taban kat eşit ve oldukça hafif olmalıdır.

tavuk çizimi 10

Adım 11: İkinci kat boya zamanı

Bu ikinci adım için biraz daha koyu bir kahverengiye ihtiyacınız var. Tavuğunuzun şekline derinlik ve boyut kazandırmak için bu rengi kullanın. Baştan başlayarak göz çevresine ve boynun aşağısına bu koyu renkten bir dokunuş ekleyin. Göğsün ön kısmını daha açık bırakın, ancak etrafını daha koyu bir gölgeyle çevreleyin. Bu koyu gölgeyi arka tarafta kanat çizgisinin üstünde, kanadın altında ve arka tarafta vurgulamak için kullanmaya devam edin. Ayrıca bu koyu rengin parçalarını kanatlara ve karnın alt kısmına da ekleyebilirsiniz.

Daha koyu bir renk eklemek isteyebilirsiniz ancak her şeyi mümkün olduğunca açık ve akıcı tutmaya çalışın. Bir gölgeden diğerine kusursuz bir geçiş istiyorsunuz.

tavuk çizimi 11

Adım 12: Tavuğu Boyama – Karıştırma ve Gölgeleme

12. adım için turuncunun altın tonunu seçin ve açık siyah arayın. Gölge eklemeye başlamadan önce, yumuşak bir fırça kullanarak yumuşak altın kahverengi ve turuncu lekeler ekleyin. Bu renkleri çok hafif bir şekilde karıştırın. Daha sonra çok yumuşak ve küçük bir fırça ve bir miktar siyah boya alın . Tavuğun vücudunun etrafına bir gölge taslağı ekleyin.

Bu siyahı, gölgede kalacak alanlara çok az odaklanın. Yani kanadın alt tarafında, göğüs boyunca, göbek çevresinde ve kuyrukta.

tavuk çizimi 12

Adım 13: Tavuk Taslağınızı Vurgulama

Şu ana kadar renklerimizin çoğu oldukça koyuydu. Şimdi bir vurgu gölgesiyle işleri biraz aydınlatmanın zamanı geldi. Açık karamel rengini veya açık bej veya sarıyı seçin. Tıpkı doğal olarak düşecekleri yerlere gölgeler eklediğimiz gibi, şimdi de vücudun ışığı doğal olarak yakalayacak kısımlarına vurgular ekliyoruz.

Vurguları sırtın ve kuyruğun üst kısmına, kanadın üst kısmına, kanadın en ucuna, göğsün ön kısmına ve tavuğun alt ve arka kısmına odaklayın.

tavuk çizimi 13

Adım 14: Wattles ve taraklara renk ekleyin

Bu sondan bir önceki adımda, tavuğunuzun yüzüne renk katmak için açık kırmızı bir ton kullanacaksınız. Dalları ve tepeleri bu açık kırmızı tonla renklendirin ve aynı rengi göz çevresine ve gaganın tabanına gölge eklemek için kullanın. Tavuğun yüzünün uzak köşesine de kırmızı bir dokunuş ekleyebilirsiniz. Tarağın alt kısımlarındaki rengi güçlendirmek için kırmızının biraz daha koyu tonunu ikinci kat olarak uygulayın .

Son olarak, sakalların ve tarakların kenarlarındaki kırmızıyı engellemek için yüzü bir miktar beyaz boyayla bitirin.

tavuk çizimi 14

Adım 15: Çiziminizi bitirin

Tavuğunuzun yüzüne ve ayaklarına sarı ışıklı noktalar ekleyerek çizimimizi tamamlayacağız. Narin bir fırça ve en açık rengi kullanarak, gaganın üst ve alt kısmı boyunca, bacakların önü ve her bir ayak parmağının üst kısmı boyunca göze ışık yansıması dokunuşu ekleyin.

tavuk çizimi 15

Sonunda bir adım geri çekilip çalışmanıza hayran kalmanın zamanı geldi. 15 basit adımda başarıyla güzel ve gerçekçi bir tavuk çizimi oluşturdunuz.

Sıkça Sorulan Sorular

Gerçekçi bir tavuk çizimi nasıl oluşturulur?

Tüy detayları ve renklendirme de dahil olmak üzere gerçekçi bir tavuk çizimi oluşturmanın birçok farklı yönü vardır. Tavuk çiziminizin perspektifini ve oranlarını yakalamak önemlidir ve size kolay tavuk çizimi eğitimimizde bunu tam olarak nasıl yapacağınızı göstereceğiz!

Farklı renklerde tavuk nasıl çizilir?

Temel şekil ve detaylar neredeyse tüm tavuk türleri için çok benzer. Ancak farklı oldukları nokta renklerindedir. Tavuk taslağınızın renklerini seçme konusunda çok fazla özgürlüğünüz var. Tavuğunuzu beyaz, siyah ve hatta yeşil yapabilirsiniz!

Related Posts