Trobriand Adaları :Kadınların Erkeklere Tecavüz Ettiği Bir Festivale Sahiplik yapıyor

Trobriand Adaları

Trobriand Adaları, Papua Yeni Gine’nin kuzeydoğusunda, Büyük Okyanus’ta bulunan bir takımadadır. Adalar, Hem Kula ticareti hem de Malinowski’nin kültürel antropolojisi çalışmalarıyla tanınır.

Trobriand Adaları, Milne Bay eyaletinin bir parçasıdır. Adaların toplam yüzölçümü 1.600 kilometrekaredir ve yaklaşık 20.000 kişi yaşamaktadır. Adaların en büyük adası Kiriwina’dır. Diğer önemli adalar arasında Kitava, Vakuta ve Kiriwina’nın kuzeyinde yer alan küçük adacık grupları bulunmaktadır.

Trobriand Adaları, tropikal bir iklime sahiptir. Adaların iklimi sıcak ve nemli olup, yağışlar genellikle bol miktardadır. Adaların bitki örtüsü, yağmur ormanları, mangrov ormanları ve savanlardan oluşur.

Trobriand Adaları’nın yerli halkı, Melanezyalılardır. Adalıların ana dili Kiriwina dilidir. Adalılar, geleneksel köylerde yaşamaktadır. Geleneksel ekonomi, balıkçılık, tarım ve ticarete dayanmaktadır.

Trobriand Adaları, Kula ticareti ile ünlüdür. Kula ticareti, Trobriand Adaları’nda yüzyıllardır devam eden bir değişim geleneğidir. Kula ticaretinde, adalılar, armağan olarak değerli kabuklar ve inci değişimi yaparlar.

Trobriand Adaları, Bronislaw Malinowski’nin kültürel antropolojisi çalışmalarıyla da tanınır. Malinowski, 1914-1918 yılları arasında Trobriand Adaları’nda çalışmış ve bu dönemde yaptığı çalışmalar, kültürel antropolojinin gelişiminde önemli bir rol oynamıştır.

Trobriand Adaları, Papua Yeni Gine’nin en popüler turistik destinasyonlarından biridir. Adalara, Papua Yeni Gine’nin başkenti Port Moresby’den düzenli olarak feribot seferleri düzenlenmektedir.

Trobriand Adaları’nda, geleneksel kültürlerini ve değerlerini kutlamak için çeşitli festivaller düzenlenmektedir. Bu festivaller, adalıların yaşamında önemli bir yere sahiptir.

Yam Festivali

Ada halkı, anaerkil bir toplum yapısına sahiptir; her ne kadar hamileliğin cinsel birleşmeden dolayı oluştuğu gerçeğini bilseler de geleneklerine göre kadını hamile bırakanın erkeğin “ruhu” olduğuna inanırlar.

Trobriand Adalı kadınlar, günümüzde bile yer elması hasadı sırasında adalarda dolaşıp diğer adalardan gelen erkeklere ‘tecavüz’ ederler ve eğer yeteri kadar tatmin olmazlarsa erkeklerin kulaklarını ısırarak onları cezalandırırlar. Erkek ve kadının cinsel ilişki farkı da saygıyla karşılanır.

Seks, günlük hayatın bir parçasıdır; örneğin gençler adadaki gençlik merkezlerinde diledikleri gibi cinselliği tadabilirler. bir anne, çocuğunun babasını nadiren bilir çünkü kadınlar genelde yam adı verilen festival sırasında “tecavüz ettikleri” erkeklerden hamile kalırlar.

Trobriand Adaları’nda düzenlenen diğer festivaller

Kula Festivali: Trobriand Adaları’nın en önemli festivalidir. Bu festival, Kula ticaretini kutlamak için düzenlenmektedir. Kula ticareti, adalılar arasında yüzyıllardır devam eden bir değişim geleneğidir. Kula ticaretinde, adalılar, armağan olarak değerli kabuklar ve inci değişimi yaparlar.

Kala Festivali: Bu festival, balıkçılık sezonunun başlangıcını kutlamak için düzenlenmektedir. Aynı zamanda Festival sırasında, adalılar, balık tutma törenleri düzenlerler.

Yas Festivali: Bu festival, bir yakının ölümünü kutlamak için düzenlenmektedir. Ayrıca Festival sırasında, adalılar, yas tutma törenleri düzenlerler.

Eğlence Festivali: Bu festival, adalıların eğlenmesi için düzenlenmektedir. Festival sırasında, adalılar, danslar, şarkılar ve oyunlar düzenlerler.

Related Posts