“Domuz eti ve sigaranın yasak olduğu bir Hristiyan mezhebi: Yedinci Gün Adventistleri öğrenin!”

Yedinci Gün Adventist Kilisesi

Yedinci Gün Adventist Kilisesi, 21 Mayıs 1863 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nin Michigan eyaletinde bulunan Battle Creek şehrinde kurulmuştur. Kilisenin kurucuları arasında Hiram Edson, James Springer White ile eşi Ellen G. White, Joseph Bates ve J. N. Andrews gibi isimler yer almaktadır.

Kilise, 19. yüzyıl ortalarında Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşanan Millerci hareketten doğmuştur. Millerciler, İsa Mesih’in 1844 yılındaki ikinci gelişine inanan bir Hristiyan hareketiydi. Ancak İsa Mesih’in ikinci gelişi gerçekleşmeyince, Millerciler arasında bir bölünme yaşandı. Bunlardan bazıları, İsa Mesih’in ikinci gelişinin hala yakın olduğuna inanmaya devam etti. Bu grup daha sonra Yedinci Gün Adventistleri olarak bilinmeye başladı.

Yedinci Gün Adventist Kilisesi, günümüzde dünyanın en büyük Hristiyan mezheplerinden biridir. Kilisenin dünya çapında yaklaşık 17,2 milyon vaftizli üyesi bulunmaktadır.

Yedinci Gün Adventist Kilisesi, domuz eti yemeyen ve sigara içmeyen bir Hristiyan mezhebidir. Kilise, diğer Hristiyan mezheplerinden Yahudi/Hristiyan haftasının orijinal yedinci günü olan Cumartesi gününün Sebt olarak tutulmasıyla ayrılmaktadır.

Adventistlerin domuz yememe ve sigara içmeme nedenleri, Kutsal Kitap’a dayanır. Kilise, Kutsal Kitap’ta domuz eti ve tütün ürünlerinin yasaklandığına inanmaktadır.

Yedinci Gün Adventist Kilisesi domuz yememe nedenleri şunlardır:

  • Domuz eti, Kutsal Kitap’ta “iğrenç” olarak tanımlanır.
  • Domuzlar, genellikle sağlıksız koşullarda yetiştirilmektedir. Bu nedenle etlerinde parazitler bulunmaktadır.
  • Domuz eti, kalp hastalığı, felç ve kanser gibi kronik hastalıklara yakalanma riskini artırır.

Adventistlerin sigara içmeme nedenleri şunlardır:

  • Sigara, Kutsal Kitap’ta “bedeninizi tapınağınız olarak görmeniz” gerektiğine dair öğretiyle çelişir.
  • Sigara, kanser, kalp hastalığı ve akciğer hastalığı gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olur.
  • Sigara, pasif içiciliğe neden olarak çevredeki insanları da riske atar.

Yedinci Gün Adventist Kilisesi, dünya çapında yaklaşık 17,2 milyon vaftizli üyesine sahiptir. Türkiye’de de yaklaşık 100.000 Adventist bulunmaktadır.

Adventistler, sağlık ve refahı teşvik eden çeşitli programlar yürütmektedir. Bu nedenle bu programlar arasında sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz ve stres yönetimi yer almaktadır.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir