At Çizimi – Gerçekçi atları boyamayı öğrenin

Görkemli, güçlü ve zarif atlar insanların en çok sevdiği hayvanların başında gelir. Güçlü bacakları ve uzun, akıcı yeleleriyle atların birçok sanatçı için neden popüler bir konu olduğunu anlamak zor değil. Popülerliğine rağmen birçok sanatçı at çizmeyi zor buluyor. Oranları doğru ayarlamak zor olabilir ve atların çok özel özellikleri vardır, bu da eğer doğru orantıyı sağlayamazsanız bunu açıkça ortaya koyar. Atın nasıl çizileceğini öğrenmek istiyorsanız takip etmesi kolay bir rehber hazırladık.

At Çizimi

Atlar ve İnsanlar

MÖ 3500’den beri Atlar ve insanlar, MÖ 1800’den bu yana uzun ve verimli bir çalışma ilişkisine sahiptir. Atlar, arabaları ve sabanları çekmekten insanları sırtlarında taşımaya kadar güçlü ve güvenilir yaratıklardır. Atların hareket ettikçe hareket eden ve değişen çok kaslı vücutları vardır. Bu zarif ve güzel hayvanın hakkını vermek için bu hareketi vücudun her yerinde yakalayabilmeliyiz. Atların ayrıca, çizilmesi gerçekte olduğundan çok daha zor görünen birçok kıvrımı ve eklem yeri olan çok uzun bacakları vardır.

At çizmeye yönelik bu adım adım kılavuzda, doğru perspektifi bulmanıza ve bu çarpıcı atı tüm ihtişamıyla yakalamanıza yardımcı olacak tüm adımları size göstereceğiz.

Siyah Beyaz Çizim At

Kurşun kalemle at çizimi

Bu çizimi kalem ve kağıt kullanarak oluşturduk, ancak bu eğitimi seçtiğiniz ortamda takip etmekten memnuniyet duyarız. İster çizim tableti kullanan bir grafik sanatçısı olun, ister en sevdiğiniz araç sulu boya olsun, bu kolay kılavuzu at çizmeye uyarlayabilirsiniz. At çizmenin inceliklerini çözmeye hazırsanız malzemelerinizi toplayın ve başlayalım!

Adım 1: Atın Ana Gövdesinin Çizilmesi

Tüm hayvan çizim derslerimize her zaman inşaat şekilleri ve çizgileriyle başlarız. Yapı çizgileri, karmaşık ayrıntılar eklemeye başlamadan önce hayvanımızın temel şeklini oluşturmamıza yardımcı olan basit ve çizilmesi kolay şekillerdir. İnşaat çizgileri hem profesyonel sanatçılar hem de yeni başlayanlar tarafından kullanılır ve bazen sanatçının en iyi saklanan sırrı olarak anılır.

At çizimimize başlamak için atın ana gövdesini temsil edecek uzun, yatay bir oval kullanacağız. Bu ilk adım aldatıcı derecede kolaydır çünkü oval olmasına rağmen çarşafınıza mükemmel şekilde yerleştirildiğinden emin olmalısınız.

Bu ovalin çevresine daha fazla uzuv ve ayrıntı ekleyin. Bu nedenle, atınızın boynunda morarma olmaması için yeterli alan olduğundan emin olmalısınız.

At Çizimi 1

Adım 2: Atın kafasını çizin

Bu kolay at çizimi dersinin ikinci adımı da basit bir yapım adımıdır ancak çok önemlidir. Bu adımda at çiziminizde başı temsil etmek için küçük bir daire kullanacaksınız. Ana gövde için ovalin sağına ve üstüne küçük bir daire çizin. Dairenin doğrudan ana ovalin üstünde ve önünde olmasını istiyorsunuz.

Bu aşamada atınızın kafasının vücudundan bu kadar uzakta asılı olması garip görünüyor. Sonraki adımlarda atın iki vücut parçasını birbirine bağlamak için boyun çizgisini çizeceksiniz.

At Çizimi 2

Adım 3: Atın ağzını çizin

Kafayı vücuda bağlamadan önce atın namlusunu hızlı bir şekilde yapmanız gerekir. Ağızlık için sayfanızın sağ alt köşesine doğru 45 derecelik bir açıyla eğimli oval bir şekil kullanın. Bu ovalin tepesi baş daireyle oldukça örtüşmelidir.

Sonraki adımlarda atın kafasının ve burnunun şeklini mükemmelleştirmek için bu ovali kullanacaksınız.

Adım 4: Atın boynunu çizin

Nihayet atınızın kafasını vücuduna bağlamanın zamanı geldi. Kafa yapım dairesinin tepesinden başlayan ve gövde ovalinin tepesine doğru kıvrılan kavisli bir çizgiyle başlayın. Bu çizginin gövde ovaline yarım noktadan hemen önce bağlanmasını istiyorsunuz. Baş çemberinin yatay merkezinin hemen altından başlayarak boynu tamamlamak için daha küçük bir kavisli çizgi kullanın ve bunu gövdeye bağlayın. Bu çizgiler daha sonraki adımlarda atınızın boynunun son taslağını tamamlamanıza yardımcı olacaktır.

Bu noktada inşaat çizgilerinin arasından geçen bir atın şeklini zaten görebilirsiniz.

At Çizimi 4

Adım 5: At Kulaklarının Taslağını Çizmek

At kulaklarını eklemek, inşaat çiziminizi anında dönüştürür ve ata hayat vermenize yardımcı olur. Kulakları oluşturmak için biraz farklı şekilli iki oval kullanacaksınız. Boyun çizgisinin baş çemberiyle buluştuğu yerden başlayın. Bu noktada, üstteki bir noktaya doğru sivrilen uzun ve ince bir oval şekil çizin. Bu ön kulak biraz uzun bir petal gibi görünmelidir. Bu ilk kulağın hemen arkasına, daha kalın ve sivri olmayan başka bir oval çizin.

Kulak şeklindeki farklılık, bu at çiziminde kullandığımız perspektifin sonucudur.

At Çizimi 5

Adım 6: Bir atın kuyruğunu çizin

Şu ana kadarki tüm adımlarda atın vücudunun farklı kısımlarını temsil eden şekiller kullandınız. Bu adımda atın kuyruğunun genel şeklini oluşturmak için serbest kavisli bir çizgi kullanacaksınız. Çizdiğimiz at hareket halinde olduğundan kuyruğu geriye doğru akacaktır.

Kuyruğun şeklinden memnun kalmanız için birkaç deneme yapmanız gerekebilir, ancak sabırlı olun, bu işler zaman alır.

At Çizimi 6

Adım 7: Atın ilk ön ayağını çizin

Atın bacaklarını çizme adımlarını birkaç parçaya ayırdık çünkü bunlar muhtemelen at çiziminin en zor kısmıdır. Bu ilk adımda ön arka bacağı ele alacağız. Yaklaşık bir inç aralıklarla iki küçük daire çizerek başlayın. Bu iki daire ön bacağın iki eklemini temsil ediyor.

Üst daire kafa dairesi ile aynı hizada olmalı ve vücuttan kafayla aynı mesafede olmalıdır.

Bu daireleri, dairelerin genişliğinde iki çizgi ile ana gövde ovaline takın. Bu çizgilerin tüm bacak boyunca sürekli olarak ilerlemediğinden emin olun. Bunun yerine dairelerin arasındaki çizgiler ayrılmalıdır. Alt dairenin altına küçük, kavisli bir üçgen şekli çizin. Bu üçgen atınızın toynağının taslağı olacaktır.

At Çizimi 7

Adım 8: İkinci ön ayağı çizin

Bu adımda ikinci ön ayağı oluşturmak için aynı işlemi kullanacaksınız. Bu ön bacak bize en yakın olanıdır ve at hareket halindeyken bükülür. Yine eklemleri temsil etmek için iki daire çizmek istiyorsunuz ancak bu dairelerin biraz farklı yerlerde olması gerekiyor.

İlk ön bacak için iki daireyi kılavuz olarak kullanarak, bu ikinci bacağın üst dairesinin onların arkasında ama ortasında olmasını istiyorsunuz.

Daha sonra ikinci daireyi doğrudan bu birincinin altına ve yaklaşık bir inç arkasına çizebilirsiniz. Bu daireleri ana gövdeye ve birbirine bağlamak için iki çizgi kullanın. Bu ön bacak en yakın kullanıldığı için bacağın gövde ovaline bağlandığı üst kısmı biraz daha geniş yapabilirsiniz. Bu adımın son kısmı, alt dairenin etrafına bir gözyaşı damlası şekli çizmeyi içerir. Bu dairesel gözyaşı damlası şekli bu bacağın toynağını temsil edecek.

At Çizimi 8

Adım 9: Atın ilk arka ayağını çizin

Artık tatbikatı biliyorsun. Bu adımda size en yakın olan arka bacağı oluşturmanız gerekir. İki eklem dairesi, ön bacağın ikisiyle doğrudan aynı hizada olmalıdır. Ayrıca alt dairenin üst dairenin önünde olduğundan emin olmalısınız. Arka bacak bize en yakın bacak olduğu için bacağın üst kısmının oldukça geniş olmasını istiyoruz.

Alt daireden uzanan hafif kavisli başka bir üçgen çizerek bu adımı tamamlayın.

At Çizimi 9

Adım 10: Atın son bacağını çizin

Bu adım atın bacaklarını çizmenin son adımıdır. İki ortak dairenizle yeniden başlayın ve onları diğerlerinden daha yükseğe yerleştirin. Daha sonra bizim bakış açımızdan görülebilecek çizgileri çizin ve bunları az önce çizdiğiniz arka bacağın arkasına bağlayın. Bu bacağı son toynak için bükülmüş üçgenle bitirin.

At Çizimi 10

Adım 11: Atınızın siluetini çizin

Kolay at çizimi dersimizin bu aşamasında ağır işlerin çoğunu yaptınız. Artık atınızın son şeklini tek bir ince çizgiyle çizmenin zamanı geldi. Şu ana kadar çizdiğiniz tüm inşaat çizgilerini kullanarak atınızın ana hatlarını çizmek için daha koyu bir kalem kullanacaksınız. Herhangi bir noktadan başlayabilir ve çiziminize dikkatlice birkaç eğri ekleyebilirsiniz, böylece yapım çizgilerini çok yakından takip etmezsiniz.

Bize en yakın bacakların ana hatlarını çizmeye gelince, biraz şekil ve perspektif eklemek için çizgiyi atın karnına doğru çekmeniz gerekir.

Bacaklardaki eklemlerin çevresine, dış hatlarınıza küçük bir çıkıntı ekleyin. Ayrıca atın daha kaslı görünmesini sağlamak için atın alt göğsüne ve boynuna ilave şeritler ekleyebilirsiniz. Başta inşaat çizgilerini oldukça yakından takip edin ancak daire ile çene ovali arasındaki eğimi takip etmeyin. Burnun alt kısmına örneğimizde gördüğünüz küçük kıvrımları ekleyin ve yüze bir burun deliği ve bir göz ekleyin. Kulakların ana hatlarını çizin ve yüze biraz derinlik ve ayrıntı kazandırmak için içeriye birkaç küçük kıvrım ekleyin.

At Çizimi 11

Adım 12: Kuyruğun ve Yelenin Çizilmesi

Artık atınızın genel taslağını hazırladığımıza göre yelesini ve kuyruğunu çizmenin zamanı geldi. Bu kılları çekme şeklimiz hareket izlenimi vermemize yardımcı olacaktır. Bir kalem veya keskin kurşun kalem kullanarak atın sırtına doğru uzanan çok sayıda kavisli saç çizgisi çizin. Yele için kulakların çevresinden başlayın ve doğru yönde birkaç küçük dalgalı çizgi çizin. Atın boynundan aşağı doğru ilerlemeye devam edin, geriye doğru ilerledikçe saçları uzatın.

Kuyruk için, inşaat çizgisini kılavuz olarak kullanın ve dolgunluktan memnun kalana kadar bol miktarda akan ve üst üste binen saç çizin.

At Çizimi 12

Adım 13: Bacakları ve toynakları ayrıntılı olarak çizin

Bu adımda atınızın bacaklarına detaylar eklemeniz yeterlidir. İnşaat çizgilerini kullanarak eklem dairelerinin çevresine bazı eğriler ekleyin ve bacakların gölgede kalacak bölgelerine birkaç küçük çizgi ekleyin. Yer yer kıl görünümü vermek için bacaklara küçük vuruşlar da ekleyebilirsiniz. Toynakları bacaktan ayırmak için her ayağın altına bir çizgi çizin ve hafif bir parlaklık izlenimi vermek için toynakların üzerine birkaç küçük çizgi ekleyin.

Bu adımı tamamladıktan sonra kalan inşaat çizgilerini silebilirsiniz.

At Çizimi 13

Adım 14: Doku ve Ayrıntıları Ekleyin

Önceki adımla aynı tekniği kullanarak, atınızın vücudunun ve başının her yerine gölge çizgileri ekleyin. Atın genel şeklini takip edip bu doku çizgilerini o yönde çizmek istiyorsunuz. Belirli bölgelerin daha kaslı görünmesini sağlamak için daha fazla çapraz tarama ekleyerek ön plana çıkmalarını sağlayın. Göz çevresi, kulak içi, baş altı, bacak altı ve atın karnı gibi daha koyu olmasını beklediğiniz alanlara daha fazla doku çizgisi ekleyin.

Eklediğiniz doku miktarı kişisel bir tercihtir. Bazen daha azı daha fazladır çünkü çok fazla ayrıntı bunaltıcı olabilir ve elde etmeye çalıştığınız gerçekçilikten uzaklaştırabilir.

At Çizimi 14

Adım 15: Mükemmel at çiziminiz için son ayrıntılar

Çizim eğitiminin bu son adımında, çiziminize daha fazla tanım kazandırmak ve daha gerçekçi görünmesini sağlamak için biraz gölgeleme eklemeniz gerekecek. Koyu gri veya siyah bir renk kullanın ve son adımda ek doku ayrıntısı eklediğiniz alanların çevresine hafif gölgeler ekleyin. Bu gölgeleme atın vücudunun hatlarını tanımlamaya yardımcı olur. Atın karnını, bacaklarının içini, kafasını, burnunu ve göğsünü gölgeleyin.

At Çizimi 15

Gölgeleme seviyenizden memnun olduğunuzda at çiziminizi resmi olarak tamamlamış olursunuz! Umarım artık çizim becerilerinize daha fazla güveniyorsunuzdur ve umarız at çiziminizden memnunsunuzdur.

Related Posts