Hangi renkler siyahla uyumludur – kapsamlı kılavuz

Tarih boyunca siyah rengi, zarafet ve otorite ile ilişkilendirildiği için yas rengi ve hatta tasarımda popüler bir renk gibi çeşitli şeyler için kullanılmıştır. Peki siyahla çalışmak kolay mı ve siyaha yakışan renkleri nasıl belirliyorsunuz? Siyahla uyumlu çok çeşitli renk kombinasyonları mevcut ve bu yazıda size bu kombinasyonları nasıl kolayca oluşturabileceğinizi göstermek istiyoruz. Aşağıda renk teorisini ele alacağız, böylece hangi renklerin siyahla uyumlu olduğunu belirleyebilirsiniz. Siyahla hangi renklerin uyumlu olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Siyah Renk: Kısa Tarihçe

Siyah renk, tarih öncesi çağlardan beri mağara resimlerinde görülüyor, dolayısıyla bir süredir ortalıkta dolaşıyor. Eski Mısırlılar ve Yunanlılar için siyah, yeraltı dünyasıyla ilişkilendirilen bir renkti ve Roma’da yasın rengiydi. Birçok kültürde renk kötülük, ölüm ve büyü ile ilişkilendirilir.

Siyah daha çok gölgeler ve karanlıkla ilişkilendirilse de, bir mesaja anlam veya ciddiyet katan bir renk de olabilir.

siyah renk teorisi

Siyah rengin nasıl tasvir edildiği, döneme ve hatta sanatçının duygusal durumuna bağlı olarak yıllar içinde değişti. Bazı sanatçılar rengi benimsemiş, bazıları ise bundan kaçınmış ve istenen etkileri elde etmenin başka yollarını bulmuşlardır. Aşağıda alabileceğiniz farklı siyah tonları verilmiştir.

Renk teorisini anlayın

En iyi renk kombinasyonlarını oluşturmak istiyorsanız renk teorisini okumalısınız. Renk teorisi tamamen renklerle ve bunların birlikte nasıl çalıştığıyla ilgilidir. Her şey renk tekerleği ve oluşturabileceğiniz renk kombinasyonlarıyla ilgilidir. Renk tekerleğini Google’da aratırsanız bunun bir renk çemberi olduğunu görürsünüz. Bu renkler hem birincil hem de ikincil renkleri ve aradaki her şeyi içerir.

Renk tekerleğine bakmanın farklı yolları vardır, bunun nedeni sanatta pigmentlerin olmasıdır, çoğumuzun renk tekerleğini anladığı yol budur.

Ancak başka renkler de var; örneğin bilgisayardaki tüm grafikleri temsil eden renkler. Bu renkler pigmentler tarafından değil ışık tarafından yaratılır. Temel konulara sadık kaldığımız için fazla detaya girmeyeceğiz. Birçok çevrimiçi site, çok az çaba harcayarak renk kombinasyonları oluşturmanıza yardımcı olabilir. Siyah bir renk olmayıp tüm renkleri apsorbe ettiği için renklerin çoğu tonuna, tonuna ve tonlarına uygundur.

Renk teorisi 1

Ama siyahın tonları da var. Bu ne anlama gelir? Bu sadece saf siyahın yanı sıra başka siyah türlerinin de olduğu anlamına gelir. Alt tonlu bir siyah elde edebilirsiniz, bu da bir miktar renk tonuna sahip olduğu anlamına gelir. Renk tekerleğinin devreye girdiği yer burasıdır. Renk tekerleğine bakarsanız bir tarafta mavinin tonlarının, yeşilin tonlarının ve mor veya menekşe renginin olduğunu fark edeceksiniz. Bunlar daha soğuk renkler olarak kabul edilirken çeşitli kırmızılar, sarılar ve turuncular birbirine yakındır. Bunlar elbette daha sıcak renklerinizdir ve her ikisi de renk değişimi veya sıcaklık olarak görülebilir.

Peki siyahın soğuk ve sıcak tonlarını elde edebilir misiniz? Evet, renk tekerleğinin her iki tarafında da siyahın farklı tonları vardır.

Kurum Siyahı, sıcak kırmızımsı kahverengi bir alt tona sahiptir ve çok koyu kırmızı, neredeyse siyah olarak tanımlanır. Soğuk siyahın hafif mavimsi bir alt tonu vardır, kömür rengi ise siyahın daha soğuk bir tonu olarak düşünülebilir . İç tasarım renklerini seçerken mat mı yoksa düz bir görünüm mü, yoksa daha parlak bir görünüm mü istediğinizi de düşünmelisiniz. Şimdi farklı renk kombinasyonlarına bakalım.

Siyahla uyumlu renkler

Renk tekerleği kullanılarak belirlenebilecek farklı renk kombinasyonları vardır. Bu renk kombinasyonları ya en iyi kontrast oluşturan renk kombinasyonlarıdır ya da birlikte iyi ve tutarlı bir şekilde çalışan tonlardır. Elbette siyahı tamamlayan renkler alt tona bağlıdır. Yani siyah için tamamlayıcı renkler arıyorsanız aşağıdaki renk kombinasyonlarını göz önünde bulundurun.

Siyah nötr bir renk olarak kabul edilir, yani diğer nötr renklerle iyi uyum sağlar .

Buna örneğin beyaz dahildir, ancak grinin çeşitli tonları ve siyahla iyi uyum sağlayan bej, krem ​​ve kahverengi gibi diğer renkler de vardır . Ayrıca sıcak ve soğuk renkleri de birleştirebilirsiniz; görünümün dengeli olması ve bunaltıcı olmaması için bunu dikkatli bir şekilde yapmanız yeterlidir. Ancak benzer renk eğilimine veya sıcaklığına sahip renklerle çalışmak daha kolaydır. Temel renk kombinasyonlarından bazılarının üzerinden geçelim.

Renk teorisi 2
 • Tamamlayıcı Renkler : Bu renkler, renk tekerleğinin zıt uçlarında bulunur. Güçlü bir kontrast oluştururlar ve görünümü dengelemek için dikkatli kullanılmalıdırlar. Bir ana renk seçin ve ardından vurgu renklerini ekleyin. Örneğin mavi ve turuncu tamamlayıcı renklerdir.
 • Benzer Renkler : Birbirine yakın olan ve belirli özellikleri paylaşan tüm renkler benzer olarak kabul edilir. Örneğin mavi ve mor veya yeşil ve yeşil-sarı.
 • Monokromatik Renkler : Tek bir rengin farklı ton ve tonlarını içeren renk kombinasyonu. Bu, daha fazla derinliğe sahip kusursuz bir görünüm yaratır.
 • Üçlü Renkler : Bu kombinasyon, aynı zamanda kontrast oluşturan eşkenar üçgen oluşturan üç rengi içerir.

Siyah ve yanık turuncu

Siyahla uyumlu turuncu tonlarıyla başlayalım. Kurum veya abanoz gibi daha sıcak alt tonlara sahip siyah, yanık turuncu gibi daha sıcak renklerle eşleştirildiğinde çalışmak daha kolaydır. Bu, odada daha fazla sürekliliğe sahip, sıcak ve rahat bir his yaratır. Ancak daha fazla ilgi ve kontrast yaratmak istiyorsanız turuncuyu soğuk bir siyahla eşleştirmeyi deneyin.

Renk teorisi 3

Siyah ve mor

Mor, siyahla harika bir renk kombinasyonu oluşturur. Siyah ve mor hem sofistike hem de modern iç mekanlar için iyi bir seçimdir. Erik gibi daha derin tonlar, siyahla eşleştirildiğinde dramatiklik katar. Bu etkiyi yumuşatmak için siyahı leylak veya deniz salyangozu gibi daha yumuşak bir morla eşleştirmeyi deneyin.

Görünümü parçalamak ve siyah kaplamalar veya donanım eklemek için mor ile nötr temel renkler gibi bir şey deneyin.

Renk teorisi 4

Siyah ve yeşil

Siyah nötr bir renk olarak kabul edilirken yeşil daha doğal bir renk olarak kullanılabilir, bu da çekici ve sakinleştirici bir kombinasyon oluşturabilir. Yeşil, tek başına çok sert görünen siyahın parçalanmasına yardımcı olur. Bu kombinasyon banyoda harika bir şekilde çalışabilir ve ferahlatıcı ve konforlu bir alan sağlayabilir. Bu renk kombinasyonlarını siyahla düşünün. Zeytin yeşili ve zümrüt yeşili siyahla eşleştirilmiştir. Yeşil genellikle soğuk bir renktir.

Ancak zeytin yeşilinin sarı bir alt tonu vardır ve bu da onu daha sıcak bir yeşil seçenek haline getirir. Zümrüt yeşili, mavimsi bir alt tona sahip olduğundan soğuk bir yeşildir.

Renk teorisi 5

Siyah ve mavi

Mavi , siyahla iyi kombinlenebilen  bir renktir . Koyu lacivertten açık gök mavisine kadar birçok farklı mavi tonu vardır. Mavi hem duvar rengi olarak hem de aksesuarlarda rahatlıkla kullanılabilir. Mavi, serin ve sakinleştirici bir alan yaratır ve evinizdeki çoğu odada kullanılabilir. Siyah ve mavi bir odada kolaylıkla birleştirilebilir; B. siyah bir kanepe ve mavi yastıklarla veya mavi veya siyah çömleklerle. Siyah ve laciverti birleştirdiğinizde, nötr bir temaya vurgu olarak en iyi şekilde çalışırlar ve odaya derinlik katarlar. Daha koyu bir renk arıyorsanız lacivert yerine siyahı da kullanabilirsiniz.

Lacivert kıyafetler oldukça popüler olup şık bir görünüm yaratmaktadır. Mavinin daha açık tonları daha fazla kontrast sağlar.

Renk teorisi 6

siyah ve kırmızı

Siyah, kırmızı için harika bir fon oluşturur ve hem karamsar hem de güçlü, dramatik bir görünüm yaratır. Bununla birlikte, daha koyu bir bordo, daha açık bir fuşya ve daha yumuşak bir pembe dahil olmak üzere, aralarından seçim yapabileceğiniz birçok kırmızı tonu vardır . Fuşya ve siyah, tırnak renklerini, pasta süslerini ve süslemeleri de içeren popüler bir düğün renk şemasıdır. Pastel pembe ve siyah daha hafif bir kombinasyondur ancak yine de kontrast sağlayabilir.

Renk teorisi 7

Siyah ve hardal sarısı

Doğru oranlarda kullanıldığında siyah ve hardal sarısı birlikte harika bir şekilde uyum sağlayabilir. Hem iç tasarımda hem de moda fikirlerinde harika görünümler elde edebilirsiniz. Hardal sarısı siyahtan açıkça öne çıkıyor ve ilginç bir kontrast yaratıyor. Renk dokunuşlu nötr bir görünüm için beyaz ve grileri de karışıma katabilirsiniz.

Renk teorisi 9

Renkler siyahla nasıl birleştirilir?

Bir iç tasarım renk şemasına karar verirken siyahın tonunun seçimi, neyi başarmak istediğinize bağlıdır. Daha sıcak tonlar rahat, sakinleştirici ve canlandırıcı bir alan yaratırken, daha soğuk tonlar daha sakin ve daha rahat bir his yaratır. Siyah gibi daha koyu renkleri seçerken odayı ve aydınlatmayı da göz önünde bulundurmalısınız.

Siyahın bir odayı daha küçük hissettirdiğini düşünebilirsiniz, ancak siyah duvarlar, tasarıma bağlı olarak sonsuz gece gökyüzüne benzeyebilir ve bir odanın daha büyük görünmesini sağlayabilir.

Ancak daha koyu ve siyah tonları da temel renk olarak kullanıldığında daha samimi bir alan yaratabilir. Baz renk olarak birçok farklı renkle kombinlenebilmektedir. Ayrıca doğal güzelliğini vurgulamak için farklı bir ton veya renk tonu seçerek odanızı güzelleştirebilirsiniz. Vurgu rengi olarak siyah, bir odaya derinlik, zarafet ve ağırlık dokunuşu eklemek için mükemmeldir. Küçük miktarlarda bile kontrast ve drama yaratabilir. 

Renk teorisi 10

Diğer renklerle birleştirirseniz daha da güzel görünür çünkü her şey rengin arasından sıyrılır. Siyah ve doygun renklerle cesur ve göz alıcı bir görünüm elde edin veya nötr ve daha yumuşak renklerle tonu azaltın. Çok bunaltıcı veya bunaltıcı olmaması için renkleri her zaman dengelemeyi unutmayın.

Birkaç hafif renk dokunuşuyla siyah ve beyazın zamansız ve klasik kombinasyonuna sadık kalın.

Gümüş, pirinç ve altın detaylarla sıcaklık ve şıklık katabilirsiniz. Doğal ahşap unsurlar da zenginlik hissi katabilir. Evinizde siyahı kullanmak için birkaç ipucuna bakalım.

 • Siyah renk şeması kullanıyorsanız , ortamın çok karanlık olmaması için mümkün olduğunca fazla doğal ışığın içeri girmesine izin vermeyi unutmayın .
 • Siyah vurgular eklerken önemli yerlere siyah vurgular eklemeyi unutmayın . Örneğin oturma odasındaki kanepe veya yatak odasındaki yatak.
 • Koyu rengi kırmak ve kontrast oluşturmak için beyaz veya açık renkli ahşap unsurlar gibi nötr renkler kullanmayı düşünün . Yeşil bitkiler de odaya renk katabilir.
 • Mutfakta siyah dolapları mermer tezgahlar, metalik unsurlar ve açık renkli ahşap zeminlerle birleştirebilirsiniz .
 • Tamamen siyaha gitmek istemiyorsanız grinin tonlarıyla eşleştirmeyi düşünün . Daha yumuşak bir görünüm için pastel tonlarla da kombinleyebilirsiniz. Siyah kullanmaktan çekiniyorsanız kömür gibi daha koyu grileri de tercih edebilirsiniz.
 • Alışılmadık yerlerde siyahı kullanmayı deneyin . Örneğin, siyah bir lavabo farklıdır ve daha açık, nötr bir renk şemasına karşı öne çıkar.
 • Ayrıca kapıları ve pencere çerçevelerini siyaha boyayabilirsiniz . Bu, özellikle kapı çerçevesindeki beyaz kaplamanın önünde göze çarpıyor. Siyah pencereler dikkati içeriye ve dışarıya çekerek daha büyük bir alan hissi yaratır.
 • Cesur bir etki için siyah vurgulu bir duvar oluşturun . Koyu vurgu, açık renkli dekorun geri kalanını vurgulamaya yardımcı olur.

Sanatta, iç tasarımda ve modada siyahın anlamı

Yıllar geçtikçe siyah tasarım, moda ve sanatta çeşitli şekillerde kullanılan klasik bir renk haline geldi. Siyah zarif ve modern olabilir ve belirli bir ruh hali yaratmaya yardımcı olabilir. Siyah, rengin yokluğu olarak tanımlanabilir ve sıklıkla korku, üzüntü, karanlık ve ölümle ilişkilendirilir. Örneğin Çin’de siyah, bilgelik ve bilgiyle ilişkilendirilirken, Batı kültüründe resmiyet ve otoriteyle ilişkilendirilir.

Siyah ayrıca belli bir gizemi olan sofistike bir renk olarak kabul edilir.

Günümüzde iç tasarımcılar çeşitli tasarım stilleri oluşturmak için siyahı kullanıyor. Siyah, nötr bir odada kontrast oluşturmak için kolayca vurgu rengi olarak kullanılabilir veya cesur olmak istiyorsanız onu bir tasarımda temel renk olarak kullanabilirsiniz. Siyah, mobilyadan tekstile kadar birçok malzemede de rahatlıkla kullanılabiliyor. Yani siyah, çalışmak için çok yönlü bir renktir.

Renk teorisi 11

Siyah aynı zamanda modada da popüler bir renktir. Herkesin dolabında bir çeşit siyah kıyafet vardır ve her etkinlikte giyilebilecek güvenilir bir siyah elbise her zaman vardır. Siyah, her şey başarısız olduğunda tercih edilen renk gibi görünüyor çünkü figürü düzleştiriyor ve bu renkle herkes büyüleyici görünüyor. Erkekler için ise resmi davetlerde giyilen, her zaman zarif ve sofistike bir görünüm kazandıran geleneksel siyah takım elbise vardır.

Her durumda, siyahın çok ciddileştiğini düşünüyorsanız, belli bir şey vermek için onu renklerle kolayca birleştirebilirsiniz.

Siyah teknik olarak bir renk olmasa da farkına bile varmayabileceğimiz çeşitli şekillerde kullanılır. Dışarıda güneşin altında oturmayı sevdiğiniz siyah katlanır sandalyeyi veya oturma odasının duvarındaki siyah çerçeveli fotoğrafı düşünün. Dolapta duran bir çift siyah spor ayakkabıya veya dar siyah kot pantolona ne dersiniz? Siyah her yerde, öyleyse neden siyahla hangi renklerin uyumlu olduğunu öğrenmiyorsunuz? Bir dahaki sefere kot pantolon aldığınızda siyahla en iyi renk kombinasyonunu nasıl oluşturacağınızı öğreneceksiniz. Öncelikle renk teorisine biraz dalalım.

Siyah, sayısız yıldır her türlü tasarımda kullanılan nötr bir renktir. Birçok şekilde kullanılabilir ve her tarza ve ruh haline uygundur. Doğru kullanıldığında siyah, her türlü iç tasarım fikrine dramatiklik, incelik ve derinlik katabilir!

Sıkça Sorulan Sorular

Siyahın yanına hangi renkler gider?

Siyah çok yönlü bir renktir ve hemen hemen her renkle kombinlenebilir. Ancak beyaz, bej, gri ve kahverengi gibi nötr renklerle en iyi uyum sağlar. Ayrıca sarı ve turuncunun yanı sıra yeşil ve mavilerle de uyumludur. Elbette en iyi sonuçları elde etmek için dengeli bir renk şeması oluşturmanız gerekecektir.

Siyahın tamamlayıcı renkleri nelerdir?

Siyahı tamamlayan renkler var mı? Saf siyah teknik olarak bir renk değildir, dolayısıyla ona eşlik eden herhangi bir tamamlayıcı renk yoktur. Siyahı tamamlayan renkleri bulmak için belirli bir alt tona sahip bir siyaha ihtiyacınız vardır. Örneğin kahverengimsi veya mavi alt tonlu bir siyah elde edebilirsiniz. Daha sonra alt tona göre tamamlayıcı rengi belirleyebilirsiniz.

Koyu renkleri siyahla kombinleyebilir misiniz?

Bazıları bundan kaçınabilir ancak daha fazla derinlik ve ince bir katmanlama etkisi yaratmak için lacivert gibi daha koyu renkleri siyahla birleştirebilirsiniz. Daha açık kahverengiler ve beyazlar kullanarak da renkleri dengeleyebilirsiniz.

Related Posts