Oksijen, bilim kurgu, gerilim ve psikolojik dram türlerini harmanlayan bir film

Oksijen (Oxygen) Filmi İncelemesi

Alexandre Aja’nın yönetmenliğini üstlendiği, Mélanie Laurent’in başrolünde yer aldığı 2023 yapımı Oksijen (Oxygen) filmi, hafızasını kaybetmiş bir kadının, oksijeni hızla tükenen bir kriyojenik kapsülden kurtulmak için verdiği mücadeleyi konu alıyor.

Film, Elizabeth Hansen (Mélanie Laurent) adında bir kadının uyanmasıyla başlıyor. Elizabeth, kendini son teknoloji bir kriyojenik kapsülde, hafızasını kaybetmiş halde bulur. Oksijen kaynağı sınırlı olan kapsülde, Elizabeth’in hayatta kalmak için hafızasını geri kazanması ve kapsülün kontrolünü ele geçirmesi gerekmektedir.

Film, tek bir mekanda geçmesine rağmen, izleyiciye oldukça gergin ve heyecanlı bir deneyim sunuyor. Mélanie Laurent, Elizabeth rolündeki performansıyla övgü toplamış. Laurent, Elizabeth’in çaresizliğini ve hayatta kalma mücadelesini güçlü bir şekilde yansıtmayı başarıyor.

Oksijen, bilim kurgu, gerilim ve psikolojik dram türlerini harmanlayan bir film. Film, izleyiciyi bir süreliğine gerçeklikten kopararak, Elizabeth’in yaşadığı korku ve çaresizliği deneyimlemesine olanak sağlıyor.

Oyuncular

  • Mélanie Laurent – Elizabeth Hansen
  • Mathieu Amalric – MILO (seslendirme)
  • Marc Saez – Léo Ferguson
  • Malik Zidi – Ortiz
  • Cathy Cerda – Marie

Yorumlar

  • Beyazperde: “Oksijen, Christie LeBlan’ın yazdığı senaryosunu, yönetmen koltuğunda Alexandre Aja’nın oturduğu bilim – kurgu arka planlı bir psikolojik gerilim olarak çıkıyor karşımıza. Mélanie Laurent’in tek kişilik performansı, filmin en önemli artılarından biri. Laurent, Elizabeth’in çaresizliğini ve hayatta kalma mücadelesini güçlü bir şekilde yansıtmayı başarıyor. Film, izleyiciyi bir süreliğine gerçeklikten kopararak, Elizabeth’in yaşadığı korku ve çaresizliği deneyimlemesine olanak sağlıyor.”
  • İnceleme.net: “Oksijen, izleyiciye oldukça gergin ve heyecanlı bir deneyim sunuyor. Mélanie Laurent, Elizabeth rolündeki performansıyla övgü toplamış. Laurent, Elizabeth’in çaresizliğini ve hayatta kalma mücadelesini güçlü bir şekilde yansıtmayı başarıyor. Film, bilim kurgu, gerilim ve psikolojik dram türlerini harmanlayarak, izleyiciyi bir süreliğine gerçeklikten kopararak, Elizabeth’in yaşadığı korku ve çaresizliği deneyimlemesine olanak sağlıyor.”
  • Sinematurk: “Oksijen, tek bir mekanda geçmesine rağmen, izleyiciye oldukça gergin ve heyecanlı bir deneyim sunuyor. Mélanie Laurent, Elizabeth rolündeki performansıyla övgü toplamış. Laurent, Elizabeth’in çaresizliğini ve hayatta kalma mücadelesini güçlü bir şekilde yansıtmayı başarıyor. Film, bilim kurgu, gerilim ve psikolojik dram türlerini harmanlayarak, izleyiciyi bir süreliğine gerçeklikten kopararak, Elizabeth’in yaşadığı korku ve çaresizliği deneyimlemesine olanak sağlıyor.”

Sonuç

Oksijen, bilim kurgu, gerilim ve psikolojik dram türlerini harmanlayan, izleyiciye oldukça gergin ve heyecanlı bir deneyim sunan bir film. Mélanie Laurent’in güçlü performansı, filmi daha da başarılı kılıyor.

Related Posts