Kafatası Çizimi – Gerçekçi bir kafatası çizimi oluşturun

Sanatsal becerilerinizi geliştirecek en faydalı egzersizlerden biri kafatası çizimidir. Bir insan kafatası çizmek, konu insan kafasının farklı kısımlarını çizmek olduğunda size birçok yönden yardımcı olabilir. Bu eğitim size sadece birkaç adımda başarılı bir kafatasının nasıl çizileceğini gösterir. Hem geleneksel çizime hem de grafik tabletteki çizime uygun basit çizim talimatlarını alacaksınız .

Kafatası Çizimi

Popüler bir çizim motifi olarak kafatası

Kafataslarının sanatta neden bu kadar popüler olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Bunun böyle olmasının birkaç nedeni var. İlk olarak, teknik açıdan bakıldığında, bir insan kafatası çizimi, kontrast, gölgeleme ve hassasiyetle tamamlanan karmaşıklığı içinde büyük bir nüans sunar; bu, sıradan bir çizim konusu değildir. Kafatası genellikle gerçekçi bir şekilde tasvir edilir ve kafatası çizimi, sanatçının çizim konusu hakkında derinlemesine bir anlayışa sahip olmasını sağlar. Gerçekçiliğin sırrının nesnenin iç mekanizmalarını ve yapısını anlamakta yattığı söylenmesi boşuna değil ve bunu bir kafatası çizimi ile başarabilirsiniz.

Kafanın anatomisini anlayın

Bunun en büyük faydası, görünenin altında, yani cildimizde, vücudun nasıl göründüğünü ve nasıl çalıştığını daha iyi anlamanızdır. Burun kemiklerinin göz yuvalarına veya dudaklar tarafından gizlenmemişse dişlere göre nasıl göründüğünü göreceksiniz. Bu unsurların oranlarını görselleştirebilmek ve birlikte nasıl çalıştıklarını anlayabilmek, bir sanatçı olarak becerilerinizi geliştirecektir.

Anatomik temellerimizi bilmeden insan yüzü veya portre çizmek çok zor olacaktır . Kafatasının nasıl çizileceğini öğrenmek, yalnızca insan yüzünün bir bölümünü çizmenizi kolaylaştırmakla kalmayacak, aynı zamanda sanatınızın genel görünümünü de geliştirecektir.

Kafatası sembolizmi

Kafatasının oldukça karanlık bir anlamı vardır çünkü insan kafatası görmek kişinin kendi ölümlülüğünü hatırlatmak anlamına gelir. Kafatasları ölümü, insan yaşamının geçiciliğini , kendimizin ve başkalarının ölümlülüğünü temsil eder. Ancak diğer birçok durumda kafatası aynı zamanda yaşamın bir kutlaması, değişim ve dönüşümün sembolü, aynı zamanda zenginlik, güç ve kuvvetin sembolü olarak da görülüyor.

Kafatası

Vanitas’ın kafatasıyla natürmort (1662), Cornelis Norbertus Gysbrechts; Cornelis Norbertus Gijsbrechts , Kamu malı,

Wikimedia Commons aracılığıyla

Kafatasları, 17. yüzyılın başlarındaki vanitas döneminde özellikle popüler sanat motifleriydi. Bu dönemde birçok Hollandalı sanatçı, bir dizi loş natürmortla yakaladıkları ölümlülükleri ve dünyadaki yaşamın beyhudeliği üzerine düşünmeye başladı . Bu resimlerde neredeyse her zaman bir kafatasının yanı sıra diğer ölüm, geçicilik ve zenginlik simgeleri de bulunur.

Bir kafatasının oranları

Kafatası çizimi eğitimimize başlamadan önce, insan yüzünün oranları hakkında temel bir anlayışa sahip olmanız sizin için faydalı olacaktır. Elbette bu oranlar kişiden kişiye değişir ancak temelleri bilmek çizimi kolaylaştıracaktır.

Bir insan yüzüne önden bakarsanız, opal veya ters bir yumurtaya benzer şekilde üst kısmının daha geniş olduğunu ve çeneye doğru daraldığını fark edeceksiniz. Kafatasının taslağını çizerken gözlerin kendisini değil, yalnızca göz yuvalarını çizersiniz.Gözün her zaman göz yuvasından daha küçük olacağına dikkat etmek önemlidir. Aşağıdaki temel kuralları uygulayabilirsiniz:

 • Yüz, hem dikey hem de yatay düzlemler çizilerek dört bölüme ayrılabilir. Burnu dikey eksenin ortasına, gözleri ise yatay eksende burnun her iki yanına yerleştirebilirsiniz.
 • Tipik olarak gözler arasındaki mesafe bir gözün genişliğine eşittir.
 • İki gözün orta bölgesi ile burun tabanı arasındaki mesafe bir gözün genişliği kadardır.
 • Yüzün tüm genişliği yaklaşık beş göz genişliğindedir.
Kafatası Çizimi 1

Kafatası çizmek için adım adım talimatlar

İnsan kafatası çizimimiz üzerinde çalışmaya başlayalım! Aşağıda ihtiyacınız olacak malzemelerin kısa bir listesini sunduk. Gölgelendirme dahil yedi kolay adımda gerçekçi bir kafatası çizmeyi öğrenin.

Kafatası çiziminiz için bu malzemeye ihtiyacınız var

Boyama, çizim veya grafik tableti kullanmanıza bağlı olarak kafatası çiziminiz için ihtiyaç duyduğunuz araçlar farklılık gösterebilir. Bu eğitim kalem ve kağıt/tuval kullanımına odaklanmaktadır, ancak tüm talimatlar aynı zamanda bir grafik tablete de aktarılabilmektedir. Aşağıdakilere ihtiyacınız olacak:

Adım 1: Kafatasının taslağını çizin

Bu adımda tuvalimizin merkezini bulacağız ve insan yüzünün ve kafasının genişliğine ve pubisitesine belli belirsiz benzeyen oval bir şekil çizeceğiz. Bunun için hafif inşaat çizgileri kullanın ve ovalin üstünde, altında ve yanlarında gelecekteki inşaat çizgileri için biraz boşluk bırakmayı unutmayın.

Kafatası Çizimi 01

Adım 2: Oranları ve simetriyi hazırlayın

Burada gözleri ve burnu birbirine göre doğru şekilde yerleştirebilmek için yüzü ayrı parçalara bölerek başlıyoruz.

 • İlk olarak, yüzün oval şeklinin içine bir daire çizin ve altta dişler ve çene çizgisi için bir miktar boşluk bırakın.
Kafatası Çizimi 02

Şimdi oval şeklin merkezini bulun ve aşağıya doğru dikey bir çizgi çizin. Bu, burun, ağız ve dişleri çizerken doğru orantıları ve simetriyi elde etmemize yardımcı olacaktır.

Kafatası Çizimi 02

Daha sonra ovalin içine çizdiğiniz dairenin merkezini bulun ve biraz altına yatay bir çizgi çizin. Bu, gözleri nereye çekeceğimizi görmemize yardımcı olur ve tıpkı insan kafatası gibi simetriyi sağlar.

Kafatası Çizimi 03

Daha sonra, kılavuzları kullanarak ovalin ortasından geçen ikinci bir yatay çizgi çizin; bu hem oval şekli hem de içine çizilen daireyi geçmelidir. Bu daha sonra yanak çizgilerinin simetrisinin iyileştirilmesine yardımcı olacaktır.

Kafatası Çizimi 04

Son olarak, önceki adımı kopyalayın ve oval şeklin yaklaşık üçte ikisini kesen başka bir yatay çizgi çizin. Bu, alt yanak çizgilerinin çizilmesine ve elbette simetrinin korunmasına yardımcı olur.

Adım 3: Gözleri ve burnu ekleyin

Şimdi gözleri ve burnu çizeceğiz.

 • İlk (üst) yatay çizgiyi kullanın ve yüzün sol ve sağ taraflarındaki orta noktaları bulun. Göz yuvalarını temsil edecek iki daire çizin.
 • Ardından dikey çizgiyi kullanın ve ilk yatay çizginin hemen altına, ikinci yatay çizgiyle hafifçe kesişen oval bir şekil çizin.
Kafatası Çizimi 05
Kafatası Çizimi 06
Kafatası Çizimi 07

Adım 4: Dişleri çizin

Bu adım için, alttaki yatay ve dikey çizgileri kullanacaksınız (simetriye yardımcı olmak için) ve her iki tarafta daha küçük boyutlardan başlayarak en büyük dişlerin olacağı ortaya doğru çift sayıda daire çizerek başlayacaksınız. Bunu dişlerin hem alt hem de üst katmanları için yapın.

Kafatası Çizimi 08

Adım 5: Kafatasının, Çene Çizgisinin ve Yapısının Ana Hatlarını Belirleyin

Ve şimdi kafatası taslağınızın son temellerine geçelim: şekil ve kontur çizgileri. Başlangıç ​​için temel şekiller yeterli olsa da, çiziminiz biraz hassaslaştırıncaya kadar kafatasına benzemeyecektir; bunu kontur çizgileri ekleyerek yapabilirsiniz.

 • Daha sert/koyu bir kalem kullanarak önce kafatasının dış hatlarını çizin; oval şekil için çizdiğiniz ilk kılavuzlar size yol gösterebilir.
 • Daha sonra ortadaki yatay çizgiyi kullanarak üst dişlerin hemen üzerine uzanan iki simetrik yanak çizgisi çizin.
 • Oval inşaat çizgisiyle devam edin ve bazı kıvrımlar ve kıvrımlarla kare bir şekil çizerek kafatasına daha insani bir yüz şekli verin. Bu aynı zamanda çene hattımızı da temsil edecek.
Kafatası Çizimi 09

Bu, kafatası çiziminizin en önemli aşamalarından biridir çünkü burada attığınız temeller, son çiziminizin anatomik doğruluğunu belirleyecektir. Kafatası çiziminize yakından bakın ve gözlemler yapın: Gözler ve burun birbirine göre ne kadar büyük? Kaç tane diş var ve bunlar ağız kıvrımına nasıl uyuyor? Buradaki temel bilgilere dikkat etmek için zaman ayırırsanız daha sonra insan kafatasının gerçekçi bir çizimini oluşturacaksınız.

Adım 6: Kafatası Çiziminizi Detaylandırma

Bu adımda inşaat çizgilerini kaldırmaya ve kafatası çiziminizin çeşitli öğelerine ayrıntılar eklemeye başlayabilirsiniz. Burada daha koyu bir kalem kullanırsınız.

 • Göz deliklerinizi, kemik izlenimi verecek şekilde farklı açılarda hafif kıvrımlara sahip olacak şekilde ayarlamayı deneyin.
 • Burun için de aynısını yapın, basit oval şekli, her iki tarafında eğimler ve kıvrımlar bulunan baş aşağı bir boşluğa (kalbe benzer) dönüştürün.
 • Dişler için çizdiğiniz kılavuz daireleri kullanarak dişleri yeniden işleyerek onlara daha kesin bir şekil verin. Daha küçük dişlerle başlayın (her iki uçta) ve ön merkezdeki en büyük dişlere kadar ölçeği artırın.
 • Daha sonra, daha gerçekçi bir görünüm kazandırmak için kafatası taslağı boyunca bazı çatlaklar ve işaretler ve çizikler gibi diğer görsel kusurları ekleyebilirsiniz. Bunlar istenildiği gibi yerleştirilebilir ve dağıtılabilir.
 • Bunları geliştirmek ve vurgulamak için burnunuza, gözlerinize ve iç çene bölgenize biraz daha koyu renkler ekleyin.
Kafatası Çizimi 10

Adım 7: Daha fazla derinlik için – kafatasınızı gölgelendirmek

Bu son adımda, önceki adımda çizdiğimiz çatlaklar ve çizikler boyunca gölgeleme ekleyeceğiz. Bu, ışık kaynağına göre gerçekçi gölgeleme ve vurgulamalar oluşturmaya yardımcı olacak cesur, neredeyse “yükseltilmiş” bir görünüm elde etmemize yardımcı olacaktır. Farklı tonlarda ve kalınlıklarda birkaç grafit kalem bulundurmanın yararlı olacağını göreceksiniz.

 • Gölgelendirme yaparken daima daha açık tonlarla başlamalısınız. Bu sadece iyi bir fikir değil çünkü açık renkli kurşun kalem izlerinin silinmesi daha kolaydır. Aynı zamanda size yardımcı olur çünkü daha koyu bir renk kullanmak yanlışlıkla bir şeye bulaşmanıza neden olabilir. Bu nedenle en koyu tonları en son kullanmak en iyisidir.
 • Gölgelendirmenizi geliştirmek için yumuşak bir fırça (grafik tableti kullanıyorsanız) veya pamuklu çubuk (geleneksel şekilde çizim yapıyorsanız) kullanabilirsiniz. Her iki araç da büyük etki yaratan gölgeler ve açık tonlar oluşturmanıza olanak tanır.
Kafatası Çizimi 10
 • Kafatasının “içindeki” tüm kısımlar elbette daha koyu olacaktır. Örneğin, derinlik yaratmak için göz yuvaları, burun ve çene yanlarındaki iç yuvaların koyudan koyuya doğru gölgelenmesi gerekir.
 • Kafatası çiziminizi ışıkla ilişkili olarak düşünün. Kafatası yuvarlak olduğundan alnın üst kısmı ve dişler muhtemelen çiziminizin en açık renkli alanları olacaktır. Gölgelendirme yaparken ileri geri hareketler kullanarak bu alanlarda daha kavisli bir görünüm elde edebilirsiniz.
 • Bu özel kafatası çiziminde, sanki ışık soldan yansıtılıyormuş gibi yüzün sağ tarafına daha fazla gölge eklediğimizi göreceksiniz. Bu, özellikle öne bakan bir açıdan bir kafatası çiziyorsanız, kafatası çiziminize daha gerçekçi ve incelikli bir görünüm verecektir.

Son inşaat çizgilerini ve lekelerini silin ve işte! İnsan kafatası çiziminiz hazır!

Eğik bir görünümden kafatası nasıl çizilir

Artık bir kafatasının önden nasıl çizileceğini bildiğinize göre, bir kafatasının açılı olarak nasıl çizileceğini bilmek de faydalı olabilir. Kafatanızı belli bir açıdan çizmek yerine düz çizmenin tüm süreci aşağı yukarı aynıdır. Odaklanmanız gereken temel fark, kısaltma tekniğidir.

Ön kısaltma, bir eserin derinlik ve boyut yaratmak ve gerçekçiliğini arttırmak için kullanılan sanatsal bir tekniktir. Böylece izleyiciye en yakın olan kafatasının gözü diğerinden daha büyük görünecek ve kafatası çiziminizin burnu, yüzün uzak tarafındaki gözün bir kısmını kısmen gizleyecektir.

Bu nedenle bu oranları doğru ayarlamanız çok önemlidir. Bunu sağlamak için gözleri veya burnu yerleştirmeden önce bazı yönergeler çizmenizi öneririz. Çizgiler düz değil açılı olarak çizilmiştir. Bu çizgileri kılavuz olarak kullanabildiğiniz sürece, insan kafatasını eğik veya merkez dışı bir açıdan çizerken sorun yaşamazsınız.

kurukafa

Kafatasının nasıl boyanacağına dair ipuçları ve püf noktaları

 • Herhangi bir yüz veya kafa çiziminde olduğu gibi (hayvan veya insan olsun), kafatası çiziminiz her zaman nihai sonucun ne kadar büyük/küçük olmasını istediğinizin bir taslağıyla başlamalıdır; buna istenen şeklin belirsiz bir tekrarı da dahildir.
 • Oranlar ve simetri konusunda size yardımcı olması için kafatası yüzünün bazı kısımlarını farklı bölümlere ayırmayı öğrenin. Örneğin yukarıda anlatılan tekniği kullanarak yüzü dikey ve yatay çizgilerle dört bölüme ayırabilirsiniz. Bu, mümkün olan en gerçekçi kafatası çizimi için gözleri, burnu ve ağzı çizebileceğiniz en iyi yerleri belirlemenize yardımcı olacaktır.

Çizdiğiniz bir nesneye aşina değilseniz, perspektifinize ve detaylandırmanıza yardımcı olması için referans görselleri veya nesneleri kullanmayı deneyin.

 • Önünüze çizmek istediğiniz nesneye benzeyen bir nesne yerleştirerek daha gerçekçi gölgeleme çalışmaları yapabilirsiniz. Bir ışık kaynağı seçin ve ardından ışığın gölgeler yarattığı yanılsamasını yaratmak için belirli alanları gölgelemeye ve aydınlatmaya başlayın; bu, kafatası çiziminizin fotogerçekçiliğine büyük ölçüde katkıda bulunacaktır.
 • Kafatası çiziminde en çok göze çarpan detay neredeyse her zaman gözler ve dişlerdir. Gözlerden yüzün çevresinden çeneye doğru bir eğri çizen küçük çatlaklar çizmeye çalışın, çünkü bu insan gözü için dairesel bir hareket yapıyormuş gibi bir yanılsama yaratır ve sonuçta sadece gözler yerine kafatasının tüm çizimine bakılır. veya dişler.
 • Sanatta simetri her ne kadar çekici olsa da kafatasınıza çatlaklı göz yuvaları ve eksik parçaları gibi düzensiz özelliklerin çizilmesi de yararlı olabilir. Bu, kafatası çiziminizi yaşlandıracak ve çok daha eski görünmesini sağlayacaktır.

Sıkça sorulan sorular ve yanıtları

Kafatasları çizmek zor mu?

Çizim, gözlem ve uygulama yoluyla geliştirilebilecek bir beceridir. Bu, yüksek düzeyde hassasiyet gerektirmesine rağmen basit bir şekle sahip oldukları için kafataslarının çizilmesinin çok zor olmadığı anlamına gelir. Kafatasları çizimlerinizde anatomik doğruluğu uygulamanın harika bir yoludur . Bu nedenle kafatasları çizmek, sanatsal becerilerini geliştirmek isteyen yeni başlayanlar için zorlu bir iştir.

Kafatası çizimleri sanatta neyi simgeliyor?

Kafatasları sanat tarihinde yaygın sembollerden olup, Vanitas sanat hareketine en büyük katkıyı sağlamaktadır. Kafatasları ölümün kaçınılmazlığını ve kısa hayatlarımızın geçiciliğini temsil etme eğilimindedir. Ancak kafatasları, sembolizmini kişiselleştirmek için diğer nesnelerle birlikte de kullanılabilir.

Related Posts