Kedi Nasıl Çizilir – 16 kolay adımda bir kedi çizin

Kediler dünya çapında en popüler evcil hayvanlardan biridir. İnanılmaz derecede zeki yaratıklar. Parlak gözleri, arsız kulakları ve eğlenceli kuyruklarıyla kediler çizim için harika konulardır. İster kedi aşığı, ister köpek aşığı olun, kedi çizerken öğrenebileceğiniz ve pratik yapabileceğiniz o kadar çok şey var ki. Örneğin oranlar, perspektif ve kürk detayları. Bu derste size tekir kedinin nasıl çizileceğini göstereceğiz.

kedi çizimi

Gerçekçi bir kedi nasıl çizilir – adım adım

Kedileri seviyoruz. Sen de? Kediler harika arkadaşlardır ama aynı zamanda çok bireyseldirler ve kendilerine bakarlar, çevik ve zariftirler, uzun kuyrukları sayesinde kusursuz bir dengeye sahiptirler. Kediler çok küçük alanlardan geçebilirler ve sığabileceklerini belirlemek için yüzlerindeki ve ön bacaklarının arkasındaki son derece hassas bıyıkları kullanırlar. Kediler ayrıca çok benzersiz bir şekilde yürürler. Zürafalar, önce sağ ayağını, sonra da sol ayağını hareket ettiren diğer tek memelilerdir.

Adım 1: Gövdeyi çizin

Diğer hayvan çizim derslerimizi takip ettiyseniz her zaman kılavuzlarla başladığımızı bileceksiniz. Kılavuzlar, ister deneyimli bir sanatçı, ister yeni başlayan biri olun, her sanatçı için iyi bir destektir. Çizime kılavuz şekiller ve çizgilerle başlamak, ayrıntı eklemeye başlamadan önce ölçümlerinizin mükemmel olduğundan emin olmanın harika bir yoludur. Kedi çizimimize uzun oval bir şekille başlayacağız. İdeal olarak, bu ovalin sağ alt tarafa doğru hafifçe açılı olması gerekir.

Bu ilk adımın en önemli kısmı ovalinizin tuvalinizin merkezinde olduğundan emin olmaktır. Sonraki adımlarda çizeceğiniz baş, kuyruk ve bacaklar dahil olmak üzere kedinin başka birçok unsuru vardır ve bunlar çok fazla yer kaplar.

Kedi çizimi 1

Adım 2: Kedinin kafasını çizin

Bu ikinci adımda kedinizin kafasını temsil edecek başka bir oval kullanacaksınız. Baş ovali, son adımda çizdiğiniz gövde ovalinden çok daha küçük olmalı ve sağ alt tarafa daha dik açılı olmalıdır.

Bu baş ovalini kedinin vücut ovalinin önüne yerleştirmek istiyorsunuz ancak ikisinin birbirine değmesini veya üst üste gelmesini istemiyorsunuz.

Kedi çizimi 2

Adım 3: İlk ön bacağın taslağını çizme

Kedinin vücudunun çizmeniz gereken bir sonraki kısmı ön ayaklardır. Başladığımız bacak bize en uzak olan ön bacaktır. Bu bakış açısı nedeniyle bacak çizgilerini doğrudan vücut ovalinden başlatabilirsiniz. Gövde ovalinin alt kısmında, ön noktanın hemen arkasında, öne doğru uzanan iki düz çizgi çizin. İki çizginin aşağıya doğru birleşmesini istiyorsunuz.

Bu bacağın alt kısmına yukarı doğru açılı küçük bir oval çizin. Bu ovali daha sonraki adımlarda kedinin patisini çizmek için kullanacaksınız.

Kedi çizimi 3

Adım 4: İkinci ön ayağı çizin

Bu dördüncü adımda, üçüncü adımdaki işlemin aynısını kullanacaksınız. Ancak ön bacak için çizgileri ileriyi göstermek yerine doğrudan aşağı doğru çizmeniz gerekir. Pençeyi temsil etmek için bacağın altına küçük, düzensiz bir daire ekleyin.

Kedi çizimi 4

Adım 5: İlk arka bacağın taslağını çizme

Bu ve sonraki adım, kedi çiziminizin ilk arka ayağını çizmeye odaklanacaktır. Bu arka bacakla doğrudan vücut ovalinin arkasının önünde başlayın. Arkaya bakan kare bir “U” şekli çizin. Kedinin arka ayaklarında diz eklemi vardır, bu nedenle bu bacağı iki adımda çizmek daha kolaydır. Bu ilk yardımcı şekil kedinin uyluğunu temsil edecektir.

Kedi çizimi 5

Bu arka bacağın alt kısmını tamamlamak için hafifçe geriye doğru eğimli iki çizgi çizin ve bacağı bükülmüş tek daire ile bitirin.

Umarım artık arka bacağın şeklini görebilirsiniz. Sonraki adımlarda bunu detaylandırmaya başlayacağız.

Adım 6: İkinci arka bacağın taslağını çizin

İkinci arka bacak için, ilk arka bacakla aynı adımları izleyin. Başka bir kare “U” şekliyle başlayın, ancak onu geriye doğru değil, doğrudan aşağı doğru çekin. Doğru perspektifi yakalamak için bu “U”nun arka çizgisinin diğer arka bacağın “U” şeklinde başladığından emin olun.

Kedi çizimi 6

Bu son arka ayağı tamamlamak için iki kısa çizgi ve tek bir daire kullanın. Kedinin arka bacağının doğru açısını yakalamak için bu iki çizginin kedinin vücudunun ön kısmına doğru hizalanması gerekir. Tek daire öne bakmalıdır.

Kedi çizimi

Gerçekçi bir kedinin nasıl çizileceğini gösteren öğreticinin bu aşamasında, kedinizin temel şeklini görebilmelisiniz ve aşağıdaki örneğimize benzemelidir.

Kedi çizimi

Adım 7: Kedi Kuyruğunu Çizmek

Artık kuyruğu çizmek için kullanacağınız kılavuz çizgiyi çizmenin zamanı geldi. Kuyruk için, gövde ovalinin arka noktasının hemen üzerinden başlayan tek bir kavisli çizgiyi kullanabilirsiniz. Karakteristik kavisli kuyruk oluşturmak için çizgiyi hafifçe “2”ye benzeyecek şekilde çizin.

Kedi çizimi 7

Adım 8: Kedinizin kulaklarını çizin

Bu, kedi çiziminizin son taslağını oluşturmaya geçmeden önceki son çizim adımıdır. Kedinin kulakları için mükemmel konum, başın ovalinin en üst noktasının hemen sonrası, başın üst kısmıdır. Kedinin kafasının ovaline sivri uçlu bir üçgen şekli çizerek başlayın, ardından arkasına biraz daha yuvarlak bir şekil çizin.

Doğru perspektifi elde etmek için ön kulağın arka kulakla örtüştüğünden emin olmak istersiniz.

Kedi çizimi 8

Adım 9: Kedi çiziminizin taslağını ince bir şekilde detaylandırma

Kılavuzlu tüm bu adımlardan sonra, nihayet bunları kullanmanın ve kedi çiziminiz için son taslağı oluşturmanın zamanı geldi. Taslağı çizmeye başlamak için en iyi yer kafadır. Oval şekli kullanarak kulakları çizin ve ovali biraz daldırmadan önce başın üst kısmını hafifçe düzleştirin. Daha sonra kafanın alt kıvrımını takip ederek burun için hafif bir çıkıntı oluşturabilirsiniz. Çenenin ana hatlarını belirledikten sonra, ön noktanın hemen altındaki ana gövde ovaliyle buluşacak şekilde çizgiyi düz bir şekilde çekin.

Taslağın geri kalanı için diğer kılavuz çizgilerini oldukça yakından takip edebilirsiniz. Kedinin kuyruğu için her iki taraftaki kılavuz çizgisini çizin. Talimatlara tam olarak uymamaktan korkmayın; birkaç tümsek ve kıvrım, kedi çiziminize doku ve gerçekçilik katacaktır.

Kürk izlenimi vermek için bazı hatları tamamlamak için kısa saç benzeri vuruşlar kullanabilirsiniz. Özellikle karın bölgesindeki tüylü çizgileri biraz daha uzatabilirsiniz. Daha fazla gerçekçilik için ayak parmaklarını pençelerden ayırmak için birkaç eğri çizgi çizin.

Taslağınızdan memnun olduğunuzda kalan kılavuz çizgilerini silebilirsiniz.

Kedi çizimi 9

Adım 10: Doku ve Detay Ekleme

Artık taslağınızı çizdiğinize göre yüze doku ve ayrıntıları ekleyebilirsiniz. Bu adım iki detaylandırma adımından ilkidir, ikincisi ise boya ile yapılır.

Kedinizin gözünü çizmek için eğimli bir “V” şekli çizerek başlayın ve içine bir yarım daire ekleyin. Daireyi çizdikten sonra irisi oluşturmak için daha küçük bir daireyi boyayın. Gözün üzerinde küçük bir kaş oluşturmak için birkaç çok küçük vuruş kullanın ve biraz doku için aynısını gözün altında yapın. Burun deliklerini temsil etmek için daha fazla küçük çizgi ekleyin ve burnun etrafına birkaç bıyık çizebilirsiniz.

Kürk görünümünü oluşturmak için kedinin vücudunun geri kalan kısmına kısa vuruşlar kullanın.

Kedi çizimi 10

Adım 11: İlk kat boyayı uygulayın

Boyalı kedimiz tekirdir ancak başka bir kedinin rengini yakalamak istiyorsanız bu, sanatsal özgürlüğe sahip olduğunuz adımdır. Kedinize tekir rengi vermek istiyorsanız, bizim yaptığımız gibi yapabilir ve tüm vücudunun temel rengi olarak açık kahverengi tonunu kullanabilirsiniz.

Sonraki adımlarda deseni eklemek için birkaç koyu ton kullanacağınız için bu ilk boya katmanı açık renkli olmalıdır.

Kedi çizimi 11

Adım 12: İkinci Renk Katmanını Ekleme

Renklendirmenin bir sonraki adımı için açık gri bir renk seçin. Kedinin vücudunun büyük bir kısmına bu rengin çok açık bir katmanını ekleyin ve kedinin burnunun çevresinde, karnının altında ve bacaklarının çevresinde açık kahverengi tonlu alanlar bırakın.

Bu adımın sonunda kedinizin rengi aşağıdaki gibi görünmelidir.

Kedi çizimi 12

Adım 13: Gölgeleri ve üçüncü renk katmanını karıştırın

Yumuşak bir fırça kullanın ve biraz daha koyu kahverengi tonunda üçüncü bir kat uygulayın. Yine gride olduğu gibi kahverenginin çoğunu kedinin üst yarısında yoğunlaştırmalı ve daha açık kahverengi tonlarını alt tarafta bırakmalısınız.

Gerçekçi bir kürk efekti için kürkü biraz daha düzensiz hale getirebilirsiniz. Daha açık ve daha koyu renkli noktalar, kedi çiziminizi daha gerçekçi hale getirmeye yardımcı olacaktır.

Kedi çizimi 13

Adım 14: Tekir Çizgilerini Ekleme

Tekir kediler kaplan benzeri çizgileriyle tanınırlar. Çiziminizi daha gerçekçi hale getirmek için bu şeritleri oluşturmak için grinin veya siyahın daha koyu bir tonunu kullanabilirsiniz. Çizgilerinizin çok dar ve oldukça paralel olmasını istiyorsunuz. Ancak kedinizin vücudunun her yerinde paralel çizgiler olmasını istemezsiniz. Çizgilerinizden bazılarını hafif kavisli yapın, bazılarını farklı yöne yerleştirin ve hiçbirinin bağlantılı olmadığından emin olun.

Kuyruk ve bacaklardaki şeritlerin gerçekçi görünmesi için bunları yatay olarak, bacakların ve kuyruğun etrafına sarılacak şekilde çizin.

Kedi çizimi 14

Adım 15: Derinlik Ekleme

Bir çizimin gerçekçi görünmesini sağlamak için vurgular ve gölgeler eklemeniz önemlidir. Bu iki araç çiziminize boyut ve perspektif eklemenize yardımcı olur. Kaplan çizgilerinizin bir kısmını hizalamak ve kedinizin görünümünü şekillendirmek için açık krem ​​​​rengi kullanın. Kedinizin karnı, yüzü ve sırtının üst kısmı boyunca daha açık alanlar oluşturmak için krem ​​​​tonunu kullanabilirsiniz.

Vurgu eklemeye gelince, ışık kaynağınızın kompozisyonunuzun neresinde olmasını istediğinize karar vermeniz yararlı olabilir. Örneğin, ışık kaynağınız kedinin başının üstündeyse kedinin başına, sırtına ve kuyruğuna ışık noktaları ekleyebilirsiniz.

Kedi çizimi 15

Adım 16: Gölgeleme Ekleyin

Kedi çiziminizin bu son adımında, vurgularken yaptığınızın tam tersini elde etmek için koyu gri veya siyah gölge tonu kullanacaksınız. Kedinin vücudunun ışık kaynağından korunan kısımlarına genel gölgeleme ekleyin. Bunlar arasında göz altı, ense, bacak arkası, kuyruk üstü ve bacakların iç kısımları yer alır.

Gölgeleme konusunda çok dikkatli olun çünkü çok fazla gölge, iyi bir çizimi çok çabuk mahvedebilir. Her zaman daha fazlasını ekleyebilirsiniz, ancak onu çıkarmak çok zordur.

Kedi çizimi 16

Doğru, gerçekçi bir kedinin nasıl çizileceğine dair ayrıntılı eğitimimizi başarıyla tamamladınız. Umarız son çiziminizden memnunsunuzdur ve bazı temel çizim ve renklendirme becerilerini uygulama şansınız olmuştur. Adım adım takip ederseniz kedi çizimi oluşturmak oldukça kolaydır. Artık kedileri çeşitli başka konum ve desenlerde çizmek için gereken tüm bilgiye sahipsiniz .

sıkça Sorulan Sorular

Bir kedi çizimi oluşturmak çok zaman alıyor mu?

Hiç de bile. Hatta beklediğinizden çok daha az zaman alabilir. Detaylı kedi çizim kılavuzumuzla kolay ve hızlı bir şekilde gerçekçi bir kedi çizimi oluşturabilirsiniz. İlk kez hayvan çiziyorsanız eğitim biraz daha uzun sürebilir ancak bu süreçte bazı önemli çizim becerilerini öğreneceksiniz.

Bu eğitim için herhangi bir boyama ortamını kullanabilir miyim?

Her halükârda! Bu eğitimi istediğiniz herhangi bir ortamı kullanarak yapabilirsiniz. Grafik sanatçısıysanız, bu kedi çizimi eğitimini çizim tabletine kolayca uyarlayabilir veya boya, renkli kalemler veya kalem ve mürekkep kullanabilirsiniz.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir