Peru’nun Sosyal Eşitsizliğinin Simgesi: 10 Kilometrelik Duvar

Lima Duvarı

Lima Duvarı

Peru’nun başkenti Lima’da, şehrin en zengin semtlerinden biri olan Santiago de Surco ile en fakir semtlerinden biri olan San Juan de Miraflores’i ayırmıştır. 10 kilometrelik bir duvar bulunmaktadır. Lima Duvarı , ilk olarak 1980’li yıllarda terörizm ve saldırılara karşı koruma amacıyla inşa edilmiştir. Ancak daha sonra, sosyal eşitsizliği temsil eden bir simge haline gelmiştir.

Duvar, 2 metre yüksekliğinde ve 1 metre genişliğinde beton bir yapıdan oluşuyor. Bazı kısımlarında dikenli teller bulunmaktadır. Duvarın inşası, Santiago de Surco’da yaşayan zenginlerin, San Juan de Miraflores’teki yoksullardan korunma ihtiyacından kaynaklanmıştır.

Duvar, Lima’nın sosyal eşitsizliğini gözler önüne seriyor. Santiago de Surco, Lima’nın en lüks semtlerinden biri. Semtte, zenginler için tasarlanan lüks evler, alışveriş merkezleri ve restoranlar bulunmaktadır. Ancak San Juan de Miraflores ise Lima’nın en fakir semtlerinden biri. Semtte, yoksullar için tasarlanan gecekondu mahalleleri, kırık dökük yollar ve yetersiz hizmetler bulunmaktadır.

Lima Duvarı , iki semt arasında bir engel oluşturuyor. Duvarın varlığı, iki semt arasındaki etkileşimi azaltıyor ve sosyal ayrışmayı derinleştiriyor. Duvar, ayrıca, Lima’nın sosyal eşitsizliğinin bir sembolü olarak görülmemektedir.

Ayrıca Duvarın yıkılması için çeşitli girişimler yapılmış olsa da, duvar hala ayakta durmaktadır. Duvarın yıkılıp yıkılmaması, Lima’nın sosyal eşitsizliğiyle mücadele konusundaki kararlılığını yansıtıyor.

Peru

Peru, Güney Amerika’nın batısında yer alan bir ülkedir. Ayrıntıları ile belirtmek gerekirse Kuzeyde Ekvador ve Kolombiya, doğuda Brezilya, güneydoğuda Bolivya, güneyde Şili ve batıda Pasifik Okyanusu ile komşudur .

Peru, çok çeşitli iklimlere, manzaralara ve kültürlere sahip, çok çeşitliliğe sahip bir ülkedir. Ancak Kıyı bölgesi kurak ve çöle benzerken, And dağları karla kaplı ve engebelidir. Amazon yağmur ormanları ülkenin doğu kısmını kapsıyor.

Peru’daki en popüler turistik yerlerden bazıları:

Machu Picchu: Bu antik İnka şehri dünyanın en popüler turistik yerlerinden biridir. And Dağları’ndaki güzel bir vadi olan Kutsal Vadi’de yer almaktadır.

Cusco: Bu sömürge şehri İnka imparatorluğunun başkentiydi. Ayrıca Kutsal Vadi’de bulunur ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

Titicaca Gölü: Bu göl, dünyanın gemi taşımacılığına elverişli en yüksek gölüdür. Peru ve Bolivya arasındaki sınırda yer almaktadır.

Lima Duvarı
Lima Duvarı

Nazca Çizgileri: Bu jeoglifler Nazca çölünde bulunur. Nazca halkı tarafından MS 500 ile 800 yılları arasında yaratıldılar.

Amazon yağmur ormanları: Bu yağmur ormanı dünyanın en büyük yağmur ormanıdır. Ayrıca Peru’nun doğu kesiminde yer almaktadır.

Lima Duvarı

Related Posts