Rashida Tlaib: ABD’nin ilk Kadın Filistinli Amerikalı Kongre Üyesi

Rashida Tlaib, ABD’nin Michigan eyaletinden seçilen ve halen görevde olan bir politikacıdır. Filistin kökenli Amerikalı bir Müslüman olan Tlaib, 2019 yılında göreve başlayarak, ABD Kongresi’ne seçilen ilk kadın Filistinli Amerikalı ve ilk Müslüman kadınlardan biri oldu.

Tlaib, Detroit, Michigan’da doğdu ve büyüdü. Wayne State Üniversitesi’nde siyaset bilimi ve Western Michigan Üniversitesi Thomas M. Cooley Hukuk Fakültesi’nde hukuk okudu. Hukuk fakültesinden mezun olduktan sonra, Michigan’daki düşük gelirli topluluklar için hukuki yardım sağlayan bir sivil toplum kuruluşu olan Sugar Law Center for Economic and Social Justice’te avukat olarak çalıştı.

2008 yılında Tlaib, Michigan Eyalet Temsilciler Meclisi’ne seçildi ve burada 2015 yılına kadar görev yaptı. Eyalet temsilcisi olarak, eğitim, çevre ve işçi hakları gibi konularda çalıştı. 2018 yılında ABD Kongresi’ne seçildi ve halen bu görevi sürdürmektedir.

Tlaib, ABD’nin Filistin politikasını eleştirmesi ve Filistin halkının haklarını savunmasıyla tanınır. Ayrıca, Medicare for All, öğrenci kredilerinin affedilmesi ve iklim değişikliğiyle mücadele gibi konularda da çalışmaktadır.

Tlaib, ABD’deki ilerici siyasetin yükselen bir yıldızı olarak görülüyor. Cesur ve açık sözlü tavrıyla dikkat çeken Tlaib, ABD’nin sosyal ve ekonomik eşitsizliğini gidermek için mücadele ediyor.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir